Rośnie ryzyko wystąpienia wielkiego trzęsienia ziemi w Tokio

Kategorie: 

Zdjęcie zniszczeń po trzęsieniu ziemi w Tokio w 1923 roku

Możliwość wystąpienia dużych ruchów płyt tektonicznych na granicy trzęsień ziemi wzmacniane przez równoczesne ruchy w dwóch lub więcej obszarów tektonicznie aktywnych pod Tokio wzrasta od czasu wystąpienia wielkiego trzęsienia ziemi na wschodzie Japonii. Opinię tego typu sformułowali ostatnio naukowcy sejsmologowie z Uniwersytetu w Tokio.

 

Instytut powiedział, że od marcowej katastrofy, nacisk na płyty tektoniczne pod miastem zmienił się i dwóch lub więcej obszarów stresu może poruszać się jednocześnie, czego wynikiem może być kolejne ogromne trzęsienie ziemi. Instytut zamierza kontynuować monitorowanie i ocenę możliwości wystąpienia ogromnego trzęsienia ziemi.

 

Tektoniczna struktura Tokio i okolic jest skomplikowana, z dwoma oceanicznymi płytami w subdukcji poniżej płyty gruntu, na którym znajduje się archipelag japoński.

 

Średnia liczba wstrząsy mierzona w wielkości 3 lub więcej w ciągu pięciu lat poprzedzających marcową katastrofę to było osiem miesięcznie. Instytut odkrył, że liczba małych płytkich drżeń na granicach uskoków, które nie są odczuwane przez ludzi drastycznie wzrosła po 11 marca.

 

Również wstępnie obserwowana liczba wstrząsów wielkości 3 lub większej występujących na styku płyt między 11 marca i 20 sierpnia na głębokości od 60 do 70 km poniżej północnej Zatoki Tokijskiej wzrosła około czterokrotnie.

 

Podobnie liczba wstrząsów na granicy płyt występujących na głębokości od 40 do 55 kilometrów w południowej prefekturze Ibaraki wzrosła około 20-krotnie.

 

Liczba trzęsień śródlądowych nie wzrosła drastycznie, ale instytutu powiedział, że rodzaje wstrząsów wyraźnie się zmieniły.

 

W przeszłości miało już miejsce ogromne trzęsienie ziemi poniżej Tokio i jego okolic. W 1923 roku wielkość wstrząsów zarejestrowano na 8 w skali Richtera. Wielkie trzęsienie ziemi Kanto miało epicentrum w południowej części zatoki Tokijskiej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Klikając codziennie  Pajacyka pomagasz Polskiej Akcji Humanitarnej dożywiać dzieci. ">http://www.pajacyk.pl==self==null]

Portret użytkownika majkool

Możę będziemy mieli może nie,

Możę będziemy mieli może nie, ale jedno jest pewne większość trzęsień ziemi w Polsce powyżej 4 jest wywołana przez kopalnie, tak więc jak będzie jakieś trzęsienie nie wywołane przez przedsiębiorstwo to pewnie będzie powyżej 5.Mam nadzieję, że w moim życiu tego nie doświadczę.

Klikając codziennie  Pajacyka pomagasz Polskiej Akcji Humanitarnej dożywiać dzieci. ">http://www.pajacyk.pl==self==null]

Portret użytkownika Dziadek

Czesc Od niedawna interesuje

Czesc
Od niedawna interesuje sie zmianami na ziemi.
Mysle ze ma to swoj sens , powiem wiecej jakos to czuje ,
choc wiem ze przeczucja czasami myla .
Jest jednak jedno co nurtuje mnie najbardziej ,
a mianowicie : czy zauwazyliscie ze czas jakby biegnie szybciej ?
Jesli tak to jak to mozna wytlumaczyc ?

Strony

Skomentuj