Rosjanie testują wirtualną rzeczywistość dla krów

Kategorie: 

Źródło: 6abc Philadelphia na YouTube.com

W ostatnim czasie rośnie popularność okularów do wirtualnej rzeczywistości. Wykorzystujemy je przede wszystkim w celach rozrywkowych: do grania w gry, oglądania filmów czy wirtualnego podróżowania po świecie. Jak widać, Rosjanie poszukują także nowych zastosowań dla tego typu technologii.

 

Pewne gospodarstwo pod Moskwą wzięło udział w eksperymencie, który miał na celu przetestowanie zestawu VR, który opracowano specjalnie dla krów. Zwierzęta miały nosić gogle do wirtualnej rzeczywistości dla poprawy samopoczucia. Zespół programistów i weterynarzy opracował specjalne symulacje, które miały poprawić nastrój zwierząt. Co ciekawe, badania wykazały, że rzeczywiście krowy ucieszyła taka forma rozrywki.

 

Pomysł na gogle VR dla krów ma prostą przyczynę. Szczęśliwe zwierzęta produkują więcej mleka. Hodowcy bydła mlecznego na całym świecie testowali już różne metody na umilanie czasu krowom. W oborach puszczano przykładowo muzykę klasyczną, zatrudniano także kręgarzy i masażystów.

Dopasowanie gogli VR do krowiej głowy nie było prostym zadaniem. Oczy krów znajdują się z boku głowy, dzięki czemu mają one 300-stopniowe pole widzenia. Jednak obuoczne pole widzenia wynosi u zwierząt zaledwie 25-50 stopni. Kolejna różnica między ludźmi a krowami to fakt, że zwierzęta te inaczej widzą kolory. Symulacja musiała więc zostać dostosowana także pod tym kątem.

 

Co zatem przedstawia wirtualna rzeczywistość przygotowana dla krów? To po prostu łąka latem. Po pewnym czasie stosowania gogli rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa i Żywności przeprowadziło testy, w których odnotowano spadek lęku u zwierząt i wzrost ogólnego dobrego samopoczucia całego stada. Choć eksperyment nadal trwa, naukowcy mają nadzieję, że kompleksowe, długoterminowe badanie wyraźne wskaże pozytywny wpływ wirtualnej rzeczywistości na ilość i jakość mleka produkowanego przez krowy.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj