Rosyjska prasa twierdzi, że projekt wydobycia gazu łupkowego w Polsce jest na skraju upadku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Rosyjskie media poinformowały, że amerykańskie firmy Marathon Oil , Talisman Energy i polska państwowa firma Lotos porzuciły plany wydobycia gazu łupkowego w Polsce.  Marathon Oil nazwał próby znalezienia złóż gazu łupkowego "niepowodzeniem”, a Talisman Energy zgodził się sprzedać polskie aktywa irlandzkiej spółce poszukiwawczej San Leon Energy.

 

Polski Lotos również nie planuje zwiększenia zaangażowania w poszukiwania gazu łupkowego w Polsce i skupia się na poszukiwaniu ropy naftowej i gazu ziemnego.  W Rosji przytacza się wypowiedzi ekspertów, którzy twierdza, że złoża gazu łupkowego w naszym kraju okazały się dużo mniejsze i dlatego amerykańskie firmy wycofują się, co dobrze wróży interesom Gazpromu w regionie.

 

Jeszcze w kwietniu 2011 roku, amerykański Departament Energii informował, że w Polsce może być umieszczone 5,3 biliona metrów sześciennych gazu łupkowego, który będzie można pozyskiwać przez 300 lat.  Od tego czasu rząd wydał 111 koncesji na poszukiwanie w obszarze około 90 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli około jednej trzeciej terytorium Polski.

 

Wycofanie się firm inwestujących do tej pory w rozwój eksploatacji polskich złóż gazu łupkowego tłumaczone jest wysokimi kosztami produkcji, która w Polsce są 10 razy wyższe niż przy tradycyjnych metodach produkcji gazu. Poza tym według Rosjan wydobycie surowca z odwiertu jest 20 razy mniejsze niż zakładano.

 

Łupkowe eldorado zamieniło się w to, co zwykle, czyli polską niemoc. Nie wiadomo też czy polski gaz łupkowy rzeczywiście jest tak nieopłacalny jak przedstawiają to rosyjskie i polskie prorządowe media. Nawet wycofanie się amerykańskich koncernów może być odbierane, jako ustąpienie pola w Polsce. Bardzo możliwe, że Putin załatwił sobie z Obamą nie tylko likwidację projektu tarczy antyrakietowej, ale też problem gazu łupkowego w Polsce. Jak widać plan neutralizacji gazu z łupków ze względu na zagrożenie dla interesów rządu rosyjskiego w Europie powiódł się.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kazek12

Czyżby Amerykanie dogadali

Czyżby Amerykanie dogadali się z Rosjanami w tym względzie, bo wszystki polega na korupcj9 w różnych dziedzinach - wy rezygnujecie z wydobycia gazu łupkowego w Polsc3 , a my za to idziemy wam na ręke  w innej dziedzinie i tak sie ta korupcja toczy kosztem innych państw.

Portret użytkownika b@ron

Juszka1980OGL...elektrownie

Juszka1980OGL...elektrownie atomowe to najgorsze i najbardziej trujące źródło energi...weź pod uwagę same odpady ,choćby tylko woda z chłodzonych reaktorów a o awariach nie wspomne ,przykładów jest wiele a teraz Fukushima jest najlepszym przykładem.nie ma idealnych źródeł energi ale elektrownia atomowa jest najgorszym i najniebezpieczniejszym źródłem owszem najtańszym ...i dlatego tego typu elektrownie są promowane bo produkują energię tanio ...co bynajmniej nie obniża ceny odbiorcom a podwyższa zyski producentom...jedynym sensownym i mało szkodliwym źródłem energi jest słońce 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Juszka1980OGL

kolego woda do chłodzenia

kolego woda do chłodzenia reaktorów nie ma styczności z prętami paliwowymi, to nie ta błękitna jak ją często pokazują to całkiem osobny system. 
Nie prawdą też jest że skłądowanie wypalonych prętów jest aż tak drogie i trudne w utrzymaniu, jest to koszt duzo mniejszy niż wywożenie wielkich ilości promieniotwórczych odpadów z EW. pozatym jestem ciekaw czy wiesz że pręty paliwowe zawierają tylko 4-5% paliwa rozczepialnego co czyni je całkowicie niewybuchowymi. 
Następną kwestią jest ilość awarii- z tego co się orientuję to do tej pory były 3 poważne- USA, ZSRR i Japonia z czego tylko fukushima to natura, ruska elektrownia tak naprawdę miałą za zadanie wzbogacać uran a w USA nastąpiło rozszelnienie reaktora ale szybko i sprawnie naprawiono go, pozatym było kilka, kilkadziesiąt małych awarii bez większych konsenkwencji. Piszesz o solarach że takie wspaniałe a ich produkcja to jeden wielki syf chemiczny i są one w przeliczeniu na moc najbardziej zatruwające środowisko. EW nie będę wspominał bo to chyba nie warto - są one największymi trucicielami na Ziemi (ogólnie spalanie węgla) w samej Anglii kiedyś czytałem że co roku umiera pzez EW ponad 25tyś ludzi.
ostatnia kwestia to cena u odbiorcy po wprowadzeniu programu atomowego we Francji ceny "prądu" spadły o panad 100% a teraz są najniżse Europie! 
ps już nieraz pytałem się czy jest jakaś odważna osoba która poszuka i porozmawia poważnie na temat "zatrucia" powietrza pierwiastkami promieniotwórczymi i jak to się ma do np. Czarnobyla(10 razy wieksze skażenie niż w Japonii) bo jakoś każdy kto neguje EA unika tego tematu jak ognia.

Portret użytkownika b@ron

Juszka1980OGL...rozbawiłeś

Juszka1980OGL...rozbawiłeś mnie tekstem ,cytuję "po wprowadzeniu programu atomowego we Francji ceny "prądu" spadły o panad 100% a teraz są najniżse Europie! "...jeśli to prawda to elektrownia płaci odbiorcy za to że on używa energię z tejże elektrowni :))))...co do nieskażonej wody też się nie zgodzę bo zapewne chodzi ci o elektrownie trzeciej generacji ,a np ta z fukushimy nią nie jest i stąd ta panika przy rozszczelnieniu zbiornika ...nie porównuj Czarnobyla do Fukushimy bo poczekaj parę lat i dowiesz się całej prawdy o skażeniu jakie przyniosła fukushima i może się okazać że Czarnobyl to pikuś w porównaniu z Fukushimą...piszesz że produkcja solarów to wielki syf chemiczny ...tyle że przy budowie i uruchomieniu elektrowni atomowej jest jeszcze więcej syfu ,widzisz gdy solara wyprodukujesz on już nie szkodzi ...daje czystą energię ...i jeszcze jedno powiedz mi jak myślisz co się stanie jak w wyniku rozbłysku słonecznego( przykład na czasie) lub czegoś innego elektrownia atomowa straci zasilanie na powiedzmy kilka miesięcy...człowiek budując elektrownie atomową zbudował coś czego nie da rady zatrzymać ot tak a to może wtedy być problem niemały 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika juszka

heheh też się teraz

heheh też się teraz rozbawiłem tym wpisem Smile źle sformułowałem miałęm napisać że ceny były wyższe o 100% niż teraz, mój błąd
każda elektrownia atomowa ma obieg wody który nie ma styczności z prętami paliwowymi.
o jakim syfie piszesz przy budowie EA?? i jak porównujesz to do solarów?? Kolego chyba coś ci się pomyliło. chyba nie wiesz jak działają solary i ile energi potrzeba na ich wybudowanie. jaką możemy z nich uzyskac energię, jaką powierzchnie potrzeba na 1MW mocy, bzdury piszesz. 
do 2020 roku wszystkie elektrownie atomowe będą wyposarzone w pasywny układ chłodzenia czyli taki który nie potrzebuje zadnej z zewnątrz energii, w ogóle żadnej ponieważ będzie opierał się na sile grawitacji i różnic tem., juz teraz 1/3 takie systemy posiada a gdzyby tsunami w Fukushimie spóźniło sie o 2 lata nic złego by tam się nie stało bo jak dobrze wiemy 3 reaktory były w modernizacji, między innymi ten system montowano.
Kolego jeżeli chcesz prowadzić rozmowę na poziomie to nie opowiadaj bajek o czymś tam tylko rzetelnie odpowiedz na pytania. czy to takie trudne?

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Juszka1980OGL

baron widziałęś kto jest

baron widziałęś kto jest autorem tych linków?? jest to organizacja ekologiczna. stąd przejaskrawienie choć prawdą jest że każde wydobywanie z Ziemi narusza stan gospodarki wodnej czy amienia ekosystem. Niemniej nie przetworzony uran nie jest aż tak bardzo szkodliwy dla zdrowia jakby mogło się wydawać zobacz że na dolnym slasku wiele miejscowości w rejonie bielawy dzierżoniowa jelenia góra kopaniec ma pod sobą duże pokłady tego pierwiastka i nie ma on wpływu na ludzi, ba mam znajomego gdzie u jego babci schody są zrobione z kamienia a jak kilka lat temu przyszli z licznikiem gajgera to pokazał max promieniowanie na skali a kobiecina jak i cała rodzina żyją już od IIWŚ i nic. pozatym nieprawdą są podane tam ilości odkrytych i wydobywanych ilości uranu, jak kązda gałąź przemysłu to i ta ma skutki uboczne ale porównując do innych źródeł energii to i tak są stosunkowo niewielkie. 
http://www.atom.edu.pl/index.php/technologia/cykl-paliwowy/wydobycie-uranu.html
solar daje 3-5 kWh mocy z m2  czyli aby dorównały 1 EA trzeba by było zbudować farme o powierzchni conajmniej Opolszczyzny!!!!! i to ma być alternatywa?? do tego co z nocnymi przestojami?? bo jak dodasz do solarów baterie to już w ogóle zrobi się straszne chemiczny odpad z metalami cięzkimi na czele.
skutki uboczne są najmniejsze w porównaniu do EW solarów czy też wiatraków może za kilkadziesiąt lat to się zmieni ale poki co to jedyne wyjscie by sprostać zapotrzebowaniom energetycznym ludzi.
ps w 2 linku jest napisane że EA produkują 2% energii na świecie to jest komletne kłamstwo jak i wiele liczb z tego artykułu.
 

Strony

Skomentuj