Rosja znów wstrzymała dostawę systemów rakietowych S-300 do Iranu

Kategorie: 

Źródło: Vitaly V. Kuzmin/Creative Commons

Rosja miała dostarczyć do Iranu swoje zaawansowane systemy obrony przeciwrakietowej S-300. Spełniłyby się zatem największe obawy Izraela, Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej. Okazało się jednak, że dostawa tej technologii znów została wstrzymana.

 

 

Odpowiedni kontrakt między Iranem a Rosją podpisany został już w 2007 roku, lecz minęło wiele lat zanim udało się go zrealizować. Rosyjskie i irańskie media zapowiadały, że pierwsza dostawa systemów S-300 miała nastąpić już 18 lutego ale niespodziewanie została zawieszona. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyjaśnił w czwartek, że Iran nie uregulował jeszcze wszystkich płatności i nie ustalono żadnych terminów dostawy.

 

Minister Obrony Hossein Dehqan powiedział jeszcze wcześniej, że irańscy żołnierze obecnie przechodzą odpowiednie szkolenia w Rosji a w marcu ćwiczenia z systemem rakietowym S-300 zostaną przeprowadzone w Iranie. Jednak obecnie wszelkie plany stoją pod znakiem zapytania.

 

W zeszłym roku premier Benjamin Netanjahu wprost zagroził Rosji, że jeśli systemy S-300 trafią do Iranu to Izrael zacznie dostarczać broń na Ukrainę. Jego niezadowolenie jest raczej zrozumiałe, gdyż państwo żydowskie wraz z Arabią Saudyjską od lat naciskały na USA aby wypowiedzieć wojnę i zaatakować Iran - ich największego przeciwnika na Bliskim Wschodzie.

 

 

Źródła:

http://tass.ru/en/defense/857558

http://www.presstv.ir/Detail/2016/02/10/449533/Iran-Dehqan-S300-Russia-Emad-missile-Karrar-Putin

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika 85r

I na co te ruskie czekają aż

I na co te ruskie czekają aż ich hameryka przykryje czapką. Broń na ukraine i tak jest dostarczana tak jak do dajesz.
Jeśli oni nie potrafią szanować swoich sojuszników to niech nie liczą w przyszłości że ich będą szanować.
Po za tym iran powinien dostać s400 bo izrael posiada już kody do s300 które podarowała im rosja.

Portret użytkownika magi74

Mowisz o czapce grzybka?

Mowisz o czapce grzybka? Jesli masz cos innego na mysli- zobacz roznice w powierzchni w km2. Stany Zjednoczone sa polowe mniejsze od Rosji. 
  A tak odbiegajac od tematu artykulu. Bardzo ciekawa sprawa z tymi wielkosciami kontynentow i falszywymi mapami. Grenlandia ma 2.000000km2 a na mapie jest wieksza niz Afryka ktorej powierzchnia wynosi ponad 30000000km2. Czy to nie dziwaczne?

Strony

Skomentuj