Rosjanie stworzyli emocjonalnego robota "Gagarin"

Kategorie: 

Źródło: hi-news.ru

Badacze z laboratorium robotyki poznawczej na Uniwersytecie Innopolis stworzyli emocjonalnego robota. Nazwany Gagarin, wykazuje zdolność do rozpoznawania emocji swojego rozmówcy oraz ich niezależnego odtwarzania. Robot mówi po rosyjsku, rozpoznaje przedmioty i może prowadzić rozmowy na różne tematy.

 

Zapytany robot może opowiadać o otaczającej go przestrzeni, w celu zidentyfikowania konkretnego obiektu lub odgadnąć, jakie uczucia odczuwa jego rozmówca. Wśród znanych Gagarinowi emocji znajduje się gniew, radość, strach, zaskoczenie, niesmak oraz smutek.

 

Twarz robota jest bardzo podobna do twarzy człowieka. Za słuch wynalazku odpowiadają głośniki, za mowę mikrofon, a wzrok zastępuje wbudowany aparat fotograficzny. Natomiast jego mimika opiera się na trzydziestu ukrytych mechanizmach.

Do tej pory powstała tylko głowa robota, jednak pracownicy planują skonstruować go całego. Według wstępnych obliczeń, będzie ich to kosztować do 50 tysięcy dolarów. Twórcy robota uważają, że uczuciowy android byłby dobrym przewodnikiem i konsultantem, uwalniając przy okazji ludzi od nudnej i rutynowej pracy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj