Rośnie ryzyko erupcji wulkanu Santorini

Kategorie: 

Wulkan Santorini zniszczył kiedyś cywilizację minojską

Jedna z najbardziej znanych i malowniczych wysp greckich Santorini, znana także, jako Thira, może zostać zniszczona przez potężny wybuch wulkanu. Taki wniosek wysnuł amerykański naukowiec, Andrew Newman z Georgia Institute of Technology.

 

Naukowiec odkrył, że wulkan, który nie wykazywał żadnych oznak znaczącej aktywności geologicznej od 1950 roku, po raz kolejny obudził się. Newman bada geologię wyspy Santorini od 2006 roku, kiedy rozlokował tam własne zestawy do badania deformacji terenu.  Urządzenia te wykorzystują nawigację satelitarną GPS i mierzą nawet najmniejsze ruchy powierzchni ziemi. W ten sam sposób, na mierzona jest również grubość pokrywy lodowej na Grenlandii i Antarktydy.

 

Na podstawie swoich obserwacji, naukowiec stwierdził, że kaldera Santorini ulega deformacji z niespotykaną szybkością.

 "Po kilku latach względnego spokoju, od stycznia 2011 r. po serii trzęsień ziemi, deformacje gruntu znów zaczęły się pojawiać na Santorini.  Ponieważ nasze instrumenty na północnej stronie wyspy przesunęły się na odległości od 10 do 17 cm można wysnuć teorię, że centrum wulkanu jest wypełnione magmą"- powiedział Newman.

Jednak profesor nie jest pewien, że wybuch jest nieunikniony, bo wyników nie można porównać z danymi historycznymi tego typu. Po prostu ilość takich obserwacje aktywności geologicznej jest bardzo mała. Objętość magmy w kalderze Santorini w ostatnim roku wzrosła o 14 mln metrów sześciennych.  Substancji zgromadzonych w tym czasie byłoby wystarczająco dużo, aby wypełnić powierzchnię trzech boisk piłkarskich.

 

Jeśli wulkan Santorini naprawdę przygotowuje się do wybuchu, spowoduje to tsunami, małe, ale wystarczające, aby wpłynąć na ruch morski, w tym statków wycieczkowych.  Takie trzęsienie ziemi może niszczyć domy i tworzyć osuwiska wzdłuż skał.

 

W sezonie letnim od maja do października, na wyspie pojawia się ponad 50 tysięcy turystów.  Zwykle, według Newmana, około pięciu statków wycieczkowych zatrzymuje się bezpośrednio nad wulkanem.

 

Należy pamiętać, że to na Santorini miała miejsce jedna z największych erupcji wulkanicznych w historii ludzkości.  Erupcja minojska, która nastąpiła około 1650 pne, pokryła duże portowe miasto Akrotiri, warstwą popiołu o grubości większej niż 20 metrów i stworzyła klify Santorini, z których słynie ona do dzisiaj.

 

 

Źródło: http://rus.newsru.ua/world/15mar2012/santorini.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Andrzej1

Santorini, ładne miejsce ...

Santorini, ładne miejsce ... miałem okazję spać na tej wyspie parę nocy. Tak sobie wtedy pomyślałem, że jestem nieźle nawiedzony aby spać na czynnym wulkanie Smile Kilka lat temu oglądałem sporo programów poświęconych Thiar-że. Były symulacje ostatniego wybuchu. Jak powiedziano wtedy, do erupcji doszło niespodziewanie, można powiedzieć nagle. Świadczą o tym znalezione zwłoki (sposób ułożenia itd..) w popiele wulkanicznym. Nie zdziwiłbym się gdyby tym razem nagle wulkan pod Santorini się obudził.

Portret użytkownika raf

jak dla mnie to wy jestescie

jak dla mnie to wy jestescie kretynami(nedzarz i coleman) frajerzy z was i tyle potraficie tylko komus cos dojebac a nie wiece ze admin siedzi i tlumaczy te teksty zebys mial jakiegos arta nie zawsze mu to wyjdzie ale doceniam jego prace i wlozony trud a jak wam sie nie podoba to spierdalajcie trollowac na onet bedziecie mieli pieknie skaldniowo artykuly albo idz sobie popakuj na silownie jeden z drugim frajerem... co za ludzie nie podoba sie to nie wchodze ktos cie zmusza do czytania? tu chodzi o przekaz tekstu a nie zeby sie dojebac o drobne bledy...

Portret użytkownika nedzarz1509

"Zwykle, według Newmana,

"Zwykle, według Newmana, około pięciu statków wycieczkowych zatrzymuje się bezpośrednio nad wulkanem." NAD??!!!To co to za statki,latające???Jasny gwint,co za niechlujstwo w pisaniu artykułów.O wypełnieniu płaskiego już nie wspominam bo kolega Colleeman mnie ubiegł.W ogóle to artkuły-tania sensacja dla nawiedzonych katastrofistów i fanatyków religijnych.Strona schodzi na psy.Trzeźwości umysłu życze!!

Małe litery w moich postach,to nie błąd,tylko celowe podkreślenie braku szacunku dla skurwysynów.

Portret użytkownika colleeman

Co tu komentować? Chyba tylko

Co tu komentować? Chyba tylko to, że stwierdzenie "Substancji zgromadzonych w tym czasie byłoby wystarczająco dużo, aby wypełnić powierzchnię trzech boisk piłkarskich" Wypełnić powierzchnię ??? Kłania się elementarna podstawa nauki o pojemności i powierzchni ! Jak można pisać takie kretynizmy ? Żeby coś wypełnić potrzeba trzech wymiarów, autor jest kretynem, czy w podstawówce nie był ?  Wszystkie te artykuły zaczynają być coraz bardziej dennie pisane dla głupawych sensacji. Myślcie czasem nad tym co piszecie. Zresztą ta stronka coraz bardziej trąca fanatyzmem. Coraz częściej artykuły komentują bogobojne oszołomy trzymające palca w du...ie kleru. A taka fajna stronka kiedyś była. Pozdrawiam trzeźwomyślących i rozwiniętych emocjonalnie użytkowników. Reszty nie pozdrawiam.

Portret użytkownika stella325

Jeśli przygotowuje sie do

Jeśli przygotowuje sie do wybuchu ? To chyba oczywiste wzrastająca aktywność sejsmiczna tego obszaru swiadczy o tym ze byc moze w niedługim czasie to nastąpi. Zero alarmizmu, mam nadzieję tylko że nie otworzy zaworu z pełnym ciśnieniem :) Miłego dnia Smile

Portret użytkownika normalny?!

Rośnie ryzyko związane z

Rośnie ryzyko związane z wystąpieniem zaburzeń psychicznych po długoterminowym odwiedzaniu tej stronki ;)Przerwa od mediów naprawdę pomaga - NIKT nie morduje,nie oszukuje,NIC nie wybucha,nie spada na głowę,i nie ratuje naszej planety przed zniszczeniem atmosfery tankując nadmiar zgromadzonej plazmy !Niezły odlot takie odłączenie się od sieci - chyba kolejne uzależnienie na liście trzeba dopisać ;)Polecam szczególnie niektórym stałym użytkownikom - jak ktoś ładnie to ujął słowami : "...którzy już przenieśli się do innej rzeczywistości i żyją tylko w necie..." ;)Pozdrawiam myślących logicznie !!! Smile

Strony

Skomentuj