Rosyjski test broni antysatelitarnej zagroził istnieniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Stany Zjednoczone otwarcie potępiły Rosję za przeprowadzenie testu antysatelitarnego systemu rakietowego, który poważnie zagroził bezpieczeństwu załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Mowa o zniszczeniu jednego z rosyjskich satelitów, co stworzyło chmurę śmieci kosmicznych, które zmusiły załogę ISS do schronienia się w kapsułach.

 

Stacja ma obecnie na pokładzie siedmiu członków załogi – czterech Amerykanów, Niemca i dwóch Rosjan. ISS orbituje na wysokości około 420 km. Administrator NASA Bill Nelson powiedział otwarcie, że był oburzony tym incydentem i nieodpowiedzialnym zachowaniem Rosji.

„Mając długą i bogatą historię w ludzkich lotach kosmicznych, jest nie do pomyślenia, aby Rosja narażała na niebezpieczeństwo nie tylko amerykańskich astronautów na ISS, ale także swoich własnych, a także załogę chińskiej stacji kosmicznej.

Rosyjska agencja Roscosmos bagatelizuje ten incydent, stwierdzając że zagrożenie już minęło.

„Orbita obiektu, który zmusił dziś załogę do przeniesienia się do kapsuł zgodnie ze standardowymi procedurami, oddaliła się od orbity ISS. Stacja znajduje się w zielonej strefie.” – napisała agencja.

Zgodnie z obserwacjami, rosjanie zniszczyli dawnego satelitę Kosmos-1408. Satelita szpiegowski wystrzelony w 1982 roku, ważył ponad tonę i przestał działać wiele lat temu. Operacja przeprowadzona przez ROSCOSMOS, zdecydowanie zniechęca do systemów antysatelitarnych opartych o rakiety.

Kontrolowanie pola gruzu, które powstaje w wyniku zderzenia z dużą prędkością jest niewykonalne. Spośród tysięcy powstałych w ten sposób fragmentów, wiele z nich, zostanie zepchnięte w kierunku Ziemi, ale równie wiele stanie się znaczącym problemem, dla innych misji kosmicznych.
 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika baca

ameryka taka już jest że

ameryka taka już jest że przejmuje się i niepokoi ale nie tym co powinna...

wg mnie powinna się zaniepokoić kiedy Pedo Dżo pojechał do papieża i przywitał go słowami: to ty jesteś ten słynny bejsbolista?

niestety nikt w ameryce się tym nie zaniepokoił więc Pedo Dżo przeszedł samego siebie - przy papieżu zesrał się w pampersa i z dwie godziny go czyszczono...

serio, zero ściemy, tak było...

 

Skomentuj