Rośliny mogą nie uratować Ziemi przed nadmiarem dwutlenku węgla

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy twierdzą, że zwiększona hodowla roślin może nie uratować naszej planety przed globalnym ociepleniem, jeśli emisje gazów cieplarnianych pozostaną na takim samym poziomie.

 

Aby wchłonąć cały nadmiar dwutlenku węgla z atmosfery, uprawy roślin musiałyby być tak ogromne, że niemal całkowicie zastąpiłyby ekosystemy na naszej planecie lub musiałyby zająć miejsce pól uprawnych, stwarzając zagrożenie wystąpienia głodu.

 

Jednak zazielenienie wybranych obszarów w połączeniu z redukcją emisji szkodliwych gazów do atmosfery może odegrać kluczową rolę w realizacji celu paryskiej umowy klimatycznej – ograniczając wzrost temperatury o 2 stopnie Celsjusza.

Rośliny takie jak topole lub proso mogą absorbować 50% dwutlenku węgla. Przy nieograniczonym wykorzystywaniu paliw kopalnych wielkość plantacji musiałaby być jednak tak duża, że miałoby to niszczący wpływ na środowisko. Zastąpiłyby ponad jedną trzecią lasów na świecie lub ponad jedną czwartą gruntów rolnych.

 

Póki co nie ma alternatywy dla redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednak przy ich zmniejszonej emisji rośliny mogą odegrać kluczową rolę w hamowaniu wzrostu temperatury na świecie.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Poliakoff

POWIEM TAK - wszystko już

POWIEM TAK - wszystko już było! Były poziomy CO2 na ziemi jakie się nie śniły szpecom od pogody! A wystarczy spojrzeć na wykaz poziomu gazów w poszczególnych erach życia na ziemi i przekonamy się szybko że coś tu jest nie tak. Pomimo ogromnej ilości CO2 w powietrzu bywało że panowało zlodowacenie. Tu do poczytania więcej:

naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-kiedys-w-atmosferze-bylo-wiecej-co2-wiec-teraz-nie-ma-sie-czym-martwic-43

Portret użytkownika nel35

Jeszcze w poprzednim stuleciu

Jeszcze w poprzednim stuleciu wykosili w miastach wszystkie topole. Każdy skrawek zieleni betonuje się, żeby "blacha" miała gdzie stać (jak nie parking to garaże). Zamiast wybudować podziemne lub piętrowe. Powszechnie nie szanuje się zieleni; wycina się dorodne zdrowe drzewa, a na ich miejsce sadzi się "kikutki", do tego w betonowych donicach albo obetonowane dookoła.

Portret użytkownika hansi

Panie/Pani "Scarlet".

Panie/Pani "Scarlet".

Ktoś Panu/Pani płaci za te "naukowe" brednie ? Smile Skąd Pan/Pani czerpie dane, do swoich wynurzeń ? Smile

Nie słyszał Pan/Pani o skutkach (narastających..) zatrucia północnego (na razie..) PAcyfiku przez Fukushimę ? A rosnącym, monstrualnym bąblu magmowym na środku Pacyfiku ? Nic Panu/Pani - nie wiadomo o coraz doskonalszych ingerencjach w pogodę, rothshildowego, globalnego systemu pogodowego, w połączeniu z ich również globalnym systemem oprysków stratosferycznych plus HAARP ? Smile

JEDEN WULKAN - zrobi "kuku" ziemskiej ekologii wiecej, niż całokształt działalnosci ludzkości w cigu stu lat Smile Włącznie z wycinaniem "lasów deszczowych"... No dobra Smile To chyba bezcelowo, gdy trolle piszą głupoty dla Ludu, na zamówienie, hej Smile ...

Coraz cześciej, portal "Zmianynaziemi" nie rozczarowuje, swoim poziomem "ONET"-u i prymitywnej propagandy dla ćwierć-mózgowców, uprawianej na portalu pogodowym "Gazety Wyborczej" ...

Portret użytkownika Jack Wolf

Przekręt miał być taki: na

Przekręt miał być taki: na początek wymyślono handel Co2 - ktoś miał płacić za emisje tego gazu, potem ktoś chciał sprzedać polskie lasy aby spłacić wyimaginowany żydowski dług... kto byłby właścicielem tych lasów wymyśliłby pewnie prawo gwarantujące mu dotacje za "tlen". Geszaft stulecia - my popyskujemy że nam jesteście winni 66 mld dol., nie macie - to dawać polskie lasy... a potem płacić haracz za oddychanie... Potem porzyszła by pora na wodę i surowce mineralne... 

Skomentuj