Rosjanie twierdzą, że otwór w Sojuzie został celowo wywiercony i podejrzewają sabotaż NASA

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dwóch rosyjskich kosmonautów przeprowadziło spacery kosmiczne, aby zbadać tajemniczą dziurę w kapsule zadokowanej do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W poniedziałek jeden z kosmonautów, Siergiej Prokopiew, powiedział, że otwór został wywiercony z wnętrza kapsuły Sojuz.

Prokopiew, który jest teraz z powrotem na Ziemi, powiedział, że śledczy przyglądali się próbkom, które on i inny astronauta z załogi – Oleg Kononenko zebrali podczas prawie ośmiu godzin spaceru kosmicznego. Prokopiew dodał, że organy ścigania w Rosji badają obecnie sprawę.

Atronauta powiedział na konferencji prasowej, że otwór został wywiercony z wnętrza kapsuły. Odpowiednie organy mają ocenić, kiedy dziura mogła powstać. Otwór nie stanowił zagrożenia dla Prokopiewa i członków załogi Aleksandra Gersta z Europejskiej Agencji Kosmicznej i Sereny Aunon-Chancellor z NASA podczas ich podróży powrotnej na Ziemię, ponieważ część kapsuły, w której znaleziono ubytek, została odrzucona przed ponownym wejściem statku kosmicznego w ziemską atmosferę.

Otwór w module mieszkalnym statku kosmicznego Sojuz został wykryty 30 sierpnia po tym, jak członkowie załogi odczuli niewielki spadek ciśnienia. Ubytek naprawiono, wypełniając otwór żywicą epoksydową i gazą.

 

Szef Roskosmosu, Dmitrij Rogozin, powiedział we wrześniu, że otwór mógł zostać wykonany podczas procesu produkcyjnego lub już na orbicie. Ta ostatnia teoria doprowadziła do spekulacji o sabotażu, który wywołał problemy między rosyjską agencją kosmiczną a NASA. Prokopiew odrzucił możliwość, jakoby któryś z astronautów miał wywiercić dziurę, jednak władze nadal badają tę opcję.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Alojzy

P [ciśnienie] = F[siła]/S

P [ciśnienie] = F[siła]/S[powierzchnia] co dla 1013hPa daje taką siłę, jaką wywiera ~1 kg na cm^2
Dziura większa pewnie nie była, więc przy większym pośpiechu i konieczności to kosmonauci mogliby ją zatkać nawet własnymi wujami.
Co innego gdyby większa była, ale wtedy szybciej spadłoby ciśnienie, a przez to zmniejszała się siła i by się najwyżej udusili i ochłodzili przez parowanie, ale ciśnienie nadal by nie miało dużych szans na rozerwanie czegokolwiek.

 

Portret użytkownika Lommo

Czyfry 21 z nicka sugerują mi

Czyfry 21 z nicka sugerują mi wiek . I jeżeli tak jest to widac młode pokolenie które z prostych spraw robi problem. Jeżeli ciśnienie  się zmniejszyło to znaczy że wysysa powietrze na zewnątrz, to nie trwa przez małą dziurkę błyskawicznie ( jezeli to był sabotaz to własnie przemyślany bo idea sabotazu jest taka żeby robić go podstepnie a nie na chama). A panowie kosmonauci po prostu rozrobili żywicę dodając więcej utwardzacza niż norma nakazuje nasycili tym gazę i wepchneli w dziurkę jakimś drucikiem i po krzyku, zaraz się utwardziło i związało.

Portret użytkownika baca

jak nic teraz amerykański

jak nic teraz amerykański kongres wymyśli, wygłosuje i powoła kosmiczną policję i ochroniarzy do pilnowania orbity parkingowej, będą więc astrofunkcjonariusze, kosmociecie, galatktyczni kapusie no i szeryf z pistoletem na klej w kaburze...

nie wiadomo tylko (ponieważ to informacje poufne) jak się ostatecznie kamuflować będą tajniacy ale znając pomysłowość amerykanów to będą przebrania trzypiersiowych prostytutek z marsa albo kostiumy lorda vadera... amerykańscy tajniacy mają wrodzony talent wtapiać się w otoczenie i infiltrować wszechświatek przestępczy...

 

Portret użytkownika Józek sprzedawca bluzek

Wiesz dlaczego dostałeś tyle

Wiesz dlaczego dostałeś tyle minusów? Bo kosmonautami byli Rosjanie... Gdyby to byli Hamerykany, to wynik oceny komentarza byłby zgoła odwrotny. Jak widzisz, pełno tu nacjonalistów - rusofobów więc na moderację też uważaj Język

Skomentuj