Rosną obawy przed potężnym wstrząsem sejsmicznym w Kalifornii po roju trzęsień ziemi na uskoku San Andreas

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Jak wiadomo Kalifornia jest obszarem szczególnie aktywnym sejsmicznie. Duże trzęsienie ziemi o sile powyżej 7 stopni w skali Richtera, jest tam tylko kwestią czasu. Tym bardziej niepokojąco wygląda nagły wzrost aktywności sejsmicznej w obrębie słynnego i niebezpiecznego uskoku San Andreas. W ciągu zaledwie tygodnia wystąpiło tam aż 134 trzęsienia ziemi.

Ten znaczny rój trzęsie ziemi, wystąpił na 5 kilometrowym odcinku uskoku San Andreas. W sumie 17 najsilniejszych z nich miało nieco poniżej 2,5 stopni, a 6 było silniejsze niż 3 stopnie w skali Richtera. Specjaliści zwracają uwagę na to, że wszystkie z zarejestrowanych 134 wstrząsów, wystąpiły w ciągu 7 dni.

 

Uskok San Andreas, który budzi taki strach mieszkańców, rozciąga się przez niemal całą Kalifornię i był już przyczyną wielu potężnych trzęsień ziemi w historii tego obszaru. Niektórzy sugerują, że uskok San Andreas nie jest w stanie wywołać trzęsienia ziemi o sile ponad 9 stopni, ponieważ nie jest wystarczająco długi i nie jest za głęboki. 

 

Jednak San Andreas już nie raz pokazał swoją niesamowitą siłę. Wielkie trzęsienie ziemi uderzyło w 1857 roku, na południowym krańcu San Andreas. Wtedy magnituda wstrząsu wyniosła 7,9 stopni.  Trzęsienie to spowodowało zdumiewające pęknięcie ziemi liczące niemal 300 kilometrów długości, ciągnące się od hrabstwa Monterey aż po Los Angeles. Ostatni znaczący wstrząs wystąpił za to w 1906 roku trzęsienie ziemi, kiedy trzęsienie zie mi o sile 7,8 stopni przekształciło część San Francisco w zupełne rumowisko. 

Pęknięcie ziemi w obrębie uskoku San Andreas, w pobliżu Hermosillo - Źródło: kadr z YouTube

Po ponad 100 latach budowania się naprężeń wzdłuż liczącej ponad 1000 km linii uskoku, kolejne duże trzęsienie ziemi jest bardzo prawdopodobne. Symulacje komputerowe wykazały, że uskok San Andreas jest zdolny do wywołania trzęsienie ziemi o sile przynajmniej 8,3 stopni. Uskok tektoniczny San Andreas powstał w wyniku zderzenia płyt litosferycznych, pacyficznej i północnoamerykańskiej. Przechodzi przez Meksyk i całą niemal Kalifornię włącznie z Los Angeles i San Francisco.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj