Rosyjscy naukowcy ostrzegają, że emisje metanu mogą doprowadzić do katastrofy klimatycznej na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Naukowcy z instytutu oceanograficznego Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN) ogłosili, że z niepokojem obserwują zmiany klimatu zachodzące w Arktyce. Uważają oni, że wzrost temperatury doprowadził do zwiększonej emisji metanu, co może spowodować katastrofę klimatyczną na naszej planecie.

 

Jak wyjaśniają badaczy, arktyczne lodowce i wieczna zmarzlina w stanie zamrożonym zawierają utrwalone w formie hydratów gazy, które powracają do atmosfery wraz z topnieniem. Jeżeli utrzyma się obecne tempo rozmarzania wiecznej zmarzliny będzie temu towarzyszył masowy napływ do atmosfery przede wszystkim metanu, a to może prowadzić do trudnych do przewidzenia konsekwencje, nie wyłączając nawet scenariusza katastrofy klimatycznej. Nagłe uwolnienie dużej ilości metanu z hydratów już w przeszłości było przyczyną wielkiego wymierania na Ziemi.

W celu zbadania tego zjawiska, jego oceny RAN planuje uruchomić trzy kolejne wyprawy na wschodnią Syberię, aby zbadać i zmierzyć intensywność emisji metanu w Arktyce, aby w jakiś sposób spróbować oszacować jak dużo tego gazu cieplarnianego, uwalnia rozmarzająca wieczna zmarzlina. Będzie to pierwsza próba oszacowania wielkości emisji metanu i tego jakie mogą być jego proporcje w atmosferze w najbliższej przyszłości.

 

Oczywiście Rosjanie zamierzają również ocenić czy jest możliwe wykorzystanie uwalnianego w Arktyce metanu jako paliwa. Jeśli okaże się to opłacalne, to być może przynajmniej część tego gazu zostanie użyta lub sprzedana. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to bardzo trudne, ponieważ koncentrujący się w dużych ilościach metan potrafi być bardzo wybuchowy czego dowodem są liczne kratery na Półwyspie Jamał. 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nn

dawno temu juz pisałem,

dawno temu juz pisałem, ocieplenie ogólne (nie my powodem) skutkować będzie zmianą klimatu w Europie/b.kontynentalny i zimniej, ponieważ prądy morskie zmienią bieg. A obecne zimno spowodowane jest też gwałtownym topnieniem arktyki - ciepło topnienia o wiele więcej pobiera ciepła niż normalne zimy w arktyce-dlatego zimno.

nn

Portret użytkownika Dr nałk

Co Ty opowiadasz z tym

Co Ty opowiadasz z tym ochładzaniem przez ocieplenie i cieple utajonym? Nie rozumiesz zjawiska. W zasadzie to chyba nawet nie rozumiesz czym jest ciepło w pojęciu fizyki. Naukowiec z Ciebie jak ci z podkomisji smoleńskiej Macierewicza. 

Portret użytkownika Dr nałk

Edukacja rzeczywiście upadła.

Edukacja rzeczywiście upadła. Twierdzenia, które prezentujesz są bzdurą. Wypowiadasz się o zjawiskach, których nie rozumiesz. Liznąłeś temat i myślisz, że zawstydzasz ludzi "mądrymi" pojęciami? Fakt, źe większość osób nie wie co to jest ciepło utajone, ale Ty też temat znasz bardzo powierzchownie, o czym świadczą absolutnie błędne wnioski jakie publikujesz. Wygląda na to, że nie rozumiesz związków pomiędzy ciepłem, temperaturą i tym swoim "ciepłem topnienia".

Najistotniejsze jest to, że jeśli lód topnieje, to już dostał odpowiednią ilość energii cieplnej do zrównoważenia ciepła utajonego.

Próbujesz twierdzić w pierwszej wypowiedzi, że jak jest zimnej to jest cieplej bo lód się nie topi?

Portret użytkownika Eva11

jak z naukowej gazeciny

jak z naukowej gazeciny kopiowane !

tak,cieplo powoduje zimno ! nawet film propagandowy nakrecili o tym....

jest tak ,ze cieplo zbyt wielkie spowoduje uczucie zimna,jak przy sparzeniu ...

ale nie stopien w skali ziemi !

to nie zadne ocieplenie ,a zakrywanie slonca powoduje te zmiany !
te koszmarne chmury snujace sie kazdego dnia po niebie !
te syf jaki nam rozpylaja ,a nie jakies ocieplenie ,kiedy to co tam wisi nad nami sie rozchodzi 

temperatura wzrasta w pare minut .....

to jakis koszmar,ze nic nie mozemy wymyslic aby to zatrzymac !

 

 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Bee

Swego czasu niekt. naukowcy

Swego czasu niekt. naukowcy ros. twierdzili, ze zbliza sie ep. zlodowac. teraz inni, ze cieplarn. Efekt zwieksza sie. Natomiast co do metanu sa metody tylko drogie. Jesli sie wydobycie oplaci to na pewno technologie wdroza bez problemu...

Skomentuj