Rosyjska agencja kosmiczna opracowała satelitę zdolnego do autodestrukcji

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Jak informuje rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos, udało się otrzymać patent na satelitę, który jest w stanie, w razie potrzeby, dokonać swojej autodestrukcji w przestrzeni.

 

Według naukowców autodestrukcję będzie można zainicjować z Ziemi,a ma się to dziać w przypadku osiągnięcia kresu możliwości eksploatacji statku kosmicznego lub jego awarii. Technologia  ta ma umożliwić wyparowanie satelity pod wpływem czynników kosmicznych, głównie ze względu na jego ogrzewanie. 

 

W tym celu urządzenie ma się składać z elementów i materiałów o właściwościach sprzyjających sublimacji, czyli przejściu na skutek ogrzewania z ciała stałego do stanu gazowego, z uniknięciem fazy ciekłej. Zaproponowano, aby pokrywać samorozkładające się satelity specjalną warstwę ochronną, którą można będzie zdalnie usunąć lub roztopić umieszczając na pokładzie urządzenie podgrzewające satelitę do temperatury jej topnienia i w skutek tego uruchamiać sekwencję jego zniszczenia.

 

Wynalazek ten ma na celu ograniczenie żywotności urządzeń znajdujące się na orbicie Ziemi. Już kilka lat temu naukowcy doszli do wniosku, że jeśli  Nie rozwiążemy problemu kosmicznych śmieci, to za następnie 100-200 lat, rozwoju  astronautyki może  zostać zahamowany ze względu na fakt, że cała orbita Ziemi będzie pełna szczątków, które uniemożliwią normalną eksploatację satelitów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj