Rosyjscy naukowcy zamierzają rozwiązać problem niedoboru ludzkiej krwi przy pomocy dżdżownic

Kategorie: 

Źródło: Flickr/DJ SINGH/CC BY-NC-ND 2.0
Naukowcy z Uniwersytetu Państwowego w Tomsku dowiedli, że lek pochodzący z robaków jest funkcjonalną analogią ludzkiej hemoglobiny. Obecnie substytut krwi przechodzi badania kliniczne.

 

 

„W organizmach wszystkich zwierząt jest ciecz, która odpowiada za transport gazu” – mówi Wieczesław Butikow, jeden z autorów eksperymentu. „U człowieka czerwone krwinki łączą się z hemoglobiną, a u robaków, zamiast czerwonych krwinek, wystepuje eritrokruorin – odpowiednik hemoglobiny. To eritrokruorin jest głównym składnikiem do wytwarzania substytut krwi”.

Jednakże pozyskiwany z robaków eritrokruorin to jedynie produkt, do którego trzeba dodać składniki końcowe, odzwierciedlające lepkość, pH i inne właściwości ludzkiej krwi. W przyszłości biolodzy wspólnie z chemikami i lekarzami będą koncentrować się na poprawie technologii i modelowaniu wpływu leku na organizm.

 

Naukowcy mówią o zaletach medykamentu pozyskanego z robaków. Zawiera on niewielką ilość lub nawet nieobecność czynników zakaźnych, patogennych dla ludzi.

 

Eksperymenty z robakami odbywają się w Tomsku od kilku lat, podaje portal RG. W laboratoriach hodowane są dżdżownice, bo to ponoć dobry biznes. Pozyskiwane są z nich substancje, przydatne w produkcji żywności, leków i kosmetyków. Według naukowców, białko znajdujące się w robakach nie jest gorsze od białka cennych ras zwierząt domowych. 

„Przyrost masy dżdżownic może pomóc w rozwiązywaniu globalnych problemów naszych czasów, tj. niedobór białka zwierzęcego” - powiedział Andriej Babenko, szef Departamentu Ochrony Roślin. „Białko może być wykorzystywane do różnych celów - od diety aż po produkcję leków i kosmetyków. W Chinach, Wietnamie, Japonii funkcjonuje obecnie wiele fabryk, wytwarzających leki oparte na białku z robaków".

Zapotrzebowanie na te produkty jest większe niż ich dostawy. Hodowcy dżdżownic z Tomska mają szanse uzyskać swoje miejsce na rynku światowym. Opracowali już sposób, jak efektywnie rozmnażać dżdżownice i powodować ich szybki przyrost masy. Rosjanie opatentowali swoje metody.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierzątKomentarze

Portret użytkownika Karol

Cytuję: „U człowieka czerwone

Cytuję: „U człowieka czerwone krwinki łączą się z hemoglobiną, już tylko ten fragment dyskwalifikuje cały artykuł. Dlaczego? Ano dlatego, że hemoglobina jest jednym ze składników budujących erytrocyty czyli krwinki czerwone.

Egzystencja Minerwa: Ziemio! – tyle razy do ciebie wracałam... Kiedyś, na pewno znowu się spotkamy – powiedziała gdy odchodziło Spełnienie Ziemia.

Portret użytkownika eva11

BO UCZONY -TO KAZDY Z NAS a

BO UCZONY -TO KAZDY Z NAS
a naukowiec to ten,ktory chce odtworzyc nature!
wiec lepiej niech nikt na nich nie mowi uczony,bo oni jeszcze wiedzy nie posiedli,a jednynie zajzeli glebiej,w to co przyziemne...
oraz poglebiaja wiedze jak wmowic milonom,ze maja racje!
dzieki Bogu nigdy nie posiada 100% poparcia!

Egzystencja Minerwa: Ziemio! – tyle razy do ciebie wracałam... Kiedyś, na pewno znowu się spotkamy – powiedziała gdy odchodziło Spełnienie Ziemia.

Portret użytkownika eva11

po sposobie wypowiedzi ja

po sposobie wypowiedzi ja rowniez sie zgadzam,ha ha
masz jakis dziwny uraz jak wszyscy zreszta na tym swiecie,
moze dziwny to zle slowo,bo-zaprogramowany mysle...
jedynie wybieraja sobie odmienne obiekty,
jestes milym czlowiekiem,zostaw tych Ruskich w spokoju,
nie rozsiewaj ninawisci do nch,bo to moze sie odbic na Twoim samopoczuciu,
jest wicej do naprawienia niz uswiadamianie innym kto jest winny!
to nie rosyjska krew skrzywdzila nasz narod,a natura czlowieka
to nie kolor skory,geny czy religia jest odpowiedzialna za zlo ktore sie dzieje,
to jedynie przykrywki do danych celow!
nasze sumienia to nie maszyny,naprawa jest o wiele ciezsza,
wiem to doskonale,a i na efekty nalezy czekac sporo czasu!
ale warto zaczac!
Pozdrawiam 

Portret użytkownika Waldorfus

Tymi słowami zachęcasz

Tymi słowami zachęcasz mnie...

– programujesz do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

Ja jednak nie lubię manipulacji wobec siebie, chociaż ciebie polubiłem. Jednak uważam że takim podejściem Ty rozsiewasz – może nie miedzy ruskich ale – między ludzi; rozsiewasz egoizm. Usypiasz ich tym. Prezentujesz podobne podejście jak Janusz Zagórski z NTV: ci jego goście – psychologowie od siedmiu boleści, sofiści, kuglarze słowa, – przykład: https://www.youtube.com/watch?v=_zcdBJkrdNs
–  tak programują ludzi, żeby stali się zapatrzonymi w siebie, niewidzącymi dalej jak czubek ich własnego nosa, hedonistami. Przestali zauważać niebezpieczeństwo w oku siebie, zło które może zagrozić bytowi ich najbliższych, a zajęli się tylko sobą; samodoskonaleniem (jak to się tam w tym NTV nazywa) – czary mary, chokus pokus: dwupunkt przestał już być dwupunktem Bartleta, stał się za to modnym narzędziem placebo psychologów i rozmaitych trenerów osobistych od nieuczciwego leczenia ludzi z kompleksów: nieuczciwego bo zamiast uczyć ich przy tym szacunku do sprawiedliwości społecznej, oni uczą ich kochania tylko siebie, kosztem innych. Jakie to żenujące: oto współczesny człowiek do życia potrzebuje tresera osobistego – nazywając go ironicznie. Tresowana małpa idzie do pracy zarobić na swoje utrzymanie; to są ich wartości. I nie daj boże miała by ta małpa czas na myślenie – refleksje nad sprawiedliwością.

A ruskie zbóje nie śpią, są głodni i jak historia pokazuje, jak pokazuje współczesna socjologia, ów rusek – gdy znowu zaśpimy, za-grillujemy, za-piwkoujemy... pijani i odurzeni tym fałszywym podejściem do pojęcia nienawiści – która jest przecież w tych zakompleksionych, zawistnych Rosjanach, których powinniśmy w porę rozpoznać bez oszukiwania siebie, bez zwodzenia, łudzenia się – oni... Rosjanie... to znowu wykorzystają. A ponieważ mają za nic ludzkie życie, znowu zaczną zabijać. Taką już mają mentalność: nie słowiańską – jakby tego chcieli inżynierowie socjotechnik z za wschodniej granicy... a mongolską – niestety żeby stanąć w prawdzie należy wziąć pod uwagę zależność nacji.

Chcę żebyś wiedziała: ja nie generalizuje; w Rosji żyje wielu wspaniałych ludzi, także naukowców, ludzi którzy wywodzą się głównie z elit carskich – teraz już mądrzy, życiowi – życiowi nawet bardziej od nas Polaków – dysydenci: dziś niby rosyjscy, a niegdyś żyjący w Rosji sowieckiej; ich bardzo szanuje. Szanuje ich za to że nie dali się zmanipulować, z sowietyzować... Ale nie wielu już ich tam pozostało. Można ich rozpoznać po ich nieco staromodnym, skromnym ale zarazem nobliwym stylu bycia. Z nimi mogę się zaprzyjaźnić i nawet z nimi współpracować – dla bezpieczeństwa mojego kraju i tamtej staro rosyjskiej wspólnoty. Oby tylko wojna ich ominęła – tak bardzo są potrzebni. Jakże bardzo różnią się oni od tych tutejszych kacapów – którym czasami udzielam na tej witrynie lekcji: http://zmianynaziemi.pl/wideo/niemiecka-policja-nie-potwierdza-wiadomosci-o-gwalcie-rosyjskim-dziecku#comment-298665

„(...)nie rozsiewaj ninawisci do nch,bo to moze sie odbic na Twoim samopoczuciu,(...)” – napisałaś

Naprawdę nie można być aż takim egoistą: Dla własnego dobrego samopoczucia zostawić całe swoje otoczenie, na łaskę losu; albo pewniej – na łaskę jakichś sekciarzy, trenerów osobistych psychologów od siedmiu boleści... (jak w tym NTV) albo wrogich mojemu krajowi propagandystów.

Mam gdzieś tych wszystkich zdziczałych excarów, rexów, Achilesów, masońskich graczy i sekciarzy takich jak imię$$; nawet jest mi ich żal. Są niezbyt mądrzy, ordynarni, prostaccy, jak żule spod budki z piwem (z wyłączeniem tego – imie$$ – ten jest inteligentny, ale inteligentny dla siebie cwany scjentologicznie); wszyscy oni zaś, są zbyt zapatrzeni w siebie żeby być szczęśliwi; stąd ich zawiść.  Mnie chodzi o Polaków, żeby znowu nie dali się zwieść szaleńcom; nienawistnikom własnej ojczyzny, którzy uważają że jest Ona z góry skazana na zagładę: „Bo Polacy są mali i głupi” – mówią czasem o sobie ci przecież już – niewolnicy systemu. Nie rozumiejąc czym jest demokracja, nie chodzą nawet na wybory; pozwalając innym żeby za nich wybrali; wybrali swoich; wiadomo jakich swoich: oczywiście znowu cwaniaków: swoista autodestrukcja zużytych jednostek. To jest później przyczyną – w ich bezradności – rozrostu tych naiwnych ruchów monarchistycznych (jak by miały one coś rozwiązać z pożytkiem dla ludzkości; chyba tylko ogarnąć nowy totalitaryzm), i sekt poszukujących jakichś nowych, oderwanych od rzeczywistości ustrojów politycznych.

Miło było porozmawiać z kimś inteligentnym. Nie boję się ludzi inteligentnych. Tylko... pewnego rodzaju inteligencji, nietoleruje. W odróżnieniu od innych, nie uważam ich -- tych inteligentnych -- za kanciarzy tylko z tego powodu, że są inteligentni.

Pozdrawiam; i przyjemnego wieczoru („wieczoru” – jeżeli mieszkasz w mojej strefie czasowej).
 

Egzystencja Minerwa: Ziemio! – tyle razy do ciebie wracałam... Kiedyś, na pewno znowu się spotkamy – powiedziała gdy odchodziło Spełnienie Ziemia.

Portret użytkownika eva11

Naprawde zle mnie

Naprawde zle mnie zrozumiales,
egoizm to ostatnia rzecz jaka moglabym rozsiewac,
i naprawde Twoje slowa sa jakby mi z ust wyjete!na temat ntv
mysle dokladnie to samo,
ja nawet nie slucham ich wcale,bo mnie mdli od tych ich wrozb i wczasow z ufo!
nie mialam na mysli abysmy byli uspieni,a jedynie nie rozsiewali nienawisci,
przeciez sama sie dziwie jak niektore Polskie chlopy moga byc tak bierni,
nie pamietasz?
chcialam dac jedynie rade,a nie wmawiac Ci abys udawal,ze nic sie nie dzieje,
swoja droga tez piszesz chyba o sowietach nie ruskich?
zreszta to Twoj wybor jak ich widzisz,moze ja sie myle lub Ty kiedys sie dowiemy,
ale chcialam jedynie podpowiedziec co wydaje mi sie powoduje wiele problemow od wielu wiekow,a jest tym -nienawisc!
ludzie wchodza tu, pisza,prowadza dialogi,nawet sie lubia!
ale stali bywalcy potem zawsze tocza ze soba jakies walki wirtualne,
moze czas juz skonczyc?
nie chcialam Toba manipulowac,a poprostu nie toczyc ,,boju,,
bo tak zawsze sie konczy kiedy cos ludzi dzieli,jak np. strony po jakich stoja lub cos co bardziej im przypadlo do gustu w zbiorowym eksperymencie!
czy to naprawde potrzebne?
nie oceniaj mnie tak pochopnie,ja nie uleglam wplywom treserom udawanej ezoteryki...
chcialabym wiele,ale napewno nie dla siebie jedynie i nie w wyobrazni w 55 rzeczywistosci!
szukam,ale nie nauczycieli do medytacji aby uzdrowic ziemie w glowie i zostac Bogiem z zamknietymi oczami!
 
rowniez pozdrawiam i mam nadzieje,ze lubienie jest nadal aktualne...
jest tylko godzina roznicy w czasie,ja mieszkam na wyspie!
 

Portret użytkownika dąb

Radzieccy uczenii już raz

Radzieccy uczenii już raz chcieli też skrzyżować pomidora z ziemniakiem by podwoić plony . Mieli pierwsze sukcesy bo wyszła im roślina o okrzeniu pomidora i naci ziemniaka:) . A z dżdżownicami to też mają sukcesy bo jest 2 razy szybszy przyrost masy jak dadzą cztery razy więcej białka Smile . Rosja o największej połaci ziemi na świecie z jednym z najmniejszych zaludnień na 1km2 szuka nowych źródeł pożywienia - idiotyzm. Sama Rosja powinna wykarmić plonami ziemi cały świat a oni szukają robaków. 

Skomentuj