Roskosmos opracowuje działo laserowe, którym będzie usuwać śmieci kosmiczne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos zamierza posprzątać silnie zaśmieconą niską orbitę okołoziemską. W tym celu powstaje potężne działo laserowe, z pomocą którego będzie można wyeliminować wszelkie zanieczyszczenia w kosmosie.

 

Firma Research-and-Production Corporation Precision Systems, poddział agencji Roskosmos, buduje laserowy niszczyciel śmieci, który zostanie umieszczony na 3-metrowym teleskopie optycznym. Urządzenie przeznaczone jest do wykrywania satelit i potencjalnie niebezpiecznych śmieci kosmicznych. Działo będzie eliminować wszelkie zanieczyszczenia, powodując ich odparowanie (ablacja laserowa).

 

Agencja NASA szacuje, że na niskiej orbicie okołoziemskiej może znajdować się ponad pół miliona śmieci, które przemieszczają się z prędkością do 7,8 km/s. Powinniśmy pamiętać, że przy takiej prędkości, nawet okruchy o średnicy kilku milimetrów stanowią zagrożenie dla satelit i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Grafika przedstawiająca stopień zanieczyszczenia orbity okołoziemskiej – źródło: NASA’s Goddard Space Flight Center/JSC

Naukowcy od wielu lat proponują, abyśmy wreszcie zajęli się usuwaniem śmieci kosmicznych. Zastosowanie dział laserowych to jedno z najciekawszych jak dotąd propozycji. Z drugiej strony, umieszczanie takiej broni w kosmosie może być elementem kosmicznego wyścigu zbrojeń – z pomocą laserów można byłoby eliminować satelity przeciwnika.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika Wiliamm Wallace

Niech się dalej pajace bawią

Niech się dalej pajace bawią ingerując w naturę. A za 20 lat się okaże że te małe śmieci kosmiczne były potrzebne jak np.ziemia zwolni lub przyśpieszy i wtedy będzie pozamiatane bo np. zaczną się huragany ,burze ,trąby powietrzne o takiej sile jakiej nie znamy . Nie znam się na tym kompletnie ale człowiek jak widzę umie tylko wszystko zniszczyć . Tak mi zkojarzyło po tym zdjęciu ziemi a na około miliony śmieci. 

Pozdrawiam i już się chyba nie doczekam na nowe hasło hehehe 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Medium

Ten Twój mem wiele o Tobie

Ten Twój mem wiele o Tobie mówi, szanowny super-chrześcijaninie.

Mój śp. wujek na wspomnienie mody mini opowiadał anegdotę:

Wchodzi młoda klientka do sklepu z tekstyliami, wybiera i prosi o 30 cm materiału.

Sprzedawca z ciekawości pyta:  - Pani na pasek bierze?

- Nie, na spódniczkę! - odpowiada rozbrajająco klientka.

 

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Pisali o tym zjawisku. Spada

Pisali o tym zjawisku. Spada częstotliwość prądu w sieci w całej Europie po tym jak działa CERN. Zegarki podpięte do sieci mogą tak fiksować bo są taktowane na 50 Hz ale elektrownie nie są w stanie tego utrzymać dlatego zegarki mogą trochę fiksować.

f=50Hz 1Hz=1/s

T=1/f        T=1/50Hz=0,02s

w ciagu 1s 50 razy

Portret użytkownika Medium

Ja tylko w pracy mam zegar

Ja tylko w pracy mam zegar zasilany z sieci. Często zdarza się krotkotrwały brak prądu, lub ktoś niechcący potrąci wtyczkę, więc nie mam możliwości zaobserwować opisanego zjawiska. Po prostu od nowa ustawiam czas wg komputera.

Nie wykluczone, że masz rację w kwestii częstotliwości w sieci.

Portret użytkownika alojzy

No nie wiem. Jakoś nie widzę

No nie wiem. Jakoś nie widzę nawet półkilowego śmiecia, który po trafieniu laserem nie rozpadnie się na kawałki i nie zmieni gwałtownie toru lotu, tylko pokornie odparuje.
A jak tak będziemy sobie błyskać we wszystkie strony mocnymi laserami to jeszcze trafimy w oko jakiegoś kosmitę i konflikt gotowy.

Portret użytkownika Nicco

Bo pewnie trafi w kosmite..

Bo pewnie trafi w kosmite.. taa. Czy tylko ja widzę, że to jest tylko usprawiedliwienie posiadania silnego działa do rozwiązywania problemów z wrogimi państwami i ich satelitami?
Nie musimy szukać problemów tak daleko. Człowiek człowiekowi wrogiem jest największym.

„Ludzie głosujący na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami, są ich wspólnikami.”

Strony

Skomentuj