Rośliny mogą pomóc w wykrywaniu min

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Do wykrywania min szkoli się szczury, pszczoły, a nawet delfiny. Jednak naukowcy zwrócili uwagę na jeszcze bardziej nieprawdopodobnego sojusznika w wykrywaniu bomb: szpinak.

 

Słynące z właściwości zdrowotnych warzywo, może wkrótce dać ludziom jeszcze więcej lat do przeżycia, pomagając zidentyfikować ukryte materiały wybuchowe. Dzięki pracy naukowców z Instytutu Technologii w Massachusetts, stworzono technikę wykorzystującą nanururki węglowe w liściach szpinaku.

Nanorurki są specjalnie przystosowane do interakcji ze związkami chemicznymi, zwanymi nitrozwiązkami, które są powszechnie stosowane w bombach. W swoich eksperymentach, które zostały opisane w czasopiśmie Nature Materials, naukowcy badali nitrozwiązek o nazwie kwas pikrynowy.

Kwas wchłania się z wody gruntowej do korzeni rośliny i jest transportowany do warstwy mezofilu, w której zachodzi większość fotosyntezy oraz gdzie wykrywają go nanorurki. Gdy naukowcy naświetlają laserem nanorurki, wydzielają one sygnał fluorescencyjny, który świadczy o wykryciu nitrozwiązku. Sygnał ten może być dostrzegalny przy użyciu kamery termowizyjnej z odległości maksymalnie jednego metra, ale zespół pracuje nad zwiększeniem tej odległości.

 

Rośliny wykazujące integracja z systemami elektronicznymi zostały nazwane roślinami nanobionicznymi, a współautor badania Michael Strano, opisał odkrycie swojego zespołu, jako "nową demonstrację bariery, którą trzeba pokonać w komunikacji między człowiekiem, a rośliną".

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Smog

Polecam sie doksztalcic bo

Polecam sie doksztalcic bo pierwsze zdanie juz jest nieprawdą. szpinak nie słynie z zadnych wlasciwosci zdrowotnych i jest tak samo zdrowy jak trawa przed domem. magnezu to on ma od cholery tylko ze jego przyswajalnosc dla ludzi jest żadna. ponad to nie ma w nim nic nadzwyczajnego. 

Portret użytkownika Pao1

Hehe... znam jedną taką

Hehe... znam jedną taką roślinkę... po sublimacji i w nieskrępowanym stanie skupienia... doszedłem nie raz do wniosku... zaraz... zaraz... przecież On chciał mnie wysterować na minę... od tamtych czasów żyjemy w symbiozie Smile

 

 

 

Skomentuj