Rosną obawy przed możliwą erupcją wulkanu Katla

Kategorie: 

Lokalizacja wulkanu Katla

Sejsmolodzy z Islandii z niepokojem spoglądają w kierunku budzącego się wulkanu Katla. Powody do niepokoju istnieją, bo w obrębie krateru wciąż dochodzi do wstrząsów, których interpretacja nie może być inna niż efekt ruchów magmy.

 

Gdyby doszło do erupcji skala zjawiska z pewnością przewyższyłaby tą znaną nam przy okazji przebudzenia wulkanu Eyjafjallajokull. Any sobie uzmysłowić, co może grozić w wyniku uaktywnienia Katli warto wspomnieć, że to, co wydawało nam się w przypadku Eyjafjallajokull  dużą intensywnością emisji pyłu i gazów w porównaniu do Katli byłoby klasyfikowane, jako mała erupcja.

 

Trudno się, zatem dziwić, że sejsmolodzy martwią się występowaniem kolejnych rojów trzęsień w tej okolicy. Nasilenie wstrząsów zwykle jest wskazaniem nieuchronności nadchodzącej erupcji. To po prostu świadczy o wzroście naprężeń w obrębie komory magmowej. Dodatkowo naukowców niepokoi wzrost intensywności tych trzęsień. Niektóre sięgają już magnitudy 4.

 

Profesor Pall Einarsson, geofizyk z Uniwersytetu Islandzkiego wulkan zdecydowanie wykazuje oznaki przebudzenia. Bezpośrednim dowodem na to są właśnie 3 wstrząsy powyżej 4 w skali Richtera, do których doszło w ubiegłym tygodniu.

 

Funkcjonariusze obrony cywilnej spotykają się regularnie z naukowcami w celu kontroli sytuacji i przedsięwzięcia o czasie odpowiednich środków zaradczych względem mieszkających w okolicy skupisk ludzkich. Istnieją konkretne plany ewakuacyjne, cala operacja musiałaby trwać poniżej godziny. Po tym czasie może się już pojawić powódź i opad materiałów piroklastycznych.

 

Oczywiście erupcje wulkaniczne na Islandii nie są niczym wyjątkowym. Cała ta wyspa powstała w wyniku istnienia w tamtym miejscu tak zwanej plamy gorąca. Jest to jedno z kilku miejsc na świecie gdzie istnieje bezpośrednie połączenie między powierzchnią i pokładami magmy kilkaset kilometrów pod skorupą ziemska.

 

W przypadku Katli wiemy, że wulkan ten zwykle wybucha dwa razy w ciągu stulecia. Wiemy też, co jest raczej wiedzą ogólną, że im dłużej budują się ciśnienia wewnątrz komory magmowej tym erupcja może być gwałtowniejsza. Wulkan ten jest w stanie wygenerować erupcję klasyfikowaną w skali VEI, jako kategoria, 6 czyli byłoby to zjawisko 100 razy silniejsze od tego zafundowanego nam przez wulkan Eyjafjallajokull.

 

Od ostatniej erupcji Katli minęło już 93 lata, więc sejsmologowie biorąc pod uwagę statystyki wskazują na możliwość wystąpienia kolejnej. Naukowcy podkreślają, że nie jest możliwe wskazanie daty ewentualnej erupcji, ale zdecydowanie rośnie aktywność sejsmiczna i podstawowym pytaniem jest czy sytuacja pod tym względem ulegnie uspokojeniu czy też nie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Sybilla

Katla wybucha cyklicznie w

Katla wybucha cyklicznie w określonych odstępach czasu więc i teraz wybuchnie, bo po prostu nadszedł już czas kolejnej erupcji. Mało prawdopodobne, żeby Natura zmieniła swoje plany tylko dla wygody współcześnie żyjących ludzi. Nie mamy na to żadnego wpływu.
Na pocieszenie pozostaje nam refleksja, że to "zwykły" wulkan. Jakoś sobie z tym poradzimy. Za to wybuch któregoś z superwulkanów byłby prwdziwym kataklizmem dla naszej cywilizacji.
Np. 74 000 lat temu wybuchł superwulkan Toba na Sumatrze (Indonezja). Skutki:


  • ograniczenie populacji ludzi zaledwie do kilku tysięcy osobników

  • wymieranie zwierząt

  • zniszczenie trzech czwartych roślin na półkuli północnej

  • zima wulkaniczna na całej planecie wywołała kilkuletnią błyskawiczną epokę lodowcową

Poniżej link do ciekawego filmu dotyczącego tego wydarzenia. Pokazuje jak hipotetycznie mógł wyglądać wybuch, co działo się z fauną i florą w trakcie i po erupcji a nawet jak mogło to zjawisko wyglądać z perspektywy przestrzeni kosmicznej. Polecam.
http://www.youtube.com/watch?v=DC_v9DynjZ4
 
 
Portret użytkownika kurp78

Ten pyl o ktorym pisalem

Ten pyl o ktorym pisalem wczesniej utrzymywal sie w powietrzu przez kilka miesiecy, ludzie mysleli ze to koniec 8).
Jakie to bedzie mialo konsekwencje dla calej EU, wszystko bedzie zalezalo od tego jak i gdzie bedzie wialo, ale taki super wulkan(a Katla chyba tkim nie jest) moze zakryc slonce na lata, ale to najczarniejszy scenariusz 8).

Portret użytkownika Sybilla

Zgadza się to njgorsza z

Zgadza się to njgorsza z możliwych opcji, ale nie niemożliwa. Takie zdarzenie miało już miejsce w 1783 roku i dotyczyło innego dużego islandzkiego wulkanu - Laki. Wtedy pyły poszybowały nad Europę i Amerykę Północną, ograniczając dostęp światła słonecznego do ziemi. Wywołało to serię anomalii pogodowych, od katastrofalnych opadów śniegu i mrozów w New Jersey, po jedną z najdłuższych susz w Egipcie. Europę ogarnął głód spowodowany wielkim nieurodzajem. Z tego powodu zmarła aż jedna czwarta populacji Islandii. Mam nadzieję, że tym razem aż tak źle nie będzie.

Portret użytkownika babinicz

Bo dzieło zniszczenia, w

Bo dzieło zniszczenia, w dobrej sprawie jest święte, ak dzieło tworzenia;
Bóg wyrzekł słowo stań się, Bóg i zgiń wyrzecze.
kiedy od ludzi wiara i wolność uciecze,
kiedy ziemię despotyzm i duma szalona
obleją, jak Moskale redutę Ordona -
karząc plemię zwyciężców zbrodniami zatrute,
Bóg wysadzi tę ziemię, jak on swą redutę.

Portret użytkownika kurp78

Czytalem gdzies o dziwnej

Czytalem gdzies o dziwnej mgle zakrywajacej niebo i utrzymujacej sie przez dlugi czas na wyspach. Powodujacej problemy z drogami oddechowymi i nie tylko. Mialo to miejsce 200 czy 300 lat temu(dokladnie nie jestem pewien).
Powodem byly liczne erupcje wulkaniczne wlasnie w tym rejonie.
Mieszkancy wysp pamietaja pyl na samochodach w dwa lata temu, wiec jesli to byla mini erupcja to czego mozemy spodziewac sie po Katli.

Skomentuj