Rośliny mogą być w przyszłości uprawiane na marsjańskiej glebie

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Jak wynika z przeprowadzonego badania, marsjańska gleba, wbrew pozorom, może być odpowiednia do uprawy roślin spożywczych. Taka możliwość będzie z pewnością bardzo korzystna dla ludzi, którzy w przyszłości chcieliby zasiedlić Marsa.

 

Eksperyment został przeprowadzony przez naukowca zajmującego się ekologią roślin, Wiegera Wamelinka z Wageningen University & Research Centre, który przez ponad 50 dni sprawdzał wzrost 14 różnych odmian roślin znajdujących się w sztucznej marsjańskiej glebie. Jej skład był oparty o glebę wulkaniczną, pochodzącą z Hawajów.

 

Jak się okazało, rośliny miały się dobrze a niektóre z nich nawet rozkwitły, choć Wamelink spodziewał się ich obumierania. Analiza gleby wykazała, że gleba znajdująca się na Marsie zawiera więcej składników odżywczych niż się tego spodziewano - oprócz fosforu i tlenków żelaza, naukowiec znalazł również azot.

 

Gleba jest oczywiście tylko jednym z wielu czynników, dzięki którym rośliny są w stanie prawidłowo się rozwijać. Mniejsza grawitacja, jaka panuje na Marsie w porównaniu do Ziemi, powoduje problemy z zaopatrzaniem roślin w wodę oraz z wymianą gazów, takich jak dwutlenek węgla i tlen. Z tego powodu, rośliny rosłyby wolniej i odparowywałyby mniej wody.

 

Ponadto, atmosfera na Marsie jest bardzo cienka i rozrzedzona, temperatury są niskie i dociera tam znacznie mniej światła. Z tego powodu, naukowcy będą starać się na Ziemi stworzyć system uprawy roślin, który będzie prawidłowo funkcjonował również na Marsie.

 

Zarówno Wieger Wamelink jak i profesor Leo Marcelis, doradca projektu "Mars One" uważają, że kompletny system uprawy żywności na Marsie może zostać opracowany w ciągu 10 lat. Oznacza to, że jeśli kolonizacja Czerwonej Planety odbędzie się zgodnie z planem projektu, to zaopatrzenie ludzi w żywność będzie możliwe poprzez hodowlę roślin na marsjańskiej glebie.

 

 

Źródło: http://phys.org/news/2014-04-vegetables-mars-ten-years.html

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kamilmm

Ale głupoty tu wypisuje ze az

Ale głupoty tu wypisuje ze az zal te cale wasze wypociny czytac. O jakims kompostowaniu i hodowli czegokolwiek na marsjaniskiej glebie Biggrin Niestety musze was rozczarowac gleba marsjanska zawiera duze ilosci trujacych substancji zwiazkow olowiu arsenu i wielu innych. Tak rosliny roslyby calkiem dobrze lecz bylyby niejadalne bo niestety zawieralyby w/w pierwiastki i zwiazki. Wiec pomysly o zakladaniu jakiegokolwiek jadalnego ogrodka to mozna miedzy bajki wlozyc.

Portret użytkownika Krova

nie rozumie skoro jedyny

nie rozumie skoro jedyny problem że zimno i że niskie rośliny to co za problem już wysłać łazik żeby posadził rośliny Biggrin takie np kosodrzewiny czy inne lubiące niskie temperatury, ale wybaczcie bo się nie znam więc może gadam bzdury

Portret użytkownika Venture

Gleba nie jest absolutnie

Gleba nie jest absolutnie niezbędna do uprawiania roślin. Służy za podstawę do podtrzymywania korzeni rośliny i jako medium do rozprowadzania składników odżywczych. Z dużo większą efektywnością można uprawiać rośliny w systemie aeroponicznym czy hydroponicznym np. na keramzycie.
Na Marsie jeśli zadbają o kompostowanie odpadków to i z nawozami nie powinno być problemu. Oczywiście na otwartej przestrzeni nikt nie będzie uprawiał roślin, ale np w kopułach pneumatycznych to co innego.
https://www.youtube.com/watch?v=eJV7zanKK2s

Portret użytkownika Medium

Venture napisał: Gleba nie

Venture wrote:

Gleba nie jest absolutnie niezbędna do uprawiania roślin. Służy za podstawę do podtrzymywania korzeni rośliny i jako medium do rozprowadzania składników odżywczych.
Podoba mi się, dzięki! Biggrin

Skomentuj