Rośliny na Ziemi zaczęły wymierać 350 razy szybciej niż wcześniej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Current Biology, sugeruje, że rośliny zaczęły wymierać 350 razy szybciej niż średnio licząc całej historii planety. Ważnymi czynnikami ich wyginięcia były rolnictwo i urbanizacja. Według ostatniego raportu ONZ ostatnio 571 gatunków roślin uznano za wymarłe.

 

 

Wyginięcia od zawsze miały miejsce na Ziemi. Najnowsze badanie odpowiada na pytanie, czy ich prędkość wzrosła. W tym celu naukowcy zbadali główne przyczyny znikanięcia 291 gatunków roślin, biorąc pod uwagę kiedy to się stało, oraz to, jak wyjątkowy był ten gatunek.

 

Biolodzy doszli do wniosku, że wieloletnie rośliny zielne, takie jak zioła, są szczególnie podatne na wyginięcie. Ogólnie rzecz biorąc, wskaźnik wyginięcia stał się 350 razy wyższy w porównaniu ze wskaźnikami historycznymi, a w ciągu następnych 80 lat wskaźnik wyginięcia współczesnych roślin przekroczy kilka tysięcy razy wartości historyczne.

Naukowcy ostrzegają, że utrata różnorodności biologicznej wraz ze zmianami klimatu to jedne z najpoważniejszych problemów ludzkości. Na szczęście niektóe gatunki roślin, uważane za wymarłe, niekiedy spontanicznie powracają. Sprzyja temu zwłaszcza ocieplenie klimatu, i obfite opady, które to czynniki wybudzają często nasiona hibernujące nawet przez wiele tysiącleci.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika ARTUR

Jedyne wymieranie i zagłada

Jedyne wymieranie i zagłada gatunków jakie jest możliwe pochodzi z geoinżynierii klimatem , oficjalnie ogłoszony i usankcjonowany przez NWO/ONZ . W wyniku intensywnych rozpylań w tym roku wyginęły żaby które oddychają przez skórę i są miernikiem chemii w środowisku , dalsze postępy w eksterminacji ludzi będą bardziej drastyczne .

Portret użytkownika Piotr12348

przeciez pierwsze zdanie nie

przeciez pierwsze zdanie nie ma sensu. 350 razy szybciej niż kiedy ? Tzn porównujemy jaki okres do jakiego okresu ? I o jakich roślinach mowa ? Bo są i takie które w ostatnich latach maja roczny przyrost na poziomie 150% w stosunku do poprzedniego

Portret użytkownika SurvivorMan

Ciebie uważam...! Skoro cię

Ciebie uważam...! Skoro cię to w dupę zapiekło to znaczy że poczułeś sie dotknięty tym co napisałem!
A jeśli chodzi o mnie...
To że niestety urodziłem się w tej pasożytniczej cywilizacji, a nie gdzieś w dżungli, nie oznacza że żyję tak jak przeciętny cywilizowany pasożyt! Robię ile mogę, by nie szkodzić środowisku! A Ty?
- Ile wody zużywasz? Na pewno tylko tyle ile Ci potrzeba do przeżycia?
- Ile energii zużywasz? Na pewno tylko yle ile Ci potrzebne do przeżycia?
- Jak skrupulatnie segregujesz odpady?
- Kiedy brałeś ostatnio udział w sprzątaniu czy sadzeniu lasu?
- Zabierasz ranne zwierzę z drogi i zawozisz do lecznicy?
- Zatrzymujesz ruch gdy jeż przechodzi przez jezdnię, czy masz go w dupie i co najwyżej bierzesz go między koła?
Nikt nie jest ideałem... Ja też... Ale nie porównuj mnie do większości bydła pasożytniczego, które niszczy środowisko i ma to gdzieś! Ja rozumiem chociaż tyle, że nie gryzie się ręki która karmi!
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Platforma Obywatelska? Koalicja Obywatelska? Nie dziękuję - Milicja też "była" Obywatelska. Tylko Konfederacja.

Portret użytkownika Ractaros96

Sam udowodniłem, że można

Sam udowodniłem, że można wziąć prysznic zużywając tylko 5 litrów wody (razem z umyciem włosów szamponem). Biggrin Susza mi nie straszna, a najlepsze, że wystarczyła do tego tylko słuchawka prysznicowa z Kauflandu za 20 zł, która daje odpowiednio cienki strumień wody.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika SurvivorMan

+3 vs.-27 - i tak właśnie

+3 vs.-27 - i tak właśnie wygląda rzeczywistość w tak zwanym "cywilizowanym świecie".
1 osobnik na 9-ciu stara się coś zrobić dla planety, lub przynajmniej jej nie szkodzić... JEDEN NA DZIEWIĘCIU! 
I to widać każdego dnia w bezpośrednim otoczeniu... I to jest powód dla którego ta cywilizacja zdechnie w męczarniach i to już za kilka dekad...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Ractaros96

Bo może, ale nie przy obecnej

Bo może, ale nie przy obecnej gospodarce rabunkowej. Mamy technologię, aby jednocześnie ochronić ziemię przed wyjałowieniem i wyżywić ogromną populację. Mało kto myśli o tym, że tradycyjne rolnictwo nie ma racji bytu z powodu zbyt szybkiego tempa zniszczenia gleby, a pokrycie całej zdatnej do wykorzystania powierzchni planety polami uprawnymi też nie ma sensu, bo cały łańcuch pokarmowy planety się zawali.

https://www.youtube.com/watch?v=tI17ZwWOEcI

Martwi mnie jedynie to, że ludzkość woli przeżerać (w przypadku biednych ludzi) i chomikować (w przypadku bogaczy) większość wypracowanego przez siebie bogactwa zamiast inwestować je w swoją przyszłość. Potrzebujemy transformacji rolnictwa, energetyki oraz rozwoju górnictwa zarówno w kosmosie, jak i na dnie naszych oceanów, aby pozyskać potrzebne pierwiastki do zbudowania całej infrastruktury. Do realizacji tego wszystkiego potrzeba jednak ogromnych ilości pieniędzy.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika BuMeL

Mylisz się, do niczego nie

Mylisz się, do niczego nie potrzeba pieniędzy. Pieniądz jest jedynie narzędziem kontroli i to najskuteczniejszym na świecie. Kiedyś ludzie współpracowali z sobą dla dobra ogółu, dziś popadli w wyścig szczurów i nie mają czasu ani siły na życie.

Portret użytkownika Ractaros96

Oczywiście, lepiej by było

Oczywiście, lepiej by było jakbyśmy razem pracowali dla wspólnego dobra jak mrówki bez finansowej rekompensaty, taka naturalna ludzka komuna. Idea piękna, ale nierealistyczna. Czy nam się to podoba czy nie to musimy próbować działać w obecnym systemie. Głosowanie w wyborach i głosowanie portfelem, to nasze jedyne sposoby na zmianę rzeczywistości wokół nas. Choć z racji jakości polityki w tym kraju głosowanie portfelem ma o wiele większe znaczenie. Ludzie nie powinni się oglądać na państwo, żeby naprawiło sytuację. Oni przespali ostatnie 30 lat i tylko rzucają kłody pod nogi normalnym, uczciwym ludziom. Polska zawdzięcza swój rozwój sektorowi prywatnemu i ciężkiej pracy milionów ludzi, a nie politykom. Powinniśmy sami skupić nasz wspólny, ciężko wypracowany kapitał i przeprowadzić technologiczną transformację tego kraju.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika MiamiVibe

Polecam przyjrzeć się filmowi

Polecam przyjrzeć się filmowi ,,Dzień w którym zatrzymała się Ziemia", jest tam ciekawy motyw ark zbierających, wszelkie gatunki flory i fauny, w celu zachowania oraz późniejszą eliminację gatunku ludzkiego. Pomimo wielu bzdurek, jest tam kilka ciekawych rzeczy do ,,wychwycenia".

------------------------

Wszystkie konwenanse, savoir-vivre i nonszalancki bon ton służą do sterowania społeczeństwem, by biło się o pozycje generowane przez najwyższe warstwy. To tylko potyczki o ładną obrożę i łańcuch.

Strony

Skomentuj