Rosyjscy biolodzy "wskrzesili" roślinę sprzed 30 tysięcy lat

Kategorie: 

Wyhodowana przez Rosjan roślina sprzed 30 tysięcy lat - Silene stenophylla Ledeb

Jak poinformował agencja prasowa RIA Novosti rosyjscy biolodzy z powodzeniem rozmrozili nasiona roślin z syberyjskiej wiecznej zmarzliny. Nasiona znajdowały się w lodzie przez 30 tysięcy lat, teraz wyhodowano z nich okazy kopalnych roślin. Naukowcy opublikowali wyniki swoich badań w prestiżowym czasopiśmie Journal of National Academy of Science.

 

Zamrożone szczątki roślin i zwierząt są szczególnie interesującym i kompleksowym źródłem informacji o życiu na Ziemi w poprzednich tysiącleciach. Pozostałości roślinności, skór i tusz dawnych zwierząt może nauczyć nas znacznie więcej niż nawet najbardziej szczegółowe skamieniałości. Fragmenty DNA ze szczątków dają szansę na ożywienie flory i fauny okresu lodowcowego.

 

Grupa rosyjskich biologów pod kierownictwem Davida Gilichinskiego z Instytutu Fizykochemicznych i Biologicznych Problemów Gleboznawstwa w Pushchino badali szczątki roślin, pochowanych pod kilkunastoma metrami wiecznej zmarzliny w pobliżu brzegów rzeki Kołymy w rejonie Magadanu.

 

Obszar ten jest dobrze znany ze swoich depozytów zamrożonych roślin rosnących na północno-wschodniej Syberii w późnym plejstocenie około 40-25 tysięcy lat temu. Większość z nich znaleziono w zamarzniętych gniazdach gryzoni, które wykorzystywały łodygi roślin do tworzenia swoich domostw. Naukowcy często odnajdują fragmenty nasion, ale żadnego z nich nie udało się z powodzeniem wyhodować do postaci rośliny.

 

Gilichinski i jego koledzy próbowali wielu znanych i nowo odkrytych próbek osadów w poszukiwaniu nasion rośliny Silene stenophylla Ledeb należącej do rodziny goździkowatych. Ta nisko rosnąca bylina rosnąca w surowym klimacie Jakucji i ma bardzo wysoką odporność na zamrażanie i rozmrażanie.

 

W jednej z takich próbek osadów biolodzy odkryli kilka nasion roślin, zachowanych w stanie niemal idealnym. Analiza wykazała, że ​​wiek próbek znalezionych przez Gilichinskiego i jego współpracowników to około 30 000 lat. Naukowcy wybrali najbardziej rokujące na powodzenie nasiona i umieścili je w specjalnej pożywce.

 

Po pewnym czasie kiełki nasion zamieniły się w pełnowartościowe rośliny. Biolodzy przeszczepić je na ziemię i próbował otrzymać normalne nasiona, starożytny krzew skrzyżowali między z nowożytnym "kuzynem". Jak zauważają, kształt i kolor roślin z czasów nam współczesnych i starożytnych były identyczne, z wyjątkiem kwiatostanu. W szczególności, płatki nowoczesnej Stenophylli były szersze i "wycięte" w porównaniu z kopalnymi kwiatami. Po drugie, starożytne krzewy były hermafrodytami, czyli krzew miał kwiatostany "kobiece" i "męskie", a kwiaty nowoczesnego krewnego, posiadają słupki i pręciki.

 

W obu przypadkach uzyskano zdrowe nasiona, które rozwinęły się z pełnowartościowych roślin dorosłych. Tak, więc, po raz pierwszy rosyjscy biolodzy byli w stanie "wskrzesić" kwitnącą roślinę, której owoce leżały dziesiątki tysięcy lat w wiecznej zmarzlinie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika JA

:)..a kto zauważył istotę

:)..a kto zauważył istotę esencji jaką ukazuje nam sama Natura ?...Życie tkwi w jedności (samowystarczalna roslina-hemafrodyta), w podziale zaczyna się walka o zasitnienie na tej ziemi...i muszą być "pośrednicy" w tym wypadku owady... Obecnie pszczoły giną. Wielu ludzi ukauje nam nasze ,ludzkie możliwości ( np.Inedyk Prahlad Jani,m.in.), Natura ewouluje, bo ewouluje Świadomość. Czy uważacie,że to się zatrzyma by utrzymac ludzki gatunek w takim stanie jaki jest obecnie ?...czyli podział na płeć m.in....W każdym z nas jest energia męska i żeńśka... Widzimy ginięcie maswoe gatunków zwierząt a nie zauważamy dowodu ,dlaczego tak się dzieje...coś co jest podzielone na płeć..dana forma osobowa, żyje tylko po to by dać następne życie , nasiona tego są coraz słabsze, jak wziął się za ich kontrolę "utrzymania czystości gatunku", na dodatek człowiek...wnisoki nasuwają sie same, a w okółdowody naukowe, okdrycia jak i nauki duchowe wskazują na esencję samego życia...tylko te interpretacje poodrzucać trzeba, a ich niezliczona ilość wokół...:)..Min.Dr .Lipton ukazuje jak zostaliśmy zmanipulowani i w jak złym kierunku poszła sama nauka ze swoimi interpretacjami i badaniami, po dokryciu DNA w latach 50-tych...wymyśliła sobie,że to DNA nami rządzi ,bo popatrzyła na same bilogiczne mechanizmy białek i naszego ciała...póxniej już pozostałe skutki tego mamy w obecnej nauce i medycynie...niestety..polecam wykłady dr.Liptona na youtube. DNA jest jedno dla wszystkiego co żywe, ale informację z niego uruchamia wiedza danego ciałą biologicznego poprzez wiedzę samego kodu w ciele..a u ludzi jeszcze stworzoną uwarunkowaniami mylnych interpretacji i powierzchownego widzenia, jakie koduje nasza podświadomość... 

Portret użytkownika baca

dawno bardzo dawno temu,

dawno bardzo dawno temu, kiedy nie bylo Zmian na Ziemi, kiedy nie było jeszcze internetu, kiedy nawet wnuk dziadka z Wehrmachtu nie slyszał o dobrodziejstwach płynących z istnienia prezerwatyw i bezmyslnie plodzil niedorozwojow, w tamtych odleglych czasach Lucjan Znicz (ktory wg mnie powinien byc patronem tego serwisu) wydal ksiazke pt Życie Nieziemskie.
o ile pamietam opisywal w niej nasiona ktore moga z powodzeniem przetrwac cale setki tysiecy lat, jesli nie miliony, w suszy, wiecznej zmarzlinie a nawet prożni, ktora jest im zupelnie obojetna a potem wystarczy zapodac parę kropel wody i te kielkują jakby nigdy nic.
sahara jest pelna tych nasion jeszcze sprzed potopu i tylko na deszcz wystarczy zaczekac
opisywal tez zwierzatka Niesporczaki krorych... nie mozna zabic. skubane wytrzymuja wszystko, 100% wysuszenie, zamrozenie do ponad minus 200, napromieniowanie takie ze Hiroshima jest jak uzdrowisko, 100% proznie i megacisnienie wieksze niz w Rowie Marianskim. one jak tylko czuja jakis powyzszy "dyskomfort" to zwijaja sie w klebek i hibernuja. a potem jak zwykle: pare kropel wody a Niesporczaki budza sie z hibernacji i... żyją.
Zupełnie jak ten dziwny kraj Smile
"Demokracja to rzady hien nad osłami" - Sokrates

Portret użytkownika M.

Cieszy mnie, że udało się to

Cieszy mnie, że udało się to zrobić rosyjskim biologom a nie amerykańskim. W tym drugim przypadku monsanto czy inne g*wno zrobiłoby z tego patent na genetycznie zmodyfikowaną roślinkę i za samo patrzenie pobieraliby opłatę. Pozdrawiam,M.

Portret użytkownika GINO

Ciekawa wiadomość w

Ciekawa wiadomość w odniesieniu do szans na sklonowanie mamuta czy też jednego z przedstawicieci dinozaurów. Z drugiej strony patrząc na samodestrukcję naszego gatunku co to wniesie Wink ?

...Have no fear Gino is here...

Skomentuj