Rośnie aktywność sejsmiczna i wulkaniczna na Atlantyku

Kategorie: 

Źródło: IGN

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że duża aktywność wulkaniczna ma miejsce raczej w obrębie Pacyfiku, ale jest to uproszczenie zbyt duże a Atlantyk wcale nie ustępuje mu pod tym względem. Ostatnio w kilku miejscach jednocześnie dochodzi do rojów trzęsień ziemi wskazujących na nadchodzące erupcje.

Oczywiście tradycyjnie centrum zainteresowania stanowi Islandia. Dzieje się tam ciągle wiele w obrębie wulkanu Katla. Okresowo pojawiające się wstrząsy wskazują, że żywioł jest na swoistym jałowym biegu. Do wstrząsów dochodzi i przed o za Islandią, co wskazuje na dużą aktywność w okolicy grzbietu atlantyckiego. Wulkanolodzy nie widzą w tym jednak niczego groźnego.

 

Mamy ponownie aktywność sejsmiczną na Wyspach Kanaryjskich. Przypomnijmy, że w lipcu 2011 zaczęły się tam roje trzęsień, które zwiastowały podwodną erupcję wulkaniczną w okolicy południowego wybrzeża wyspy El Hierro. Teraz znowu dzieje się to w okolicy El Hierro, gdzie zarejestrowano już kilkaset wstrząsów. Wszyscy spodziewają się, że jest to preludium do kolejnej aktywności wulkanicznej, do której tym razem może dojść po drugiej stronie wyspy. Wulkanolodzy spodziewają się, że do szczytu aktywności sejsmicznej dopiero dojdzie. 

 

Roje trzęsień zarejestrowano również na należących do Wielkiej Brytanii Wyspach Dziewiczych. W ciągu ostatniego miesiąca zarejestrowano tam już ponad tysiąc trzęsień ziemi. W tej okolicy są to wydarzenia nietypowe. Od razu pojawiły się przypuszczenia, że możemy tam mieć do czynienia z podobnym zjawiskiem jak to z El Hierro. Gdyby tak się stało należy się spodziewać podwodnej erupcji wulkanicznej.

Możliwe jest również, że rejestrowanie tych zjawisk sejsmicznych jest objawem budowania naprężeń płyt tektonicznych, które może prowadzić do uwolnienia w postaci znacznego trzęsienia ziemi, do jakiego może dojść na Atlantyku. Aktywność sejsmiczna w okolicy Wysp Dziewiczych jest nietypowa także, dlatego, że wygląda jakby była powodowana przez wulkanizm, ale tam nie dochodzi zwykle do podwodnych erupcji.

 

Źródło:

http://www.jonfr.com/volcano/

http://latino.foxnews.com/latino/news/2012/09/16/volcanic-activity-on-spain-el-hierro-island-resumes/

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika lolx

Na filmie 2012też były roje

Na filmie 2012też były roje sejsmiczne nietypowe wstrząsy i jak to się skończyło wie każdy więc po co myśleć o 2013 czy będzie ciepły czy nie skoro w grudniu naszą cywilizację czeka śmierć z powodu przebiegunowania ziemii czyż nie a może się myle odp mi ???????????????? Jak to z 21 grudnia będzie ?????????????????

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Drogi adminie kazdy wstrzas

Drogi adminie kazdy wstrzas to rozładowanie napreżenień ale nieważne cała skorupa żiemi pracuje a czy rosnie na atlantyku wydaje mi sie ze nie sprawdzilem zapisy z ostanich 15 lat i nic ponad norme nie ma w tym roku mozna wrecz powiedziec ze 2011 byl bardzo spokojny zwlaszcza w okolicach turcji czy tez wspomnianych wysp kanaryjskich, za to wiekszą aktywnością wykazywaly sie karaiby  (ten rok jest spokojny na karaibach)pozdrawiam Juszka

Skomentuj