Rosyjscy naukowcy budują nuklearny silnik, który może zrewolucjonizować podróże kosmiczne

Kategorie: 

Źródło: internet

Załogowe misje kosmiczne na inne planety są możliwe, choć na dzień dzisiejszy nie posiadamy odpowiedniej technologii, która nam to umożliwi. Potrzebujemy przede wszystkim odpowiedniego napędu, który przyspieszy lot do obcego świata. Tak się składa, że w Rosji trwają prace nad silnikiem nuklearnym, który może stanowić idealne rozwiązanie dla tego problemu.

 

W najnowszym wywiadzie dla Rossijskaja Gazieta, Władimir Koszlakow, dyrektor generalny Centrum Badawczego Keldysza w Moskwie powiadomił o rakietowym silniku nuklearnym, który jest rozwijany od 2009 roku i przeszedł niedawno testy lądowe. Dowiedzieliśmy się, że silnik ten, gdy będzie gotowy, znajdzie zastosowanie w misjach kosmicznych.

 

Silnik nuklearny może zrewolucjonizować misje kosmiczne z kilku powodów. Przede wszystkim skróci czas lotu. Według Władimira Koszlakowa, astronauci mogliby dotrzeć na Księżyc w kilka dni, natomiast lot na Marsa potrwałby 7-8 miesięcy. Co więcej, rosyjscy naukowcy stawiają na silnik, który będzie charakteryzował się możliwością szybkiego, wielokrotnego wykorzystania. Rakieta wyposażona w taki napęd, po lądowaniu na Księżycu lub na Marsie, mogłaby ponownie wystartować już w ciągu 48 godzin.

Koszlakow twierdzi, że rozwijany silnik nuklearny umożliwi dalekie loty kosmiczne i pozwoli realizować misje „rodem z science fiction”. Niestety nie wiadomo, kiedy nowa technologia będzie gotowa do użytku. Mogą minąć długie lata, zanim po raz pierwszy wykorzystamy silnik nuklearny w misji kosmicznej. Dobra informacja jest taka, że w Chinach i Stanach Zjednoczonych również planuje się zbudować taki napęd, a powszechnie wiadomo, że wzajemna rywalizacja może przyspieszyć prace.

 

Oczywiście sam napęd nie jest jedyną przeszkodzą dla załogowych misji kosmicznych i kolonizacji innych światów. Równie istotną i problematyczną kwestią jest utrzymanie astronautów przy zdrowiu. Co z tego, że wyślemy ludzi na Marsa, skoro prędzej czy później, nasza marsjańska kolonia wyginie przez promieniowanie kosmiczne i niebezpieczne choroby?

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MDG

No przecież ruskie nie liczą

No przecież ruskie nie liczą się w kosmosie. Ostatnią satelitę badawczą kacapy wysłały 30 lat temu, a w tym czasie USA wysłało kilkadziesiąt. Nawet promu kosmicznego nie potrafili skopiować i dali sobie spokój. W dodatku typowy ruski nie ma co do gara włożyć, a oni marzą o nowych technologiach Biggrin

Pomarzyć mogą, kto im zabroni, tymczasem cały świat się z nich śmieje Biggrin

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Kangur.

Hmmm...bo może Ruskie wiedzą,

Hmmm...bo może Ruskie wiedzą, że niemożliwe jest wysłanie satelit badawczych i jak każdy normalny człowiek, dali sobie spokój, a Twoje USmAńce dalej Cię w bambucho robią, i pchają kłamstwa w kakałko, a Ty jak idiota jeszcze się z tego cieszysz Biggrin  ... zupełnie jaj Duda przy biurku Trampa  Biggrin

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika MDG

Ruskie są po prostu za tępę i

Ruskie są po prostu za tępę i za biedne na podbój kosmosu. Co najwyżej mogą podbijać rynki bojarysznika hehehehe

Ruski niech się skupi co do gara włożyć i jak żyć za 500 zł brutto, a nie marzyć o czymś co jest tylko dla bogatych i mądrych.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika U_P_Adlina

No cóż, jak widzisz FAKTY

No cóż, jak widzisz FAKTY przeczą twoim prymitywnym i oderwanym od rzeczywistości bełkotom, więc w konsekwencji jak zwykle robisz z siebie mega-błazna, ale to jest twoja codzienność, więc już się przyzwyczaiłeś, hehehehe! 
A Rzeczywistość jakz wykle weryfikuje waszą prymitywną ukro-propagandę poprzez to, co wszyscy widzą między innymi w Syrii, gdzie rosnąca w siłę Rosja okopała zad słabnącego uSSmana, który z wolna zbiera dupę w troli i zaczyna się wycofywać po fiasku swoich planów. Podobnie w Afganistanie. A koleni "sojusznicy" opuszczają tracącego siły uSSmana i zaczynają współpracę z Rosją i Chinami, tworzącymi nowy wielobiegunowy świat. Kwiki bandrerowni tego nie zmienią, hehehehe!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Teresa z Torunia

Co jak co ale należy pamiętać

Co jak co ale należy pamiętać, że radziecki rakietowy program kosmiczny o całe lata świetlne wyprzedzał amerykański. Kiedy rakiety w stanach radośnie spadały na ziemię (albo w ogóle nie dawały rady startować) radzieckie śmigały. Owszem ze względów konstrukcyjnych czasmi były zawodne ale były proste i tanie. Moim zdaniem (patrząc pod kątem całościowym) wyścig kosmiczny ewidentnie wygrali sowieci. Fakt, że lot na księżyc przyćmił wszystko i potem już nic nie miało znaczenia ale sowieci byli górą. Nawet radzicki prom Buran pod wieloma względami cechował się lepszymi rozwiązaniami np. pełna automatyzacja co amerykanom udało się dopiero jakieś ... 20 lat później. Zwróćmy również uwagę, że ładunki oraz astronautów na stację ISS dzisiaj dostarczają głównie rosyjskie rakiety.

Portret użytkownika Kwazar

To co napisałaś jest z jednej

To co napisałaś jest z jednej strony dość oczywistą prawdą dla osób takich m.in. jak Ty (czyli skorych do uczciwych i rzetelnych przemyśleń) Z drugiej jednak strony, smakoszom HAMBURGIERA to przez gardło nie przejdzie i choćby nie wem co, to Kaczor Donald i Myszka Miki w Holllywoood zawsze wygrywa.Taki to już ichni urok inteligencji powszechnej, prostej i ....jednocześnie żałosnie zakłamanej.Na słowo Rosja to oni od razu złośliwej biegunki dostają a siódme poty im kark oblewa ale i do tego kiedyś naukowcy dojdą i odkryją...DLACZGO !

Portret użytkownika Teresa z Torunia

cały myk polega na tym, że

cały myk polega na tym, że kiedy wizjonerzy pokroju Korolowa budowali rakiety wówczas amerykanie siedzieli sobie w domach, jeździli cadilacami i pałaszowali hamburgery. W tamtych latach amerykanom nie śniło się coś takiego jak podbój kosmosu. Obudzili się w prawdziwym szoku dopiero gdy sputnik nadawał się swoje słynne bip. bip. bip.

Gdyby nie debile z kremla, którzy zlecili budowę rakiety mającej wynieść astronautów na księżyc zespołowi, który nie miał bladego pojęcia o budowie silników. Gdyby ci debile byli dalekowzroczni i nie przerwali programu rozwoju komputerów  - a to za drogi, a to nie potrzeby, a to jakaś fanaberia - (w tym komputera pokładowego) to sowieci z palcem w.... byli by pierwsi na księżycu. A tak to rakieta ekspolodowała i niebawem potem program został zamknięty.

Portret użytkownika Kwazar

Amerykanie to już taki ..

Amerykanie to już taki ...taki stanów związek,że .....Ja też wolałbym aby ten twój ... "cały myk polega na tym, że kiedy wizjonerzy pokroju Korolowa budowali rakiety wówczas amerykanie siedzieli sobie w domach, jeździli cadilacami i pałaszowali hamburgery" To mi pasuję.Tak chcę, to na prawdę nic złego ! Jeśli jednak potem ja zniedołęrzniały z dubeltówką w ręce i z przepełnionym brzyszyskiem chcę udowadniać światu, że ja tu jeszcze rządzę ...To ...to....to jest niepoważne a nawet groźne bo, co się najeździłem i nawoziłem i nażarłem czyimś kosztem to mam juz dawno za sobą. I TO JEST DZISIAJ ! Tzw Ameryko ! 

Portret użytkownika Esteban

Widzisz Iwanie, kiedyś tak

Widzisz Iwanie, kiedyś tak było choc mówienie o latach świetlnych to raczej dziecinada, no ale ok. Gdy zaś miwimmo teraźniejszość to zwróc uwagę że obecnie to Amerykanie zaopatruha ISS i to rakietami firm PRYWATNYCH. Popatrz do czego to doszlo. Rosja niemal zawiesila swój program kosmiczny ograniczając się do komercyjnych lotów na orbite a w Ameryce rakiety produkują prywaciarze! Gdzie jest rosyjski teleskop orbitalny, gdzie lądowniki planetarne? 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Kwazar

Widzisz Redneck z tego jest

Widzisz Redneck z tego jest dużo gadki a mało picia.Podobnie jak z ciebie. Ale nie no, Tesla w naokoło Marsa jest spoko.Esinstein jest spoko i tacy jak ty to som spoko.Mikki się o ciebie pytała Jak tam twoje tanie triki i czy ci HAMBURGIER smakuje ? 

Portret użytkownika Teresa z Torunia

Proszę zwrócić uwagę, że

Proszę zwrócić uwagę, że piszę o tym co było kiedyś. Co jest dzisiaj to jest zupełnie inna bajka. Rosjanie mają swojego Hubblea. No dobrze nie jest to dokładny odpowiednik teleskopu otpyczniego. Jest to orbitalny radioteleskop pod nazwą SpektrR albo RadioAston. W tym roku mają wystrzelić SpektrRG który będzie znacznie lepszy ponieważ będze to teleskop rentgenowski.

P.S Kto wie, że pierwotnie teleskop Hubblea zaprojektowany został jako orbitalny teleskop szpiegowski (było ich w sumie 5 sztuk). Ze względu na popełniony błąd (system optyczny) został on oddany dla nasa.

P.P.S Kto jako pierwszy zrobił zdjęcie pełnej krzywizny ziemi na klasycznej, podkreślam klasycznej kliszy fotograficznej ?. Kto na potrzebę tego projektu skonstruował specjalny aparat fotograficzny ?. Aparat, który możliwościami optycznymi wyprzedzał ten, który Armstrong miał na księżycu.

P.P.P.S To, że dzisiaj jest syf i malaria (zapoczątkowane przez Jelcyna) nie oznacza, że należy przekreślać radzieckie/rosyjskie dodkonania w programie podboju kosmosu ponieważ jak dla mnie to oni ewidentnie wygrali ten wyścig.

Portret użytkownika Kwazar

Tak ! Oni Ewidentnie wygrali

Tak ! Oni Ewidentnie wygrali ten wyścig ! Bo to są spryciarze od zawsze Imperium ! Szybko się uczą jeszcze szybciej rozumieją, i dalej jeszcze szybciej przyswajają i ....jeszcze szybciej wyprowadzają się na czoło wyścigu. Nauczeni w doświadczeniu i przekonaniu, że mogą być lepsi i szybsi.Oni tacy Są ! Nie jem HAMBURGIERRÓW u Tonalta to wiem !  Chociaż z drugiej strony to mnie to trochę martwi bo,co ja z tego mam ? Znowu mi na łeb mongołów sciągną w odwecie co mi oni zegarka ukradną za 5 zeta? Albo wodę źródlaną z rzyci...życia wypiją z sedesu ? Albo atomówkę na łeb zrzcą ? Co ja mam z tą wiedzą zrobić ? 

Strony

Skomentuj