Rosja zatwierdziła nową politykę użycia broni nuklearnej

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Świat staje się coraz bardziej niebezpieczny. Międzynarodowe traktaty upadają, a mocarstwa zbroją się na potęgę. Jakiś czas temu, Stany Zjednoczone zapowiedziały, że po niemal 30 latach mogą wznowić próby jądrowe. Teraz Rosja zatwierdziła nową doktrynę użycia broni nuklearnej, która między innymi pozwala skorzystać z arsenału jądrowego w odpowiedzi na atak z użyciem broni konwencjonalnej.

 

Nowa doktryna została przyjęta 2 czerwca. Zapisano w niej, że powstrzymanie potencjalnego przeciwnika przed atakiem na Rosję jest od teraz jednym z najważniejszych priorytetów polityki państwa. W zatwierdzonym przez Władimira Putina dokumencie przedstawiono broń nuklearną jako broń o charakterze obronnym, którą będzie można wykorzystać w obronie suwerenności i integralności terytorialnej Rosji. Szczególnie rzuca się w oczy zapis o możliwości użycia broni nuklearnej w odpowiedzi na atak konwencjonalny.

 

W nowej doktrynie szczegółowo opisano sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie dla Rosji. Jedna z nich to użycie broni nuklearnej lub innej broni masowego rażenia przeciwko Rosji lub jej sojusznikom, oraz użycie broni konwencjonalnej, która mogłaby zagrozić istnieniu państwa.

Zapisano również, że Rosja mogłaby użyć swojego arsenału jądrowego, jeśli służby wywiadowcze otrzymają informacje o możliwym zbliżającym się ataku balistycznym, wymierzonym w kluczową infrastrukturę rządową lub obiekt wojskowy należący do Rosji lub jej sojuszników, który miałby za zadanie sparaliżować ewentualny kontratak ze strony sił jądrowych. Do kolejnych zagrożeń zaliczono rozmieszczenie elementów tarczy antyrakietowej, broni hipersonicznej oraz broni kosmicznej.

 

W zeszłym roku, Rosja i USA wycofały się z traktatu INF o wycofaniu pocisków średniego i pośredniego zasięgu. Jedyny wciąż obowiązujący traktat, który obejmuje Rosję i Stany Zjednoczone, to Nowy START, który wygaśnie w lutym 2021 roku i dotyczy redukcji pocisków oraz głowic nuklearnych. Donald Trump domaga się, aby umowa ta obejmowała także Chiny. W przeciwnym wypadku, USA będą przeciwne jego przedłużeniu, a to oznacza, że świat wkroczy w nowy nuklearny wyścig zbrojeń.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Najlepsza broń i taktyka to

Najlepsza broń i taktyka to taka ,której nie trzeba używać ! Krótko mówiąc najskuteczniejszą formą obrony jest odstraszanie i ten dokument właśnie temu służy . Patrzcie mówi ,to nasze i to nie jest nasze ostatnie słowo ! - cytując klasyka. Coraz więcej krajów ma własną broń atomową (i nie tylko) i coraz ciężej kogoś nastraszyć a równowagę zachować trzeba i wpływy. I dopuki rządza pieniądza będzie motorem napędowym mocarstw to nic się nie zmieni. 

Portret użytkownika osa

A jakie to ma znaczenie?

A jakie to ma znaczenie?

Czy ktoś na serio myśli, że Rosję brak wpisów w takich czy innych papierach  powstrzymałby przed atakiem nuklearnym, gdyby się czuła zagrożona lub uznała że na tym dużo zyska?

To jest naiwność podobna do tej, że jak będziemy mieć tarczę na swoim terytorium, to Rosja skieruje na nas rakiety.. Te rakiety są już od dawna na nas skierowane. A najbliższe w Kalingradzie mają zasięg pozwalający na dotarcie do dowolnego punktu Polski... No bo gdzie niby miałyby być skierowane z tamtego miejsca? W Białoruś? Danię?

Od początku w Polskę, tyle że 'nieoficjalnie', ale jak dostaną pretekst to ogłoszą, że kierują w Polsce w odpowiedź na coś tam  i będą mieć z głowy problem ukrywania tego faktu... Tak to działa...

Nic dziwnego, że Rosja odbiera tarczę jako zagrożenie. Jest to zagrożenie dla jej interesów polegających na terroryzowaniu bezbronnego kraju wobec ich rakiet tuż pod naszym nosem...

Z naszego punktu widzenia każda rakieta którą w nas mogą wystrzelić a może być przechwycona, to lepiej...

Portret użytkownika drako_tr

Z naszego punktu widzenia

Z naszego punktu widzenia każda rakieta którą w nas mogą wystrzelić a może być przechwycona, to lepiej...

...aleś ty ograniczona owadzino, przed pociskiem hipersonicznym, nie uchroni żadna tarcza.

Jakby Putin był głupi, za jakiego go uważa cała masa wystraszonych imbecyli, już dawno użyłby tych pocisków uzbrojonych w głowice jądrowe, ale tego nie zrobi...on doskonale wie, że skarżenie rozeszłoby się również na Rosję.

Powiedz mi, w jaki sposób Putin terroryzuje Polskę?...nic o tym nie wiem, jak dotąd to parchy z wiejskiej nakładali sankcje na Rosję pod dyktando swoich panów...tych samych, co chcą zrobić z Polski poligon.

Widziałaś tępa owadzino, żeby ruskie stacjonowały w okolicach granicy z USA i budowały tam jakieś tarcze???

 __________________

 

Portret użytkownika euklides

niewycelowane -> wycelowane

niewycelowane -> wycelowane nieofcjalnie -> wycelowanie oficjalne ->

Wiesz jaki jest następny krok matołku? A można by było być krajem takim jak choćby Dania, ale że w Polsce rozpleniły się pisowskie bezmózgi typu osa to nie mamy ani gospodarki, ani wojska ani dyplomacji.

Portret użytkownika Ractaros96

Jestem ciekawy jak to się

Jestem ciekawy jak to się dalej potoczy. Albo III wojna światowa na globalną skalę, albo ktoś popełni błąd prędzej czy później i jakieś miasto zostanie zniszczone atomówką, aby potem rządy stwierdziły "Panowie, to nie tędy droga". Tak czy siak ileś ludzi musi zginąć, aby idioci przy korycie mieli choć szansę na ogarnięcie się. Ludzie nie pamiętają już Hiroszimy czy Nagasaki, więc media potrzebują nowego materiału, aby do głupich ludzi u władzy dotarło.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika euklides

No i tak oto dzięki

No i tak oto dzięki polinowskim rządom jesteśmy w ch.. bezpieczni, niezależni i co tam jeszcze. Kupujemy wszystko co nam wcisną po najwyższej cenie z USA, importujemy węgiel z Rosji, tańczymy jak nam zagra UE, nasze surowce są w rękach srulków wszelkiej maści, a nasi służbiści zamiatają pokoje dla agentów Mosadu. Poliniakom została jeszcze tylko telewizja do branslowania się i udowadniania samym sobie, że nie jest się kur...ą.

Portret użytkownika Pegaz

Jakoś tak, niestety w każdym

Jakoś tak, niestety w każdym rządzie mamy agentów innych krajow, nie mówiąc o służbach specjalnych, więc jak ma być dobrze? Nikomu nie jest na rękę by Polska była silna i niezależna, gdyż stała by się zagrożeniem w naszym regionie i mogła by przeciągnąć na swoją stronę kraje trojmorza, a wtedy plan Rosji i Niemiec ( unia od wladywlostoku po Lizbonę) szlag by trafił. Dlatego też po to USA rozlokowuje wojska w Europie wschodniej by do tego nie dopuścić. 

Portret użytkownika Pegaz

Takich wybieraliśmy,

Takich wybieraliśmy, wybieramy i będziemy wybierać, innych nie było nie ma i nie będzie, to jest nasza wina że dopuściliśmy do tego, nawet wysmiewani przez nas Francuzi potrafią walczyć o swoje. 

Skomentuj