Rośnie poziom skażenia oceanu w okolicy elektrowni Fukushima

Kategorie: 

pl.tripadvisor.com

Wysoce radioaktywny jod emitowany przez uszkodzoną elektrownię jądrową rozprzestrzenia się nadal w wodach Oceanu Spokojnego. Skażenie jest już mierzalne ponad 1,5 km od zakładu.

Kryzys nuklearny w Japonii trwa juz prawie trzy tygodnie. Mnożące się problemy właczając w to błędy pomiaru radiacji i brak możliwości składowania napromieniowanej wody powodują narastające kłopoty dla środowiska morskiego. Skażenie oceanu jest wynikiem wyboru jaki musieli podjąć pracujący tam ludzie, ratować reaktory czy środowisko naturalne.

 

Nowe odczyty z aparatury pomiarowej wskazują, że skażenie jest już 1,6km od brzegu. Jak powiedział rzecznik Japońskiej Agencji Atomistycznej, Hidehiko Nishiyama powiedział, że poziom wykrytego radioaktywnego jodu-131 zmierzone w oceanie w okolicy bloków 5 i 6  są przekroczone 1150 razy. 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ssk

@ abakus i reszta -

@ abakus i reszta - mógłbyście mi łaskawie wyjasnić - w ramach interpretacji zasady is fecit cui prodest - jakie korzyści osiągną amerykanie rozpieprzając japonię i resztę cywilizowanego świata poprzez wywołanie bomby atomowej?... jaką korzyśc może osiągnąć państwo wykańczając swoich partnerów gospodarczych?

http://www.youtube.com/watch?v=u70EYe4vy8Ugłupota jest stokroć gorsza od chamstwa.

Portret użytkownika poto

Bezpośrednie sąsiedztwo Chin,

Bezpośrednie sąsiedztwo Chin, wykorzystanie chaosu gospodarczego i rezerw japońskich, które zostaną wpompowane w całe wydarzenie, i cała masa aspektów psychologii politycznej- nasze ubóstwo jest tym mniejsze im większe jest ubóstwo innych. Korzyści gospodarcze wynikające z zachamowania rynku motoryzacji, elektroniki i nowych technologii pomijam.

Portret użytkownika Bananus

Nie no, to już ponad

Nie no, to już ponad wszelakie zrozumienie... przecież dziś (wczoraj, 29.) wykryli skażenie w oceanie kilka kilometrów od brzegu. Nie da się tego ot tak zdementować. To już nawet śmieszne jest. Cała ta dezinformacja w końcu trzaśnie jak bańka mydlana - no bo przepraszam bardzo, ale czy reporterzy  będą wdychać inne powietrze, pić inną wodę, jeść inne ziemniaki i pomidory? Sami padną ofiarą spisku, w którym uczestniczą. A człowiek jest tylko człowiekiem, więc to pęknie.Sprawa kolejna - w zasadzie na żywo, ode mnie, ostatnie trzęsienia po kolei:2011-03-30   00:39:02.324   2.2     CRETE, GREECE  2011-03-30   00:09:21.75     2.8     CENTRAL TURKEY   2011-03-30   00:04:34.05      2.8     WESTERN TURKEY    2011-03-30   00:01:28.01        3.0     WESTERN TURKEY   2011-03-29   23:55:05.51    2.8     CENTRAL TURKEY   2011-03-29   23:52:11.01   2.7     WESTERN TURKEY   2011-03-29   23:36:50.01     5.0     NEAR EAST COAST OF HONSHU, JAPAN   2011-03-29   23:05:54.81      2.6     EASTERN TURKEY    2011-03-29   22:56:19.52       2.5     WESTERN TURKEY   2011-03-29   22:46:01.02   3.0     WESTERN TURKEY          
 Widzicie, co się święci?Turcja się trzęsie. Nie będzie z tego nic dobrego. Może jeszcze nie dzisiaj, nie jutro, ale wygląda to na pomruki przed czymś większym, w okolicach 5,5 - 6,5...            
             
             
                
             
             
             
             
             
             
            

Portret użytkownika htr

jak juz bedzie kilkanascie

jak juz bedzie kilkanascie Bq/m3 zaczna mowic zeby popijac lugole i zamknac okna.to i tak nic nie da bo czlowiek jesc i pic musi. tak wiec czarnobyl to byl tylko wstep bo tego wybucu i wycieku i co sie dzieje w japoniii nikt nie kontroluje ani nikt nie interweniuje!!!!J zauwazcie ze atakuja z 2stron z powietrza i teraz wody - a to ze mieszkamy daleko nic to nie znaczy.

Portret użytkownika emka

Nikt nie oglądał? W końcu to

Nikt nie oglądał? W końcu to jakaś alternatywa dla wiadomości prasowych. Mnie udało się jednak obejrzeć drugą połowę spotkania. Wnioski w skrócie mówiąc są takie, że wg prelegentów nic nam nie grozi. Jesli coś by poszło nie tak (co wg nich jest mało prawdopodone) i wystąpiłoby jeszcze większe skażenie, to tylko lokalne. Wg jednego z profesorów sytuacja w Japonii jest już praktycznie opanowna i kwestią może nawet dwóch tygodni jest zupelne jej uspokojenie. Porównywał tę katastrofę z Czernobylem. Mówił, że tam reaktor nie został wyłączony, a tu został, więc procesy bardzo powoli, ale wygasają. Chłodzenie pomimo awarii zostało przywrócone, oprócz tego cały czas pręty byly polewane wodą. Nie wyłapałam o plutonie, ale było coś o uranie, że jest go zbyt mało by wyrządził jakieś poważne szkody i wszedł w niepokojące reakcje. Poza tym, cyt. mniej więcej "skoro w Czernobylu tyle lat wcześniej sobie poradzili mimo poważniejszej jego zdaniem awarii, to tutaj tym bardziej sobie poradzą". Oczywiście pomimo tego, że sytuacja jest poważna, ale Japończycy nie są amatorami, wiedzą co trzeba robić i robią to.  Teraz o chmurze z radioaktywnym jodem. Jod jak powiedział profesor, zanim doleci gdzieś dalej już go praktycznie ma. Jeśli dolecą jakieś pojedyńcze cząsteczki, to  nie jest to zagrożenie realne dla zdrowia ludzkiego. I tutaj powływali się na pomiary tutejszej aparatury. Otóż czasami w czasie deszcze jest tak, że wykryte promieniowanie wzrasta powyżej czerwonej kreski. Szczególnie duzy skok zanotowano podobno rok temu. Można to sprawdzić w archiwum. I nie jest to nadal nic niopokojącego, bo podobno to się czasem zdarza. Chmura, która przybyła z Japonii podwyższyła wskazania nieznacznie, były wyświetlane tablice z róźnych miast w Polsce. Poza tym trzeba umieć też to odczytywać, bo czasem jakieś przeliczniki, itp. mogą zmylić laików. Teraz skażenie wody w Japonii. Podobno Japończycy mają restrykcyjne przepisy mówiące o dopuszczalnych wartościach. I z tego co najbardziej zapamiętałam, kiedy u nich 100 (jedniostek) cezu jest już skażeniem wodu, u nas jest to 1000 (jednostek) !!! Tak więc, być może takie skażenie u nich, u nas uznano by za mieszczące się w normie. Podobie jest ze środkami prewencyjnymi, jak ewakuacja ludności. Oni nakazali ewakuację, u nas prawdopodobnie by takiego zarządzenia nie było. Jesli chodzi o pomiary w okolicach elektrowni, to ulegają one dużym wahaniom, w związku z czym są tak robieżne czasem informacje. Pomiary są robione w kilu miejscach i czasami jest zmienne nagromadzenie się promieniotrworczych substancji, co przekłada sie na wyniki pomiarów. Widomo, że nawiększe promieniowanie jest w bezpośrednim sąsiedzwie reaktorów. I to chyba narazie tyle, co zapamiętałam. Nagranie ze spotkania ma być dostępne na stronie Instytutu.

Portret użytkownika admin

Wiesz, nie wykluczam, że może

Wiesz, nie wykluczam, że może faktycznie sytuacja jest opanowana, te wszystkie "wybuchy" reaktorów to tak naprawde kontrolowane upuszczanie pary wodnej z reaktorów BWR ( Boling Water Reactor), skażenia prawie nie ma a jak jest to nieznaczne, morze jest nieskażone a słoną wodę, pompowaną do chłodzenia TEPCO składuje w specjalnych basenach. Ale jak słysze takie zapewnienia z ust osób liczących na posady przy budowie polskiej elektrowni to troche nieufność się we mnie budzi. Zobacz jak się tu pokłucili eksperci http://www.youtube.com/watch?v=lZtTOEa-Suk

Portret użytkownika emka

Miałam to szczęście i

Miałam to szczęście i oglądałam ten spór na żywo Wink Tak, oczywiście nalezy zachować ostrożność i cedzić informacje, dlatego też m.in. tu jestem. Sama mam wiele wątpliwości i obaw co do sytuacji w Japonii. Jeszcze kilka dni temu obawiałam się katastrofy globalnej. Nie mniej jednak obecnie częściowo przyjmuję te uspakajające tlumaczenia. Zaznaczam, że częściowo. Jak będzie naprawe, to czas pokaże. Jesli nie zdarzy się jednak kolejne trzęsienie/tsunami czy inny kataklizm, to może jednak sytuację da się opanować. Ja przyjnajmniej mam taką nadzieję. 

Strony

Skomentuj