Rozbłysk gamma może w każdej chwili zniszczyć życie na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA

Najpotężniejsze kosmiczne eksplozje zwane rozbłyskami gamma (GRB) stanowią stałe zagrożenie dla życia na Ziemi. Według jednej z hipotez, zjawisko to odpowiada za masowe wymieranie na Ziemi do którego doszło przed około 450 milionami lat. Na szczęście od tego czasu nie wystąpił żaden rozbłysk gamma w naszej okolicy, ale ten dzień nieuchronnie kiedyś nadejdzie.

 

O istnieniu zjawisk takich jak rozbłyski gamma nie było wiadomo aż do drugiej połowy XX wieku. Zjawisko to wykryto przypadkiem dzięki "zimnej wojnie". Amerykanie umieścili po prostu na orbicie okołoziemskiej specjalnego satelitę, którego zadaniem było śledzenie za pomocą aparatury pokładowej czy ZSRR nie dokonuje próbnych wybuchów nuklearnych w przestrzeni kosmicznej. Zamiast tego odkryto nieznany rodzaj potężniejszych eksplozji kosmicznych.

 

Od tego czasu zaobserwowano już setki rozbłysków, ale na szczęście wszystkie wystąpiły na tyle daleko, że nie stanowiły dla nas zagrożenia. Poza tym przed docierającym do Ziemi promieniowaniem gamma chroni nas też ziemska powłoka ozonowa. Gdyby jednak dotarła do nas potężna ilość promieniowania gamma, oznaczałoby to wielkie kłopoty. Promieniowanie gamma rozkłada ozon więc taka emisja pozbawiłaby nas ochronnej warstwy ozonowej. To oznacza, że kataklizmem byłby nie tylko sam rozbłysk gamma, ale dodatkowo jego skutkiem byłoby otwarcie drogi do powierzchni ziemi dla wychwytywanego obecnie promieniowania UV ze Słońca.

Naukowcy jakiś czas temu zaproponowali hipotezę, wedle której wielkie wymieranie na Ziemi, do którego doszło 450 milionów lat temu było spowodowane pobliskim rozbłyskiem gamma. W jego wyniku z powierzchni Ziemi zniknęło 60% gatunków zwierząt. Do tej pory uznawano, że przyczyną wymierania w tym okresie był początek epoki lodowcowej. Niestety nauka nie posiada żadnych informacji na temat tego czy grozi nam rozbłysk gamma. Aby tak się stało musiałoby do tego dojść w naszej okolicy. Jeśli rozbłysk gamma wydarzy się w naszej galaktyce, będziemy mówili o prawdopodobnej klęsce żywiołowej, ale jeśli jego źródło będzie w odległości mniejszej niż 6 000 lat świetlnych od Ziemi, planecie grozi kompletne spustoszenie.

 

Warunki powstawania rozbłysków gamma nie zostały jeszcze całkowicie poznane. Zakłada się, że jest to efekt zderzenia gwiazd neutronowych, lub czarnych dziur, a także przekształcanie się olbrzymich gwiazd w czarne dziury. Rozbłyski gamma tworzone w czasie kolizji gwiazd trwają zwykle około sekundy, a w tym drugim przypadku czas wielkiej emisji promieniowania gamma może dochodzić do kilku minut. W przypadku tworzą się dwa dżety kierunkujące je.

Może się wydawać, że to zmniejsza prawdopodobieństwo, że zostaniemy zniszczeni za pomocą rozbłysku gamma, ale matematyka wskazuje, że GRB są na tyle częste, że można powiedzieć, iż pełnią funkcję sterylizatora kosmosu. Zdaniem ekspertów powodują one, że jedynie 10% pozaziemskiego życia dostaje szansę na przetrwanie wystarczająco długo. Jest to też traktowane jako wytłumaczenie niepowodzenia w poszukiwaniu innych inteligentnych istot we Wszechświecie.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika debaucher

Żaden rozbłysk "gamma sramma"

Żaden rozbłysk "gamma sramma".Żaden " rozbłysk " słoneczny.Ten świat BĘDZIE ISTNIAŁ dopóki żyją CI co mają go w opiece.Sądzę,że to jakieś kilkaset jednostek zlokalizowanych na terenie całego świata.Ci "strażnicy" nie dopuszczą do żadnej "katastrofy" ani do wojny.
Tak więc piszcie zdrowo,życzę bilionów kliknięć!!!!!

Każdy ma z tego życia dokładnie tyle,ile SAM sobie weźmie.

Portret użytkownika tuitam

Co tam jakis wybuch. Na dzień

Co tam jakis wybuch. Na dzień dzisiejszy grozniejszym zjawiskiem jest przebiegunowanie ziemi. Biedun Poł. amieni sie miejscem z biegunem Pół. W tym przypadku grozi nam utratą pola magnetycznego co niesie za soba brak ochrony przed wiatrem słonecznym i promieniowaniem UV. Jednym słowem ziemia zamieni sie w kule ognia. Dzisiejsze badania i obserwacje ruchu ziemi podaja niezbite dowody że w krutce to nastapi. Sami zauwazcie zmiany temperatur na globie. Tam gdzie nigdy nie było sniegu maja go ponad metr a tam gdzie cay czas mruz nagle topnieje lodowiec. W chwili obeznej ziemia idzie w tym kierunku poruszając sie z predkościa 90km na 24h. Polecam obejrzec ten dokument który mówi wiecej niz tylko o Piramidach Cheopsa. Zbudowała ją inna cywilizacja która była przed nami i zgineła własnie od przebiegunowania. Piramida Zawiera wiele informacji np takich jak prdkość światła czy obwód ziemi nie wliczając w to że jej wymiary prowadzą do liczby Pi 3,14. https://www.youtube.com/watch?v=AtKIGWYrA3U Zobacz a nie pozałujesz. Pozdrawiam

Portret użytkownika L

Kula ognia powiadasz? Mars w

Kula ognia powiadasz? Mars w ogóle nie ma pola magnetycznego i jakoś kulą ognia nie jest. Przebiegunowanie nawet jeżeli będzie miało miejsce nie sprawi że nie będziemy mieli pola chroniącego przed wiatrem słonecznym bo to jest uzależnione od tego czy planeta posiada płynne jądro. Gdy jądro planety stygnie wtedy pole zanika. To się stało na Marsie.

Portret użytkownika keri

Przyjąłeś dobry kierunkek:

Przyjąłeś dobry kierunek: poznawanie prawdy, tylko na razie nie odsiewasz jeszcze manipulacji i fałszu.

1. Bieguny Ziemi nie zmienią się. Że co? Ziemia zamieni się w kulę ognia z braku pola magnetycznego? Czy Mars bez pola magnetycznego jest kulą ognia? Sam widzisz, że to totalne bzdury.

2. W nałuce niezbity dowód to zwyczajnie sraczka.

3. Piramida Cheopsa jest jedna, więc nie używaj liczby mnogiej, bo się ośmieszasz.

4. Nie strasz, nie strasz ...

Portret użytkownika syriues

Tak samo jak spadajacy

Tak samo jak spadajacy meteoryt.Moze walnac kogos w glowe i dzieki temu ktos moze stracic zycie.To tez jest moze i tez zycie

Jednak wolalbym sie skupic na tym co jest na ziemi.napisalbym tak:wielkie korporacje i pycha oraz stawianie pieniadza na pierwszym miejscu niszczy zycie na ziemi i pod nia tez.

Pytanie jest jedno:Czy mamy czekac na rozblysk gamma i pozwolic innym ludziom niszczyc ziemie ,zabierac wolnosc,zabijac,dawac sie oszukiwac,manipulowac,zanieszyszczac,otruwac,hodowac niczym owce?

Jak dlugo trzeba czekac,by na ziemi nastal czas gdzie wszyscy beda miec jedna misje.Pomagac blizniemu i matce ziemi w tym by zylo sie lepiej kazdemu,a nie tylko garstce.

Mamy czekac na rozblysk,meteor,planete karlowata,terrorystow,bankierow,zboczencow,pedofilow,politykow,demokratow,dzihadystow,sado masochistow,mordercow,psychopatow,klamcow,oszustow,gejow,lesbijek,bluzniercow?

Mysle,ze nie.Warto spojrzec przed siebie i pomyslec.Co dalej.

Czlowiek wyobraza sobie zaglady jakby prosil Boga,by pozwolil mu na jeszcze wiecej grzechow,rozpasania,pychy i obludy

Stop

Kierunek jest zupelnie inny

Krok naprzod po wolnosc od strachu

Portret użytkownika r41nm4n

O matko teraz to już nie wiem

O matko teraz to już nie wiem co napisać....

Szkalana kopuła 100km nad ziemią a nad nią woda...

i jeszcze można przez to szkło przelatywać sobie promem ale heptycyliard wody już utrzyma, a na dowód oczywiście nie podważalny jakieś pierdu pierdu przeinoczone na modłę najstarszej mafii świata przepisane z sumeryjskich bajek...

Przebiliście nawet podziemnych żydoreptilian z kosmosu, którego nie ma bo jest woda nad szklanką...

Strony

Skomentuj