Rosyjski robot uratował życie dziecka

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Autonomiczny robot o nazwie Promobot v.2 uratował dziecko na terenie rosyjskiej politechniki w Perm. Na dziewczynkę o mało co upadłby ciężki regał, który mógł zmażdzyć, albo przynajmniej mocno poturbować dziecko. Wtedy robot podjechał na miejsce wypadku i przytrzymał konstrukcję.

Zdarzenie miało miejsce 4 lipca na politechnice w Perm podczas ceremonii ukończenia studiów. Promobot uczestniczył w uroczystych przemowach, znajdując się na korytarzu z wyposażeniem technicznym. W tym miejscu mała dziewczynka postanowiła wspiąć się na jeden z regałów.

Regał zaczął się przechylać, co spotkało się z szybką reakcją robota, który zdołał go przytrzymać. W rezultacie nikt nie ucierpiał, ponieważ dziecko zdążyło uciec.

„W chwili, gdy robot zobaczył dziecko, włączył tryb „lustra”, który pozwala mu powtarzać ruchy osoby znajdującej się w polu widzenia. Ponieważ dziecko podnosiło ręce, aby wejść na szafkę, robot także podniósł swoje” – powiedział Oleg Kivokurtsev, dyrektor Promobot Development.
 

Gdyby nie obecność robota w pobliżu i jego przypadkowe wykorzystanie swojej zdolności, mogło dojść do tragedii. Twórcy już planują usprawnić interakcje między robotami a ludźmi, aby w przyszłości urządzenia mogły ratować podobne sytuacje. Nie można też wykluczyć. że cała ta sytuacja była tylko upiornym PR, próbą ocieplenia wizerunku robotów, uważanych w kulturze masowej za niebezpieczne maszyny do zabijania. 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj