Rozbłysk klasy M1.2 skierowany w Ziemię, spodziewana jest burza magnetyczna

Kategorie: 

Źródło: NASA

Doczekaliśmy się takich dziwnych czasów, że rozbłysk klasy M1.2, jaki miał miejsce wczoraj z okolicy grupy plam 1692, urasta do rangi wydarzenia tygodnia. To dobitnie pokazuje poziomy aktywności prezentowane przez naszą pobliską gwiazdę.

 

Astrofizycy z NASA obserwują zjawiska solarne z coraz większym zaciekawieniem. Maksimum aktywności Słońca zapowiadana była na przełom roku 2012 i 2013 to, co widzimy ostatnio nijak nie może być nazywane szczytem cyklu. Nie oznacza to jednak, że na Słońcu nie dzieje się zupełnie nic ciekawego, ponieważ w ciągu ostatnich dni kilkukrotnie dochodziło do średniej wielkości rozbłysków oraz wyrzutów koronalnych.

Na tarczy słonecznej znajduje się obecnie siedem aktywnych regionów, z czego dwa posiadają konfigurację magnetyczną Beta-Gamma sprzyjającą powstawaniu rozbłysków. Mimo to do trwającego dosyć długo rozbłysku M1.2 doszło z plamy 1692, która posiada konfigurację Alfa.

Zjawisko to powinno wywołać burze magnetyczną, której impakt jest spodziewany 17 marca 2013. Przewidywana prędkość wiatru słonecznego może wzrosnąć dwukrotnie z około 400 km/s do 800 km/s w szczycie naporu chmury plazmy.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Simon

Rzadko się zdarza, że jakiś

Rzadko się zdarza, że jakiś sen zawiera dokładną datę. Tak jest w tym przypadku:
 Witam!chcialem sie z wami podzielic snem jaki mialem kilka dni temu. Od razu po przebudzeniu pamietalem kazdy szczegol tego snu , ktory wydal mi sie bardzo dziwny. Otoz ktos jakby telepatycznie przekazal mi bardzo konkretna wiadomosc. Tresc tej wiadomosci byla taka ,ze dokladnie 20 marca tego roku dojdzie do wielkiego wydarzenia kosmicznego , nasze Slonce stanie sie jakby gwaltownie bardzo gorace , jakas ogromna burza na ktorej drodze stanie nasza Ziemia. We snie mialem przez chwile wizualizacje tego zdarzenia z kosmosu .widzialem ogromne jakby wzburzone slonce oraz jakas potezna energie przechodzaca przez ziemie,to wszystko. Nie wiem jakie mialyby byc  tego konsekwencje , po prostu tylko taka wiadomosc zostala mi przekazana. Moze to tylko zwykly sen ,moze cos takiego mi sie przysnilo przez to cale zamieszanie ostatnimi czasy z naszym Sloncem i spadajacymi kometami ,ale chcialem sie z tym z wami podzielic. Sen byl bezwatpienia dziwny. Pozdrawiam!

http://www.nautilus.org.pl/?p=21pietro&id=30

Portret użytkownika vaginahr

admin żebyś sie nie zaczął

admin żebyś sie nie zaczął podniecać tak jak osobniki na forum losyziemi.pl
10 lat temu wystąpił rozbłysk X28, a w pierwszej 10 największych zanotowanych rozbłysków zawiera się 5 mających miejsce po roku 2000 źródło. rozbłysk M2 jest 2 razy mocniejszy od M1 jakby ktoś niewiedział, a po M10 zaczyna się dopiero X więc łatwo sobie obliczyć ile razy większy był rozbłysk z 2003 roku o którym dowiedziałem się ... niedawno z internetu. warto tak samo odszukać sobie zdjęcia tarczy słoneczecznej z okresów największych rozbłysków i porównać z tym co mamy teraz. uzbroneni w tą wiedzę możemy pośmiać się takiego artykółu jak ten lub potraktować go jako celową nagonkę na rzekomą apokalipsę, oraz odwiedzić forum losyziemi.pl i zobaczyć jak pseudofachowcy podniecają się rozbłyskami M (a ostatnio nawer z braku laku - C) w okresie, w którym aktywność słonecza prezentuje sobą minimum anie zapowiadane wielkie maximum. zresztą obserwując kolejne poprzednie maxima można było zauważyć tendencje opadającą, wiec to co dzieje się teraz nie jest jakimś wielkim zaskoczeniem.

Portret użytkownika MarekPoznań

Tylko bez "wycieczek

Tylko bez "wycieczek osobistych" pod adresem użytkowników innego forum (tam też się udzielam). Jakbyś dokładniej zapoznał się z ta tematyką, to byś zrozumiał, że nie tylko moc rozbłysku ma znaczenie, ale też kierunek, w jaki została materia wyrzucona. W 2003 roku mieliśmy niebywałe szczęście, że zdecydowana większość wyrzutu ominęła Ziemię, inaczej byśmy teraz nie pisali na tym portalu - jakby padła infrastruktura energetyczna w 2003 roku, to przez wiele lat trwałoby przywracanie tego wszystkiego do stanu używalności.
 
Wczorajszy rozbłysk nastąpił na wprost Ziemi i plazma uderzy w magnetosferę około północy z 16/17 marca. Tym razem oberwiemy mocno i na pewno pojawią się problemy z pracą satelitów i tym podobnych urządzeń krążących wokół Ziemi.

Portret użytkownika vaginahr

to może szefuniu powiesz ileż

to może szefuniu powiesz ileż to takich rozbłysków skierowanych w ziemię o klasie większej niż M1 występuje w ciągu roku w okresie normalnej aktywności słonecznej - nie maximum - są to zdarzenia występujące na porządku dziennym i podniecanie się nimi jest niezdrowe i świadczy o natarczywym wyczekiwaniu czegoś co nie chce za cholerę przyjść. Czy wszystkie rozbłyski omijały z przytoczonej przeze mnie tabelki omijały jakowymś szczęśliwym trafem ziemię? a wcześniejsze zdarzenia z przed 1976 r?
infrastruktura energetyczna może isnieje od od niedawna ale u ciebie na wsi bo gdzie indziej już z górą 100 lat.
cobyśmy mieli sie czym podniecać i czego obawiać winno wpierw nastąpić solidne maximum określane przez wysoką liczbę plam słonecznych i z tego dopiero mogłby sie narodzić poważny rozbłysk jak ten z 1859 r.
dziękuje za uwagę (w tle słychać owacje na stojąco)

Portret użytkownika escribinho

Na wspominanym forum nikt się

Na wspominanym forum nikt się nie "zachwyca" i nie "oczekuje" nie wiadomo czego. Po prostu jest prowadzona na bieżąco analiza obecnej sytuacji. Taki monitoring. Zapewne jednak wagina nie wczytała się dokładniej, tylko jak większość niedokształconych "myślicieli internetu" komentuje coś, czego sensu nie rozumie...

Portret użytkownika Kruk

Wczorajszy rozbłysk nastąpił

Wczorajszy rozbłysk nastąpił na wprost Ziemi i plazma uderzy w magnetosferę około północy z 16/17 marca. Tym razem oberwiemy mocno i na pewno pojawią się problemy z pracą satelitów i tym podobnych urządzeń krążących wokół Ziemi.
[/quote]
 
Trele morele,te wszystkie naukowe gadki i prognozy;; to Gadanie Starej BABUNI,ktora wróży z fusów.
 Szkoda cokolwiek pisać!

Portret użytkownika jaa

pewnie dlatego:   wpisano:

pewnie dlatego:
 
wpisano: 07.03.2013

Za około 4-7 dni wywołam na Słońcu silną burzę. Albo erupcję plazmy. Tak w ramach wyjątku, bo dopiero od przyszłego roku będę na dobre budził Słońce. Ale też na jeden rok.

Skomentuj