Rośnie aktywność słoneczna - rozbłysk M5.9 na Słońcu

Kategorie: 

Źródło: NASA/Stereo

Od kilku dni zauważalnie wzrosła aktywność słoneczna. Największy rozbłysk, który miał ostatnio miejsce powstał z plamy 2151 osiągnął w szczycie wielkość M5.9. Wraz z nim powstał koronalny wyrzut masy, który jednak nie był skierowany w stronę Ziemi.

 

Oczywiście każde wzmożenie aktywności słonecznej oznacza mnogość zjawisk towarzyszących i oprócz emisji takich jak rozbłysk dochodzi do poważnych zakłóceń radiowych, które docierają do naszej planety. Prowadzi to do okresowych blackoutów na paśmie wysokich częstotliwości.

Obecnie szansa na powstanie kolejnego rozbłysku klasy M w ciągu nadchodzcych 48 godzin jest szacowana przez amerykańską NOAA na około 30%, a rozbłysku X na 5%.

Niektórzy wiążą ostatni wzrost aktywności słonecznej z zauważalnym wzrostem ziemskiej aktywności sejsmicznej. Trzeba przyznać, że rzeczywiście mimo, iż oficjalnie żadnej korelacji między Słońcem, a trzęsieniami ziemi nie ma, to wzrost ilości zjawisk solarnych dziwnie zbiega się z dużą ilością wstrząsów sejsmicznych powyżej 6 stopni.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika zulus

Jak to jest, że zawsze

Jak to jest, że zawsze koroonalne wyrzuty są skierowane w inną stronę, niż Ziemia? Czyżby jednak oba ciała oddziaływały na siebie, mimo, że naukowcy twierdzą, że nie oddziałują?
Jak w ogóle można wymyślić, że aktywność słoneczna nie ma wpływu na Ziemię, skoro dzięki energii słonecznej jest tu życie. Niebywałe.

Skomentuj