Rosjanie wkrótce zaprezentują swój nowy czołg - T-14 Armata

Kategorie: 

Czołg T-14 Armata - źródło: kadr z YouTube

Wkrótce, 9 maja 2015 roku, Rosjanie zaprezentują swój nowy czołg. Będzie to pierwsza rosyjska konstrukcja pancerna od lat osiemdziesiątych. Pojazd będzie powstawał na bazie podwozia zwanego T-14.

 

Rosyjskie czołgi słyną przede wszystkim z tego, że jest ich dużo. Konstrukcje znane jako T-64, T-72, T-80 czy T-90 zostały wyprodukowane w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy w wielu krajach świata. Każdy z tych modeli powstawał oczywiście w wielu wersjach, ale wszystkie te pojazdy miały jedną wspólną cechę - wybuchające wieżyczki. Widzieliśmy to wielokrotnie zarówno podczas wojny w Syrii czy na Ukrainie. Nowa konstrukcja ma pozwolić wyeliminować ten problem

 

Nowa platforma gąsienicowa, na której zbudowany zostanie między innymi 50 tonowy czołg, powstała w ramach programu zbrojeniowego o nazwie Armata. Czołg T-14 został skonstruowany i zbudowany w zakładach UralWagonZawod w Niżnym Tagilu. To tam powstała miedzy innymi całkiem udana konstrukcja jaką jest czołg T-72.

Czołg T-14 Armata - źródło: kadr z YouTube

Nowa konstrukcja będzie posiadała zrobotyzowaną wieżę z automatem ładującym i armatą kalibru 125 mm typu 2A82-1M. T-14 może być też wyposażany w armatę kalibru 152 mm. Kadłub czołgu wygląda bardzo futurystycznie, chociaż niektórym może przypominać nieco izraelską Merkavę. Czołgi tej generacji są jednak zwykle do siebie podobne. Stają się niższe, szybsze i posiadają elektroniczne udogodnienia przy prowadzeniu ognia.

Czołg T-14 Armata - źródło: kadr z YouTube

Rosjanie zrezygnowali ostatecznie z zawodnych silników turbinowych stosowanych w T-80 i T-90 i w T-14 planują zastosowanie silnika typu diesel o mocy 1200 koni mechanicznych. Ma być też w pełni elektroniczne sterowanie układami tak, że nowy czołg wymaga do obsługi jedynie dwóch żołnierzy.

 

Według doniesień rosyjskich mediów obecnie powstało 20 sztuk supernowoczesnych czołgów, które są testowane w różnych wojskach pancernych Federacji Rosyjskiej. Do 2020 roku w rosyjskich siłach zbrojnych ma się znaleźć około 2300 czołgów tego typu. Maszyny zostaną pokazane po raz pierwszy publicznie 9 maja 2015 roku podczas defilady na Placu Czerwonym w Moskwie.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 85r

Odnośnie ruskiej techniki

Odnośnie ruskiej techniki używanej na ukrainie i odlatujących wierz, prezentuje odlatujące wierze i zniszczenia takich czołgów jak Abramsy/Merkavy/Bradleye zdjęcia:

Do Abramsa to nawet nie trzeba specjalnie z boku celować - tutaj widać jak osławiony front glacis poddał się pojedynczemu strzałowi z RPG - załoga ranna, czołg wykluczony z walki.

Jak widać nie tylko ruska technika cierpi na odlatujące wierze i zniszczenia, propaganda zrobiła swoje.
A czołgi sadama korzystały z amunicji która była wycofana z polskiego wojska w latach 70-tych.
Obecnie rosyjska armia i jej zmodyfikowane T72B3 i B4 posiadają lepsze armaty oraz amunicje od tych w PT91.
Więcej informacji w komentarzach na tej stronie: http://www.wykop.pl/link/2312892/t-64bm-bulat-w-wojnie-na-ukrainie-
komentarz/

Portret użytkownika ZIWK

  4229 Jeśli chcesz dokładnie

 
4229
Jeśli chcesz dokładnie cytować instrukcję z Łubianki to powinno być:
"... zaproszenia wezwania tzw. tymczasowego prezydenta kraju nadwiślańskiego b. komorowskiego (koniecznie z małej litery!) przez Jego Wysokość Prezydenta Federacji Rosyjskej Władimira Władimirowicza Putina..."
Dodatkowo zwracam uwagę, że kapitulacja III Reszy została podpisana 8 maja i ten dzień jest obchodzony przez nic nie znaczącą większość świata jako rocznica zwycięStwa...
 

Portret użytkownika Verrikan

Nie zgodzę się. Ostatnio

Nie zgodzę się. Ostatnio czytałem o wędrujących do Rosji francuskich termowizorach. W artykule było, jakoby miały stać się wyposażeniem czołgów T-90. Tymczasem, jak widzę, już w tym roku Rosjanie prezentują nowy czołg. Czołg, którego trzystopniowe uzbrojenie: armatę 125mm (152mm), działko przeciwlotnicze i trzylufowy minigun, obsługiwać będzie jeden gościu z joystickiem w ręce. Czołg, który podobnie jak reszta nowoczesnych konstrukcji (Abrams, Challenger, Merkava, Leopard 2), magazyn amunicji będzie miał z tyłu wieży, w zasobniku oddzielonym od wnętrza pojazdu. Ponadto, wieża będzie bardzo niska z małym kątem przednim względem poziomu - co skutkować będzie odbijaniem się od niej pocisków wrogich czołgów. A skoro jeszcze stare silniki turbinowe zastąpi 12-cylindrowy diesel... rosjanie w tym roku wypuszczają z klatki pancernego smoka, prawdziwie XXI-wieczną broń na miarę legendy T-34. I niech wjeżdżają do Polski, choć mam nadzieję, że na pokojowych warunkach. I niech bronią Słowiańskiej krwi przed powolnym, niebezpośrednim, uwłaczającym naszej godności wybijaniem idącym ze strony USA i UE.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika ZIWK

  1982 Rendery są ładne, ale

 
1982
Rendery są ładne, ale Rosjanie zawsze mieli szkoły artystyczne na wysokim poziomie.
Jak na razie nie ma zdjęć nawet funkcjonalego prototypu, czy demonstratora technologii - tylko zabawa w 3D. 
A tam można wszystko więc od bitów w komputerze do realnej i działającej stali długa droga, no chyba, że będzie to czołg "super premium" w World Of Tanks.
 
Technicznie  -
Silnik - 1200KM - to jak na przyszłościowy pojazd trochę mało - ale diesel jest prostszy w eksploatacji.
Koncepcja uzbrojenia na bokach wieży IMHO jest chybiona - to osłabia konstrukcję i zmniejsza manewrowść czołgu, wieży i uzbrojenia.
2 osoby załogi - też zbyt mało - kierowca i... dowódca/działonowy - ten drugi będzie miał zbyt dużo na głowie (wspomaganej wprawdzie elektroniką) aby skutecznie łaczyć te funkcje - taki podział zadań obsługi upadł w latach 30-stych XX w. .
Słabe miejsce - wydech - aż się prosi o pocisk naprowadzany na ciepło Smile
 
Poza tym od POMYŚLNEGO ZAKOŃCZENIA prób realnego prototypu do wprowadzenia znaczącej ilości takich czołgów do jednostek bojowych musi upłynąć znaczna ilość czasu - kilka lat.
 
Ot wirtulana siła b. mocarstwa światowego, a obecnie  ledwie kontynentalnego.

Portret użytkownika OMEN

Taa... Masz rację! A do tego

Taa... Masz rację! A do tego dochodzi cena. Rosyjski Sztab Generalny już zapowiedział, ze nie kupi czołgu, którego cena jest większa o 30% od ceny T-90SM. Dlatego w trybie pilnym modernizuja posiadane T-72 do wersjiT-72MB3".Można więc ruskim powiedzieć :"Kasa,(ruski) misiu,kasa"...

Portret użytkownika Ogo Pogo

Jaki piękny

Jaki piękny ,futurystyczny,skuteczny ,zabije ,ustrzeli ,wystrzeli,rozjedzie,zdobędzie.Kolejny przykład marnowania środów,sił zasobów ziemi dla zaspokojenia ambicji garstki cymbałów grających w monopoly earth na planszy ziemia.Ludzie mogą głodować ,umierać w wyniku epidmii chorób naturalnych lub tych stworzonych,mogą żyć w nędzy,patologii stworzonej przez garstkę cymbałów.Ludzie muszą się nawzajem nienawidzić bo to jest energią utrzymującą cymbałów  u władzy nad nami.Nie ważne jest dla cymbałów ,że wyczerpujemy zasoby planety na ich zabawy.Oni w swym cymbalstwie nie widzą również ,,że samozagłada również ich obejmie.To mistrzowie oszustwa ,podstępu gwałtu bo do tego nie potrzeba inteligencji,zdolności to może wykonywać każdy prymityw.I robienie geniuszy z tych błaznów,kabotynów,mini mózgów ma na celu ukrycie ich prawdziwego poziomu umysłowego i moralnego.To zwykli bandyci :Putin,Obama,Bibi,Asad,ISIS,Bildberg i inni kryjący się w cieniu banków jak np.Rotschildowie ,Morganowie ,Openheimowie.To psy wojny  i destrukcji kierujący naszą energię na samounicestwienie.To oni stworzyli fikcję finansową która jest naszym zniewoleniem.Dopóki tej fikcji ,tego goowna  nie odrzucimy możemy zapomnieć o rozwoju ludzkości,pokoju współpracy.Bo nienawiść ,antognizmy ,konflikty są energią pozwalającom tej planetarnej sitwie nami rządzić,nas zabijać ,eksterminować wojnami i niewolnictwem

Strony

Skomentuj