Rośnie populacja afrykańskich nosorożców czarnych

Kategorie: 

Źródło: Dave Hamman Photography

Najnowsze dane pokazują, że populacja krytycznie zagrożonych afrykańskich nosorożców czarnych powoli się powiększa. Liczba osobników żyjących na wolności wzrosła z ponad 4800 do 5600 w latach 2012–2018.

Czarne nosorożce występują w buszu południowej Afryki i odgrywają istotną rolę w ekosystemie, a także zapewniają źródło dochodu dzięki ekoturystyce. W latach 2012-2018 populacja nosorożca czarnego wzrosła o około 2,5% – z nieco ponad 4800 osobników żyjących na wolności do ponad 5600 zwierząt. Eksperci twierdzą, że wzrost ten wynika ze strategii egzekwowania prawa i skutecznego zarządzania populacją.

W ubiegłym miesiącu Departament Środowiska, Leśnictwa i Rybołówstwa poinformował o spadku kłusownictwa nosorożców w Afryce Południowej dzięki programom przeciwdziałającym kłusownictwu ukierunkowanemu na handel dzikimi zwierzętami. Liczba nosorożców utraconych z powodu kłusownictwa spadła z 769 w 2018 r. do 594 w następnym roku.

„Podczas gdy nosorożce w Afryce nie są całkowicie zabezpieczone przed wyginięciem, powolne odbudowywanie populacji nosorożców czarnych jest świadectwem ogromnych wysiłków poczynionych tej sprawie.” – powiedział Dr Grethel Aguilar, pełniący obowiązki dyrektora generalnego Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Aguilar dodaje, że obecne środki przeciwdziałające kłusownictwu i polityka zarządzania populacją mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia dalszego wzrostu populacji czarnych nosorożców.

Nosorożce są w dużej mierze zagrożone działalnością człowieka, taką jak kłusownictwo oraz niepokoje społeczne. W szczególności narażone są nosorożce czarne, które posiadają dwa rogi, co czyni je głównym celem nielegalnego handlu.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody twierdzi, że obecny powolny wzrost populacji jest niezwykle optymistycznym znakiem. Trend ten jest jednak wciąż zależny od restrykcyjnych działań ochronnych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Arya

Rozmawiałem wczoraj z osobą z

Rozmawiałem wczoraj z osobą z jednego z krajów afrykańskich, gdzie do wczoraj nie było jeszcze zarejestrowanego przypadku koronawirusa. Ta osoba napisała mi, że choć nie ma wirusa, to siedzi w domu ze strachu. Przypuszczam, że nie tylko ona, ale większość społeczeństwa. Więc  nie ma się co dziwić, że zwierzęta będą się rozmnażać, bo ludzie nie urządzają polowań. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Skomentuj