Rosyjscy naukowcy znaleźli fragment meteorytu

Kategorie: 

Źródło: vk.com

Naukowcy z Uniwersytetu Federalnego na Ural znaleźli w północnej części Obwodu Lipieckiego fragment meteorytu. Ciało niebieskie doleciało do Ziemi 21 czerwca br. w godzinach porannych. Zjawisko obserwowali mieszkańcy pięciu regionów centralnej Rosji.

 

Według strony internetowej uczelni, rozmiar chondrytu (rodzaj kamiennego meteorytu) waha się od 2,5 do 4 centymetrów. Okazuje się, że takich „odłamków” może być w ww. regionie więcej.

 

W czwartek 21 czerwca br. o 04:20 czasu moskiewskiego w regionie Woroneża, Lipiecka, Tuły, Kurska i Orłowa zaobserwowano przelot bardzo jasnego obiektu. Kosmiczna eskapada zakończyła się silnym rozbłyskiem, podobnym do obserwowanego podczas upadku meteorytu w Czelabińsku. Czas trwania fazy jasnej wynosił około 4 sekundy.

 

Natychmiast po zdarzeniu w wytypowane miejsce upadku, gdzie wysłano grupę naukowców, którzy wcześniej badali meteoryt czelabiński. Trajektoria lotu „lipieckiego bolidu” wynosiła około 79 stopni, a rosyjscy badacze wraz z kolegami z Uniwersytetu w Helsinkach szybko ustalili obszar, gdzie spoczywają fragmenty ciała niebieskiego.

 

„W ciągu jednego dnia ustalono obszar upadku. Mieliśmy małą grupę i dwa dni bezowocnych poszukiwań z uwagi na dziki, zarośnięty chaszczami teren. Dzisiaj znaleźliśmy pierwszą próbkę. Ten chondryt będzie klasyfikowany na podstawie analizy geochemicznej. Myślę, że mamy do czynienia z obfitym „kamiennym deszczem” i spodziewamy się więcej znalezisk. Nasi fińscy koledzy uważają, że mogą istnieć fragmenty o wadze kilku kilogramów "- powiedział Wiktor Grochowski, członek ekipy badawczej.

 

Upadek meteorytów na Ziemię jest dość częstym zjawiskiem. Średnio każdego roku około tysiąca obiektów dociera do powierzchni naszej planety, ale tylko około 8 procent znajdowane jest zaraz po upadku. Pozostałe 92 procent odkrywane jest po fakcie. Większość ciał niebieskich znajduje się na pustyniach. Zasadniczo znalezione fragmenty nie ważą więcej niż 0,5 kg.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj