Rosjanie poszukują w Arktyce skroplonego gazu ziemnego. Potężne zasoby czekają na wydobycie dzięki ociepleniu klimatu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ocieplenie klimatu Arktyki do nie dla wszystkich powód do zmartwień – jak się okazuje wielu upatruje w nich także nowe okazje na wzbogacenie się. Cieńszy lód i zarazem lepszy dostęp do dalekiej północy rodzi nowe szanse na wykonywanie odwiertów w niedostępnych do tej pory częściach Ziemi.  

Największe gospodarki świata podjęły rywalizację w wyścigu o zdobycie władzy nad zasobami paliw kopalnych Arktyki – kto pierwszy, ten lepszy. W tym celu konieczne jest pozyskiwanie nowych terytoriów, na przykład poprzez budowę na nich infrastruktury drogowej.

 

Jeden z ogromnych rosyjskich koncernów paliwowych planuje poszukiwać w Arktyce skroplonego gazu ziemnego (LNG), co ma pomóc Rosji wyprzedzić Katar i stać się największym na świecie eksporterem. W tym celu otwarto na półwyspie Jamał gigantyczny zakład, na którego budowę rząd rosyjski poświęcił 27 miliardów dolarów. Rosjanie nie działają jednak na wyłączność – do współpracy przyłączył się także francuski Total oraz chińskie CNPC. 

Do początku 2019 roku wydobycie LNG przez Rosjan ma osiągnąć pułap 16,5 mln ton. Wydobycie gazu z wiecznej zmarzliny ma być łatwiejsze od pozyskiwania go w cieplejszym klimacie. Przez większą część roku półwysep Jamał pokrywa lód, a temperatury sięgają tam -50 stopni Celsjusza, jednak nie zmienia to faktu, że pod powierzchnią lodu znajdują się ogromne rezerwy paliw kopalnych. „Natura sama pomaga nam skuteczniej upłynniać gaz, za pomocą tak niskich temperatur” – powiedział wicedyrektor projektu, Dmitrij Monakow.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika YerbaM

Ziemia ma więcej niż 4,5 mln.

Ziemia ma więcej niż 4,5 mln. Przekonał mnie ten ekspryment na filmie, że węgiel jest nieściśliwy (pan doktor nie ma pojęcia czym jest niściśliwość). Poza tym jest duża różnica między węglem kamiennym, brunatnym, a drzewnym o którym opowiada film. Nie wytrzymałem do końca, bo niestety nie trzymało się to kupy. Myślę, że dobry film dla katolików, żeby jeszcze bardziej namieszać im w głowach. 

Portret użytkownika Eva11

Tu masz rację...

Tu masz rację...

Doprowadzają do ruiny ziemię dla swoich korzyści...

Później przeniosą ludzi w wirtualny swiat, wirtualny kosmos ...A wszystko wkoło zdewastuja...

Ale ziemia przetrwa wszystko,bo napewno nie jest tylko kuleczka którą można rozlupac ....

 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Taki

Niech Ruscy kopia !!!!

Niech Ruscy kopia !!!!

A nasza Kopalnia Krupinski bez problemu Mozemy przeksztalcic w kopalnie ,,Gazowego Zlota ,,,,

Maly problem jest w ..nie ---Polskiej Wladzy ktora nie Zamierza z tym Skarbem zrobic cokolwiek ...bo milczy i nie robi NIC w tym kierunku....Dlaczego ????

Niemcy juz sie szykuja na przejecie tego kaska 

Halo Polscy Politycy -----Wlaczcie wasze mozgi i zacznijcie walczyc dla dobra Polski ....bedziemy Mieli wtedy Zlote Zlotowki i bedziemy bez dlugow i bez Lichwy !!!!!

Skomentuj