Rosjanie w pośpiechu chcą wprowadzić pierwszą na świecie szczepionkę na koronawirusa

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Na całym świecie trwają prace nad skuteczną szczepionką na koronawirusa SARS-CoV-2. Rosja, gdzie prace nad nową szczepionką znajdują się w zaawansowanej fazie, chce jak najszybciej zarejestrować swój własny lek i jako pierwsza udostępnić go światu.

 

Szczepionka pod nazwą Gamaleya, opracowywana przez Instytut Gamaleya w Moskwie i Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, może zostać dopuszczona do użytku cywilnego w ciągu trzech do siedmiu dni od jego rejestracji przez organy regulacyjne. Rosja planuje zarejestrować szczepionkę na koronawirusa do 12 sierpnia. Jeśli jej plan powiedzie się, Rosja jako pierwsza na świecie będzie w posiadaniu szczepionki na koronawirusa.

 

Rejestracja nowego leku wymaga przeprowadzenia dalszych badań z udziałem 1 600 ludzi, aby potwierdzić jej skuteczność i bezpieczeństwo. Testy fazy trzeciej rozpoczną się już na początku sierpnia w Arabii Saudyjskiej, Rosji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Szczepionka Gamaleya zostanie dostarczona pracownikom służby zdrowia jeszcze przed zakończeniem badań klinicznych. Warto dodać, że rosyjska elita biznesowa i polityczna miała zapewniony dostęp do eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa już w kwietniu.

W tym tygodniu, w Rosji rozpoczęły się również badania kliniczne nad drugą szczepionką, opracowaną przez laboratorium Vector w Nowosybirsku. Dwie kolejne szczepionki wkrótce otrzymają pozwolenie na testy. W Rosji panuje przekonanie, że to właśnie ten kraj jako pierwszy na świecie wejdzie w posiadanie szczepionki na koronawirusa.

 

Chiny, Japonia, Niemcy, Rosja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone ścigają się, aby jak najszybciej opracować skuteczną szczepionkę. Firmy AstraZeneca, Moderna i Pfizer niedawno rozpoczęły testy swoich szczepionek, a wstępne wyniki mogą pojawić się w październiku. Testy fazy trzeciej zazwyczaj trwają kilka miesięcy, aby można było lepiej poznać skuteczność i bezpieczeństwo leku. Dlatego istnieją pewne podejrzenia co do szybkości badań, jakie przeprowadzane są w Rosji.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu