Rosja zagroziła rozmieszczeniem kolejnych Iskanderów przy granicy z Polską

Kategorie: 

Źródło: Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Sytuacja w Europie Środkowo-Wschodniej znów może eskalować. Co gorsza, Polska znów znalazła się centrum zamieszania. Zdaniem Rosji, Stany Zjednoczone zwiększyły swoją obecność wojskową w naszym kraju, łamiąc przy tym dotychczasowe postanowienia. Moskwa zagroziła, że odpowie w identyczny sposób na "potajemne" rozmieszczenie sił zbrojnych i rozważy nawet dostarczenie kolejnych rakiet balistycznych Iskander-M do Obwodu Kaliningradzkiego.

 

Więc o co poszło tym razem? Ministerstwo Obrony Rosji ogłosiło w czwartek, że 3. brygada pancerna USA, która stacjonowała wcześniej w Polsce wyruszyła do bazy wojskowej Ramstein w Niemczech ale zostawiła cały sprzęt wojskowy. Z kolei do Polski przybyła 2. brygada pancerna USA, która z kolei sprowadziła swój sprzęt.

 

Według Rosji, amerykańscy żołnierze z bazy Ramstein w razie konieczności z powodzeniem mogą zostać ponownie rozmieszczeni w Polsce w ciągu dwóch godzin. Moskwa nazwała to "potajemnym" zwiększeniem swoich sił militarnych w naszym kraju z poziomu brygady do dywizji. Uznano to za prowokację i naruszenie podpisanego w 1997 roku Aktu Założycielskiego NATO-Rosja.

 

W Polsce i organizacji NATO uznano te oskarżenia za nonsens. Jednak Rosja na tym nie poprzestaje. Władimir Szamanow, szef Komisji ds. Obronności niższej izby parlamentu Rosji powiedział, że Zachód powinien spodziewać się adekwatnej odpowiedzi. Moskwa zagroziła wysłaniem kolejnych pocisków balistycznych Iskander-M do Obwodu Kaliningradzkiego. Z tego niewielkiego terytorium, rosyjskie rakiety posiadają w swoim zasięgu praktycznie całą Polskę.

Obecność wojsk amerykańskich sprawia, że nasz kraj znajduje się na celowniku Rosji. Budowa tarczy antyrakietowej w Redzikowie, która będzie gotowa już w 2018 roku szczególnie irytuje Moskwę. W przeszłości wystosowano groźby zniszczenia systemu przeciwrakietowego, który według Putina narusza układ sił w Europie Wschodniej i z powodzeniem może zostać przekształcony w broń ofensywną.

Źródło: Boevaya mashina/CC BY-SA 4.0

Rosja wielokrotnie zapowiadała wysłanie kolejnych Iskanderów do Obwodu Kaliningradzkiego, a także ćwiczyła atak nuklearny i bombardowania Polski. Należy pamiętać, że w przypadku gdyby doszło do działań zbrojnych między Rosją a USA w Europie, walki będą toczyć się między innymi na terenie Polski.

 

Trwający obecnie konflikt zapoczątkowały wydarzenia na Ukrainie z 2014 roku. Doszło tam do zamachu stanu na poprzedni prorosyjski rząd. Następnie Rosja zaczęła aktywnie tworzyć i wspierać ugrupowania zbrojne na wschodzie Ukrainy, dokonała szybkiej interwencji na Krymie i zaanektowała półwysep. USA zaczęły wzmacniać swoją obecność wojskową w Europie Wschodniej, przede wszystkim w Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce, co Rosja traktuje jako zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa i w identyczny sposób odpowiada na każde ruchy amerykańskich sił zbrojnych.

 

Źródła:

https://www.rt.com/news/406638-russia-us-troops-poland/

https://wpolityce.pl/polityka/362046-macierewicz-odpiera-zarzuty-rosji-nt-dywizji-wojsk-us...

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Czy oberwę rakietą ruską czy

Czy oberwę rakietą ruską czy amerykańską jeden pies. Zachód, czy wschód, zawsze chcą jednego, darmowych parobków. I mam to gdzieś czyj pies mnie ugryzie, ważne że mnie uźre. Za komuny mieso było wysyłane do rosji, a teraz podobno sprzedawane jest do Chin! PIS czy P.O tak samo nas zajeźdżają i gów.o dają w zamian. I debilne jest wykłócanie która partia lepiej nas gnoji.

kolo21

Portret użytkownika Kamil Kizmajas

Niby tak... ale jesteśmy

Niby tak... ale jesteśmy częścią NATO, więc prawdopodobieństwo oberwania nukiem od USA jest raczej niskie, a Iskander nad Mokotowem to już niestety jest prawdopodobne. Może powinniśmy wogóle wystąpić z NATO i prowadzić własną politykę, ale kto to zrobi? Goguś Duda? Rusofob Kaczyński? O lewicy wogóle nie wspominam, bo zajęta jest walką o prawa środowisk LGBT, więc pewnie nie mają głowy do Iskanderów. Natomiast gadanie, że tarcza rakietowa może stać się bronią zaczepną to zwykła zbójecka arogancja.

Wasz Kamil.
semper appotus

Portret użytkownika U_P_Adlina

no niekoniecznie arogancja.

no niekoniecznie arogancja. Najlepszym sposobem unikania wojny jest tzw. równowaga strategiczna. Naruszanie jej może się źle skończyć szczególnie dla tych krajów, na których terenie powstają instalacje naruszające tę równowagę. Wiadomo, że uSSmańska tarcza antyrakietowa nie będzie służyć obronie terytorium Polski przed rakietami Iranu (wersja uSSmanów). Nawet uSSmany nie wierzą w takie brednie. Chodzi o co innego.„Stany Zjednoczone muszą rozwinąć i rozmieścić globalny system obrony przeciwrakietowej, żeby chronić USA oraz by zapewnić sobie solidną podstawę dla amerykańskiej dominacji na całym świecie”. Zdanie to zostało zaczerpnięte z ośrodka analitycznego Projekt dla Nowego Amerykańskiego Wieku. Tak więc Polska ma być pionkiem uSSmanów w podtrzymaniu ich upadającej hegemonii na świecie. I w razie problemów ten pionek zostanie poświęcony w interesie zaoceanicznego bandyty i zbója.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Autor komentarza

Współczesna dywersja to

Współczesna dywersja to przedewszystkim manipulowanie faktami i czytajac treści prezentowane na ZnZ dotyczace np stacjonowania wojsk USA (zresztą na zaproszenie rządu RP) ma się wrażenie, że obecność naszych sojuszników na terenie naszego kraju to conajmniej cios wymierzony w społeczeństwo które miast "amerykanów" życzyłoby sobie cuchnących wódą i onucami rusków.  Prawda, że tak postawiona teza to bzdura ( . . . pusty śmiech).
Byłem na dniach NATO w bydgoszczy 14. X gdzie amerykańscy kawalerzyści prezentowali swój "sprzęt" - sielska atmosfera, tłumy uradowanych ludzi z dziećmi z flagami USA, kazdy mógł wsiąść, pomacać, pogadać z tymi znienawidzonym amerykańcami  (o ile zna język) krótko mówiąc impreza udana o dużym zapotrzebowaniu i akceptacji społecznej. 
Pewnie w tym tłumie znalazłoby się paru emerytowanych pro-rosyjskich bolszewików ale dla bezpieczenstwa widząc co się dzieje siedzieli cicho.
I podobnie jest tutaj, na forum co widać po komentarzach, 2 osoby i ich klony usiłują na rympał kreować nową rzeczywistość, przekrzyczeć wszystkich bo maja czas i oderwaną piatą klepke - trwale bezrobotny upadlina, który cieszy sie gdy ceny ropy idą w górę bo rosja bedzie miała lżej (sic!!) i emerytowany, skrzywdzony przez los były pracownik aparatu bezpieczeństwa REKsio.
Wracając do meritum nie ma wyboru dla nas USA czy Rosja, który kraj ma wycelowane w nas rakiety ? kto ćwiczy atak nuklearny na Polskę (Warszawę), jakiego kraju wiceprzewodniczący parlamentu groził Polsce grzybem atomowym itd itp ?
Na koniec link, warto obejrzeć - tylko 4 min (szczególnie od 2:25)
https://www.youtube.com/watch?v=VPO_GRhhyg4       

Portret użytkownika Hansi

Panie "Autorze Komentarza".

Panie "Autorze Komentarza".

Zamiast wycieczek osobistych i wytykania jakichś (ewidentnych..) braków  precepcyjnych, czy kombinatorycznych, zalecę jedynie zaprzestanie oglądania TVP i słuchania "Radia"... I poszukania źródeł PRAWDZIWYCH informacji gdzieś indziej może. Źródeł jest mało i coraz trudniej ej znaleźć - ze względu na rosnący TERROR reżymowy i nie malejącą szczujnię antyrosyjską, z jednoczesnym cmokaniem nad rosnącym zawłaszczaniem Polski przez USrael i coraz jawniejszą ZDRADĘ STANU naszej obecnej Władzuchny w Parszawie...

Shalom ! Smile

Strony

Skomentuj