Rosja znów mogła naruszyć przestrzeń powietrzną Turcji

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Stosunki między Rosją a Turcją w ostatnich miesiącach znacznie się pogorszyły i nic nie wskazuje na poprawę. Teraz władze w Ankarze ogłosiły, że samolot wojskowy Su-34 znów naruszył przestrzeń powietrzną a Rosja dąży do eskalacji napięcia. Nie można wykluczyć że z czasem znów może dojść do zestrzelenia rosyjskiej maszyny.

 

Jak twierdzą tureckie władze, bombowiec Su-34 miał dokonać naruszenia w piątek przed godziną 12:00 czasu lokalnego a pilot ignorował ostrzeżenia. Turcja wezwała rosyjskiego ambasadora w Ankarze i zapowiedziała, że jeśli sytuacje tego typu będą się powtarzać, to Rosja będzie musiała ponieść konsekwencje. Tymczasem władze w Moskwie stwierdziły, że żaden bombowiec nie dokonał naruszenia i oskarżono Turcję o szerzenie propagandy.

 

Nie da się jednoznacznie stwierdzić która ze stron mówi prawdę, ale sytuacja jest niebezpieczna. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że organizacja będzie wspierać Turcję a Rosja musi poszanować jej przestrzeń powietrzną. Dwa miesiące temu rosyjski myśliwiec również miał wkroczyć w turecką przestrzeń, po czym został zestrzelony przez samoloty F-16.

Z jednej strony można uznać, że Turcja po prostu mści się na Rosji, która zaangażowała się w wojnę w Syrii i przeszkadza w prowadzeniu interesów w tym kraju (przejęcie przez rebelię władzy, handel ropą z ISIS). Można również stwierdzić, że Rosja celowo prowokuje Turcję aby mieć pretekst do zwiększenia swojej aktywności w tym regionie.

 

 

Źródło: http://www.wsj.com/articles/turkey-says-russia-violated-its-airspace-again-1454171970

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Bucefał

John Moll bardzo wybiurczo

John Moll bardzo wybiurczo publikuje np moje posty co powoduje ze calosciowy kontekst wypowiedzi jest zmieniany. Nie wiem co tego pana razi przypominanie np o targowicy! Wnioski nasuwaja sie same. Ci plujacy na Polske maja wzgledy a Ci ktorzy im cisna prawde w oczy maja usuwane posty. Chyba sie tu robi radziecki grajdolek. Czekam na publikacje moich postow oraz na przywrocenie tych usunietych z uzasadnieniem dlaczego zostaly usuniete. Jest prawo medialne to regulujace oraz regulamin znz. Pytanie ile ten regulamin jest warty, czekam na wyjasnienie.

Portret użytkownika John Moll

Dobrze, więc dostaniesz

Dobrze, więc dostaniesz wyjaśnienie.

 

Zacznę od tego, że nie jestem tu jedynym moderatorem. W ostatnim czasie zaczęły pojawiać się chamskie, wulgarne komentarze i zaczepki. Moderowanie wszystkich zajmuje zbyt wiele czasu a to i tak niczego nie zmienia. W takiej sytuacji mam zamiar usuwać je w całości bez podawania przyczyny (i jak widzę trochę poskutkowało).

 

Ludzie, zwolnijcie trochę. Popierajcie sobie strony jakie tylko zechcecie i wyrażajcie swoje poglądy. Powtarzam - poglądy. Jestem tolerancyjny ale są pewne granice. Nie będę dopuszczał komentarzy które zawierają słowa "kacap", "ćwok" czy "banderowski troll". Jeśli nie potraficie kulturalnie rozmawiać to będę usuwał wpisy i tyle.

 

Teraz dodam coś od siebie - wszyscy macie częściowo rację w tym co piszecie. Z każdym z Was częściowo się zgadzam, czy to w kwestii USA, Izraela czy Rosji. Problem w tym że nie umiecie się ze sobą dogadać.

Portret użytkownika Bucefał

Rosja walczy w Syrii z ISIS

Rosja walczy w Syrii z ISIS ale to nie jest główny powód jej obecności w kraju. Głównym celem Putina jest wsparcie prezydenta Baszara al-Asada, utrzymanie go przy władzy, umocnienie swojej pozycji w regionie i sprowokowanie poważnego konfliktu na Bliskim Wschodzie z udziałem Turcji i Arabii Saudyjskiej.
Wielka koalicja przeciw terroryzmowi. "To dla Rosji niebezpieczny bilet"
Po co Putinowi wojna?
W następstwie konfliktu wzrośnie cena ropy, a to główna składowa rosyjskiego eksportu. Jeżeli w tym celu Rosja będzie musiała doprowadzić do konfrontacji z siłami NATO w Syrii - zrobi to. Jeżeli będzie musiała utworzyć Kurdystan, wbrew opozycji Asada - również to zrobi, tym bardziej, że osłabi to Turcję, członka NATO.
To dopiero początek agresywnej zagranicznej polityki Putina. Przed paroma tygodniami oświadczył, że walczy o "nowy porządek świata". Świata, w którym decydujący głos należy do Rosji, w którym Rosja może zrobić wszystko, co uważa za stosowne w obronie własnych interesów. Niestety, interesy Rosji nie są interesami Rosjan, tylko niewielkiej grupy byłych i obecnych agentów FSB, którzy przejęli kontrolę nad krajem. Litwinienko był jednym z pierwszych głośnych demaskatorów Putina. Teraz wiemy, że Putin to morderca. Przepraszam, "rzekomy morderca", nawiązując do raportu brytyjskiego sądu najwyższego.

Portret użytkownika Bucefał

Oj panie john moll, jestes

Oj panie john moll, jestes pan stronniczy i zbyt wrazliwy by administrowac forum. Nikogo nie obrazalem wiec prosze oficjalnie o przywrocenie moich postow. Chyba ze tu obowiazuje poprawnosc polityczna o kierunku rosyjskim.

Portret użytkownika Akamai

Sp®óbujcie popatrzeć na logo

Sp®óbujcie popatrzeć na logo partii Jedna Rosja w taki sposób, żeby pominąć w rysunku niedźwiedzia niebieski kolor. Patrzcie tylko na to co białe. 

Widzicie kozła ? Czyżby Rosja miała przypisaną rolę kozła ofiarnego ?
 
 
 

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika SEbastian11

Odnośnie Smoleńska, znalazłem

Odnośnie Smoleńska, znalazłem to, ciekawe:   Cyt:"Pamiętacie może serial pt. "Mamy nowe słowa z czarnych skrzynek"? Co jakiś czas pojawiały się wrzutki w TV, jak to śledczy odczytali nowe słowa w zapisach np. "Stary nas zabije jak nie wylądujemy" lub "Patrzcie jak debeściaki lądują". To wszystko gładko wchodziło w umysły ludzi, kształtując ich poglądy na temat katastrofy. Nikt nie sprostował, że w końcowej wersji zapisów nie ma ANI JEDNEGO TAKIEGO SŁOWA. Kto więc wprowadzał ludzi w błąd? Po co? Poza tym, czarne skrzynki to wysokiej klasy urządzenia rejestrujące, tego nie kupuje się na chińskim ebayu. Odczyt zapisów trwa zwykle długo, ze względu na konieczność synchronizacji wszystkich danych dotyczących parametrów lotu, są ich dziesiątki. ALE ŚCIEŻKA AUDIO NAGRYWA SIĘ TAK JAK W MAGNETOFONIE. NACISKASZ PLAY I SŁUCHASZ. Powinno nagrać odgłos latającej w kabinie muchy. Pamiętacie wypadek niemieckiego samolotu w Alpach?Zaraz po katastrofie odsłuchano "spokojny oddech pilota". Na następny dzień. Więc czemu przez rok "odszumianio" te taśmy na najnowocześniejszym sprzęcie? A potem jeszcze raz stwierdzono, że trzeba poprawiać, bo coś pasowało? A mierzenie słynnej brzozy? Za drugim razem urosła o kilka metrów. Prokuratorzy, było ich tam kilku, okazali się być debilami, co nie potrafią zmierzyć drzewa, które zresztą zaraz ścięto i na wszelki wypadek zniszczono, korony dowód w sprawie śmierci 100 osób. Żeby nie widzieć, że to nie był "zwykły wypadek", trzeba być żałosnym głupcem. Idiotą, kretynem. Albo płatną agenturą wpływu.Albo jednym i drugim. Dodam jeszcze, że ciała poległych wróciły w zaspawanych metalowych trumnach, że kłamano w sprawach obecności polskich patologów przy ich badaniu, 10 kwietnia przypadkiem siadły kamery monitoringu na Okęciu, że BOR został odesłany przed katastrofą na cmentarz z lotniska do obstawy harcerzy i kombatantów, wbrew wszystkim procedurom pozbawiając ochrony głowę państwa, czas katastrofy został przekłamany początkowo o 20 minut, a w tym samym czasie po lesie biegali ludzie, którzy strzelali sobie z pistoletów ( no chyba, że to były korki od szampana), ktoś mówił po polsku "uspokój się! patrz mu w oczy!", co słychać przeraźliwie wyraźnie na pewnym filmie, podobnie jak rechot czymś rozbawionych "strażaków". Samolot ważący 70 ton przy prędkości 260 km/h uderza w ziemię nie pozostawiając leja, za to jego rozdrobnione części można zbierać na przestrzeni 2 km od miejsca katastrofy. Praw fizyki nie oszukasz i nie ma znaczenia, jak bardzo nienawidzisz PIS czy Maciarewicza. Wy wszyscy, co dziś plujecie jadem na poległych i ich rodziny, które domagają się prawdy o śmierci swoich bliskich, jesteście nie tylko kretynami, ale też moralnie kanaliami. Miłego dnia.

Strony

Skomentuj