Rozbłysk klasy X wystąpił po drugiej stronie Słońca, promieniowanie dotarło do Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Satelity na orbicie okołoziemskiej wykryły w sobotę silny rozbłysk słoneczny, którego intensywność eksperci szacują na niemal klasę X. Jednak doszło do niego po drugiej stronie gwiazdy więc sama flara nie była geoefektywna. Fragmenty wyemitowanego promieniowania słonecznego dotarły wczoraj do Ziemi wywołując średniej wielkości burzę magnetyczną.

 

Aktywny region plam słonecznych, który odpowiadał za tą aktywność znajduje się tuż za wschodnim krańcem naszego Słońca. Wcześniej ta grupa plam wytworzyła rozbłyski słoneczne klasy M, a ostatnio nawet klasy X, ale ponieważ wciąż znajduje się pod drugiej stronie, ziemskie czujniki nie mogły zmierzyć prawdziwej wielkości tych flar i pozostają tylko szacunki.

Wspomniany rozbłysk to ostatnia z serii eksplozji słonecznych, które rozpoczęły się na początku tego tygodnia. Chociaż ta flara była zdarzeniem nie skierowanym wektorem emisji w stronę Ziemi  to i tak została zauważona. Impuls promieniowania rentgenowskiego zjonizował górną warstwę atmosfery Ziemi i spowodował krótki blackout radiowy nad Australią. Piloci, żeglarze i radioamatorzy mogli zauważyć niezwykłe efekty przy częstotliwościach poniżej 25 MHz.

Indeks fluktuacji geomagnetycznych Kp sięgnął w sobotę poziomu 6 a to czasami wystarcza do obserwacji zorzy polarnej nawet w Polsce. Warto też zwrócić uwagę, na zdumiewającą korelację między początkiem naporu burzy magnetycznej i nagłą katastrofalną erupcją podwodnego wulkanu w pobliżu Tonga. Naukowcy od wielu dekad poszukują wskazówek co do tego jak można przewidywać aktywność sejsmiczną i wulkaniczną na podstawie aktywności słonecznej. Oficjalna nauka wyklucza takie związki, ale liczne przykłady występowania wspólnie silnych zjawisk solarnych i geofizycznych, powodują, że nie wolno odrzucać takich zależności. 

 

Warto zwrócić uwagę, że aktywny region 2925 zwróci się już w ten weekend w stronę Ziemi. Może to oznaczać wzrost zjawisk słonecznych i ich dalszy wpływ na naszą planetę.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika X

Burza GM wystąpiła na skutek

Burza GM wystąpiła na skutek emisji wiatru słonecznego z dziury koronalnej, a rozbłysk na wchodzie (nie po drugiej stronie) nie miał nic wspólnego z tą burzą geomagnetyczną panie zbyt mało rozumiejący te zjawiska administratorze.

Skomentuj