Rosyjscy eksperci przeprowadzili symulację zniszczenia asteroidy za pomocą wybuchu jądrowego

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Astronomowie z Petersburga i Tomska wykonali symulację zniszczenia asteroidy za pomocą rakiet z bronią jądrową. Naukowcy starali się przetestować skutki eksplozji na ciało niebieskie podobny do asteroidy Apophis, która w 2029 roku zbliży się do naszej planety na niebezpieczną odległość.

 

Według specjalistów najbardziej efektywnie i bezpiecznie można ją wysadzić we właściwym czasie, kiedy znajduje się z dala od naszej planety. Do zniszczenia asteroidy, zdaniem naukowców, konieczne jest oddziaływanie głowicy jądrowej o energii eksplozji przynajmniej jednej megatony TNT.

W takim przypadku część asteroidy zamieni się w gaz i ciecz, a część dozna fragmentacji i pęknie na kilkunastometrowe kawałki. Dlatego właśnie im dalej zostanie dokonana destrukcja tym mniejsze prawdopodobieństwo, że szczątki rykoszetem trafią w Ziemię.

Symulacje wskazują, że prawie wszystkie kawałki pozostające po zniszczeniu asteroidy będą leciały w grupie ale po zmienionych orbitach, co przy odpowiednio dużym dystansie, w większości przypadków powinno uchronić naszą planetę od groźby kolizji.

 

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika jareckiW

Panowie fizycy nuklearni

Panowie fizycy nuklearni widze.. nie bedzie fali uderzeniowej? a co sie stanie z energia jaka sie wydziela i powoduje taka fale uderzeniowa? pewnie zamieni sie w filizanke earl grey jak w star treku?

Portret użytkownika nn

Nie wierzcie w to, że mozliwa

Nie wierzcie w to, że mozliwa jest zaplanowana zmiana trajektorii obiektu w kosmosie o średnicy ponad 300m i masie miliardy ton przy obecnym stanie techniki.
W kosmosie możemy wybuchem zewnętrzym jedynie nagrzać powierzchnię co spowoduje minimalne odchylenie zależne od powierzchni obracajacego się, niejednorodnego elementu - nie do przewidzenia efekt.
 
 

nn

Portret użytkownika pako1205

To ciekawe, co napisałeś,

To ciekawe, co napisałeś, całkiem logiczne, jednak również dla wielu jest wręcz zaskakujące, że pocisk, np. wystrzelony ze sztucera, a trafiający w źdźbło trawy- zmienia trajektorię, mimo stabilizacji efektu żyroskopowego.
Ogromne prędkości i nawet niewielki opór- to może zadziałać, jednak powinno się to odbyć bardzo daleko od Ziemi, żeby dać efektowi czas... i tu jest lipa. :/
Laskę na to kładźcie, nic się nie wydarzy, żeby z tego robić zagadnienie.Nie my decydujemy, czy ma być pozamiatane na tej planetce.

Portret użytkownika piekielko

Czy ktokolwiek wie jak dziala

Czy ktokolwiek wie jak dziala atomowka? jakie powietrzxe

Posiadamz takie cos jak np wikipedia
 
Bomba atomowa czerpie swoją energię z reakcji rozszczepienia ciężkich jąder atomowych (np. uranu lub plutonu) na lżejsze pod wpływem bombardowania neutronami. Rozpadające się jądra emitują kolejne neutrony, które bombardują inne jądra, wywołując reakcję łańcuchową.
Zasada działania bomby atomowej polega na wytworzeniu/przekroczeniu w jak najkrótszym czasie masy krytycznej ładunku jądrowego. Przekroczenie masy krytycznej zazwyczaj uzyskuje się na jeden z dwóch sposobów: poprzez połączenie kilku porcji materiału rozszczepialnego (tzw. metoda działa) lub zapadnięcie materiału uformowanego w powłokę (tzw. metoda implozyjna). Połączenie to musi odbyć się szybko by reakcja nie została przerwana już w początkowej fazie w wyniku rozproszenia energii powstającej podczas rozszczepiania jąder, dlatego do połączenia materiałów rozszczepialnych używa się konwencjonalnego materiału wybuchowego. Reakcja łańcuchowa wydziela ogromną ilość energii. Wysoka temperatura i energia produktów rozpadu powodują błyskawiczne rozproszenie materiału rozszczepialnego i przerwanie reakcji łańcuchowej. Jako ładunku nuklearnego przy metodzie działa używa się uranu-235, zaś przy metodzie implozyjnej – plutonu-239.
Z jednego kilograma U-235 można uzyskać do 82 TJ (teradżuli) energii. Typowy czas trwania reakcji łańcuchowej to 1 μs, więc moc wynosi 82 EW/kg.
 

Portret użytkownika zabojczapszczola

Cóż z tego, jak w próżni ta

Cóż z tego, jak w próżni ta reakcja nie zakończy się wybuchem? Nie będzie fali uderzeniowej, lepiej byłoby wysłać pełny pocisk, który prędzej zneutralizowałby taką satelitę... w całym tym ruskim działaniu chodzi o to, by umieścić bomby skierowane na cele naziemne, ale twierdzenie, że może dojść do fali uderzeniowej z niczego jest absurdalne. 

Portret użytkownika dąb

Czy ty tak szybko myślisz :)

Czy ty tak szybko myślisz Smile , że nie potrafisz sklecić dwóch zdań ? Dysonans między tym co napisałeś a tym co przekleiłeś z wiki jest gigantyczny : twoje bredzenie i normalna treść artykułu . Czytaj jeszcze raz co napisałeś nim wyślesz , a nie podniecaj się tym co sobie wymyśliłeś , bo orgazm nie pomaga w myśleniu. Tak to wygląda.  

Strony

Skomentuj