Rosja zapowiada wyłączenie stacji pomocniczych systemu GPS

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wicepremier rosyjskiego rządu, Dmitrij Rogozin oświadczył nieoczekiwanie, że od 1 czerwca zostaną wyłączone wszystkie stacje pomocnicze systemu globalnego pozycjonowania GPS, które znajdują się na terytorium Rosji. Ma to być retorsja na sankcje USA, oraz odpowiedź na brak zgody Waszyngtonu na instalację podobnych stacji naziemnych rosyjskiego systemu pozycjonowania Glonass w Ameryce Północnej.

 

Prawdopodobnie chodzi o stacje IGS (International GPS Service), albo DGSP. Stacje te umożliwiają kalibrację satelitów, co jest konieczne przy precyzyjnych pomiarach, bez tego system generuje błędy nawet do 1km. Bez tych stacji praktycznie nie można wykorzystać systemu GPS na przykład jako urządzenia celującego, a tak jest to rozwiązane w czołgach M1 Abrams. Dokładność sygnału GPS dla wojska jest tak wielka, że można za jego pomocą sterować rakietami i uderzać w cel z dokładnością kilku metrów.

Przykładowa stacja IGS - źródło: wikipedia

Wyłączenie systemów wspomagających upośledzi możliwości wykorzystania pozycjonowania. Jest to więc kłopot również dla geodetów potrzebujących bardzo precyzyjnych pomiarów. Pozostaje im jeszcze rosyjski system Glonass, ale jest on często zawodny i GPS stanowił dla niego naturalne zastępstwo.

 

Nic na to nie wskazuje, że Amerykanie zgodzą się na instalację stacji pomocniczych dla Glonass, bo byłaby to ewentualna przewaga Rosji w krystalizującym się coraz wyraźniej ewentualnym konflikcie militarnym tych mocarstw. Oznacza to, że według słów Rogozina stacje GPS zostaną zdemontowane 1 września.

Jak wiadomo GPS jest dużo bardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem i utrudnienie pracy systemu spowoduje, że przede wszystkim odczują to użytkownicy. Taki krok spowoduje również, że oferowanie usług monitorowania za pomocą GPS stanie się w Rosji niemożliwe.

 

Oprócz USA i Rosji swoje własne systemy pozycjonowania budują Chiny i Europa. Chiński system to BeiDou Navigation Satellite System (BDS) i ma być skończony do 2020 roku. Europa buduje system Galileo, który wyjątkowo nie jest tworzony przez wojsko, ale instytucje cywilną.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika aasasw2

masakra, że ludzie jeszcze w

masakra, że ludzie jeszcze w to wierzą Biggrin saletity taaaaaa. A może nadajniki ziemskie bo te raczej można tak wyłączyć a nie czyjeś satelity będące gdzieś tam w kosmoscie rzekomow:):):) nie dajcie się oszukliwać ludzie....

Portret użytkownika jou

wojna swiatowa juz trwa od

wojna swiatowa juz trwa od dawna,ostatnio nabiera jedynie tempa,libia,irak,syria teraz ukraina,wylaczenie gps to tylko kolejny ruch pionkow na szachownicy miedzy graczami..i do tej wojny przygotowywal sie  zachod od 1989,rozbudowa baz,powiekszenie nato,tarcze antyrakietowe itp. a cala gra o rosje i wschod idzie,rosja robila uniki i male kroczki wstecz ale w koncu nie ma sie juz gdzie cofac by nie tyle wygrac bo i herkules dupa gdy ludzi kupa co zniechecic agresorow stratami jakie moga miec,Polska ma tu najgorzej niestety gdyz lezymy na drodze przejazdu i nikt specjalnie nas omijac nie bedzie wiec nie mozemy byc neutralni jak np skandynawowie,jedni i drudzy musza poprostu przejechac przez nasz teren i nawet im to bardzo odpowiada by u nas toczyly sie glowne walki bo mniejsze zniszczenia u nich. 

Portret użytkownika Impuls

Uf, naszczęście powietrze

Uf, naszczęście powietrze arktyczne "muśnie" polskę tak że 17.V nie będzie 9, a 16 stopni. Nistety, sumy opadów są niepokojące. Aby przetrwać okres do 18.V bo już później zacznie się "riviera" bo 26-32 stopni w Warszawie (Suwałki 23-31, Wrocław 23-28 (Tak dziwne to), Łódź 24-31.  Stolyca będzie najcieplejsza w przyszłym tygodniu.  Czerwiec raz 20, a raz upały nawet do 36 st. Ciekawe jak to się sprawdzi. Stary algorytm pokazywał mi 33-47 st. w czerwcu więc widać że tamte prognozy były "nie halo"(To coś jest EKSTREMALNIE NIEMOŻLIWE).  Dziwna sytuacja bo izobary oraz moje prognozy dalej wskazują że układ mas powietrza miał by powstać, jednak to jest możliwe tylko w miesiącach zimowych. Albo się myle i w ogóle się nie doczekamy albo tak. Nie jestem w stanie tego powiedzieć i minusy są w moim przypadku niestety zasadne.  Naszczęście Maj powinien być poweyżej normy dzięki temu co nas czeka w dniach 20-30-ty.

Podpisano, Pieseł Wawerski

 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika koń który mówi

Rosyjski system pozycyjny

Rosyjski system pozycyjny GLONASS wykorzystują również procesory Qualcomm montowane na wielką skalę m.in. w iPhonach oraz wielu smartfonach. Jest to wykorzystywane do monitorowania użytkowników i zapisywania w specjalnych obszarach pamięci globalnej pozycji urządzenia, która jest także dodawana np. do wykonywanych zdjęć lub wysyłanych/odbieranych smsów.
Z takiego mechanizmu szpiegowania poprzez procesory Qualcomm korzystają również liczne tablety i smartfony bazujące na Androidzie.
Odcięcie USA od GLONASS-a to dla nich koszmar. I nie jest to kwestia tego, że USA nagle wystrzeli sobie w kosmos sieć satelitów bo gdyby byli w stanie zbudować i konserwować własny system tej klasy to już dawno by powstał.
Tutaj trochę szczegółów:
http://pl.wikipedia.org/wiki/GLONASS

Skomentuj