Rosja zagroziła rozmieszczeniem kolejnych Iskanderów przy granicy z Polską

Kategorie: 

Źródło: Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Sytuacja w Europie Środkowo-Wschodniej znów może eskalować. Co gorsza, Polska znów znalazła się centrum zamieszania. Zdaniem Rosji, Stany Zjednoczone zwiększyły swoją obecność wojskową w naszym kraju, łamiąc przy tym dotychczasowe postanowienia. Moskwa zagroziła, że odpowie w identyczny sposób na "potajemne" rozmieszczenie sił zbrojnych i rozważy nawet dostarczenie kolejnych rakiet balistycznych Iskander-M do Obwodu Kaliningradzkiego.

 

Więc o co poszło tym razem? Ministerstwo Obrony Rosji ogłosiło w czwartek, że 3. brygada pancerna USA, która stacjonowała wcześniej w Polsce wyruszyła do bazy wojskowej Ramstein w Niemczech ale zostawiła cały sprzęt wojskowy. Z kolei do Polski przybyła 2. brygada pancerna USA, która z kolei sprowadziła swój sprzęt.

 

Według Rosji, amerykańscy żołnierze z bazy Ramstein w razie konieczności z powodzeniem mogą zostać ponownie rozmieszczeni w Polsce w ciągu dwóch godzin. Moskwa nazwała to "potajemnym" zwiększeniem swoich sił militarnych w naszym kraju z poziomu brygady do dywizji. Uznano to za prowokację i naruszenie podpisanego w 1997 roku Aktu Założycielskiego NATO-Rosja.

 

W Polsce i organizacji NATO uznano te oskarżenia za nonsens. Jednak Rosja na tym nie poprzestaje. Władimir Szamanow, szef Komisji ds. Obronności niższej izby parlamentu Rosji powiedział, że Zachód powinien spodziewać się adekwatnej odpowiedzi. Moskwa zagroziła wysłaniem kolejnych pocisków balistycznych Iskander-M do Obwodu Kaliningradzkiego. Z tego niewielkiego terytorium, rosyjskie rakiety posiadają w swoim zasięgu praktycznie całą Polskę.

Obecność wojsk amerykańskich sprawia, że nasz kraj znajduje się na celowniku Rosji. Budowa tarczy antyrakietowej w Redzikowie, która będzie gotowa już w 2018 roku szczególnie irytuje Moskwę. W przeszłości wystosowano groźby zniszczenia systemu przeciwrakietowego, który według Putina narusza układ sił w Europie Wschodniej i z powodzeniem może zostać przekształcony w broń ofensywną.

Źródło: Boevaya mashina/CC BY-SA 4.0

Rosja wielokrotnie zapowiadała wysłanie kolejnych Iskanderów do Obwodu Kaliningradzkiego, a także ćwiczyła atak nuklearny i bombardowania Polski. Należy pamiętać, że w przypadku gdyby doszło do działań zbrojnych między Rosją a USA w Europie, walki będą toczyć się między innymi na terenie Polski.

 

Trwający obecnie konflikt zapoczątkowały wydarzenia na Ukrainie z 2014 roku. Doszło tam do zamachu stanu na poprzedni prorosyjski rząd. Następnie Rosja zaczęła aktywnie tworzyć i wspierać ugrupowania zbrojne na wschodzie Ukrainy, dokonała szybkiej interwencji na Krymie i zaanektowała półwysep. USA zaczęły wzmacniać swoją obecność wojskową w Europie Wschodniej, przede wszystkim w Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce, co Rosja traktuje jako zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa i w identyczny sposób odpowiada na każde ruchy amerykańskich sił zbrojnych.

 

Źródła:

https://www.rt.com/news/406638-russia-us-troops-poland/

https://wpolityce.pl/polityka/362046-macierewicz-odpiera-zarzuty-rosji-nt-dywizji-wojsk-us...

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Czy oberwę rakietą ruską czy

Czy oberwę rakietą ruską czy amerykańską jeden pies. Zachód, czy wschód, zawsze chcą jednego, darmowych parobków. I mam to gdzieś czyj pies mnie ugryzie, ważne że mnie uźre. Za komuny mieso było wysyłane do rosji, a teraz podobno sprzedawane jest do Chin! PIS czy P.O tak samo nas zajeźdżają i gów.o dają w zamian. I debilne jest wykłócanie która partia lepiej nas gnoji.

kolo21

Portret użytkownika Kamil Kizmajas

Niby tak... ale jesteśmy

Niby tak... ale jesteśmy częścią NATO, więc prawdopodobieństwo oberwania nukiem od USA jest raczej niskie, a Iskander nad Mokotowem to już niestety jest prawdopodobne. Może powinniśmy wogóle wystąpić z NATO i prowadzić własną politykę, ale kto to zrobi? Goguś Duda? Rusofob Kaczyński? O lewicy wogóle nie wspominam, bo zajęta jest walką o prawa środowisk LGBT, więc pewnie nie mają głowy do Iskanderów. Natomiast gadanie, że tarcza rakietowa może stać się bronią zaczepną to zwykła zbójecka arogancja.

Wasz Kamil.
semper appotus

Portret użytkownika U_P_Adlina

no niekoniecznie arogancja.

no niekoniecznie arogancja. Najlepszym sposobem unikania wojny jest tzw. równowaga strategiczna. Naruszanie jej może się źle skończyć szczególnie dla tych krajów, na których terenie powstają instalacje naruszające tę równowagę. Wiadomo, że uSSmańska tarcza antyrakietowa nie będzie służyć obronie terytorium Polski przed rakietami Iranu (wersja uSSmanów). Nawet uSSmany nie wierzą w takie brednie. Chodzi o co innego.„Stany Zjednoczone muszą rozwinąć i rozmieścić globalny system obrony przeciwrakietowej, żeby chronić USA oraz by zapewnić sobie solidną podstawę dla amerykańskiej dominacji na całym świecie”. Zdanie to zostało zaczerpnięte z ośrodka analitycznego Projekt dla Nowego Amerykańskiego Wieku. Tak więc Polska ma być pionkiem uSSmanów w podtrzymaniu ich upadającej hegemonii na świecie. I w razie problemów ten pionek zostanie poświęcony w interesie zaoceanicznego bandyty i zbója.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Autor komentarza

Współczesna dywersja to

Współczesna dywersja to przedewszystkim manipulowanie faktami i czytajac treści prezentowane na ZnZ dotyczace np stacjonowania wojsk USA (zresztą na zaproszenie rządu RP) ma się wrażenie, że obecność naszych sojuszników na terenie naszego kraju to conajmniej cios wymierzony w społeczeństwo które miast "amerykanów" życzyłoby sobie cuchnących wódą i onucami rusków.  Prawda, że tak postawiona teza to bzdura ( . . . pusty śmiech).
Byłem na dniach NATO w bydgoszczy 14. X gdzie amerykańscy kawalerzyści prezentowali swój "sprzęt" - sielska atmosfera, tłumy uradowanych ludzi z dziećmi z flagami USA, kazdy mógł wsiąść, pomacać, pogadać z tymi znienawidzonym amerykańcami  (o ile zna język) krótko mówiąc impreza udana o dużym zapotrzebowaniu i akceptacji społecznej. 
Pewnie w tym tłumie znalazłoby się paru emerytowanych pro-rosyjskich bolszewików ale dla bezpieczenstwa widząc co się dzieje siedzieli cicho.
I podobnie jest tutaj, na forum co widać po komentarzach, 2 osoby i ich klony usiłują na rympał kreować nową rzeczywistość, przekrzyczeć wszystkich bo maja czas i oderwaną piatą klepke - trwale bezrobotny upadlina, który cieszy sie gdy ceny ropy idą w górę bo rosja bedzie miała lżej (sic!!) i emerytowany, skrzywdzony przez los były pracownik aparatu bezpieczeństwa REKsio.
Wracając do meritum nie ma wyboru dla nas USA czy Rosja, który kraj ma wycelowane w nas rakiety ? kto ćwiczy atak nuklearny na Polskę (Warszawę), jakiego kraju wiceprzewodniczący parlamentu groził Polsce grzybem atomowym itd itp ?
Na koniec link, warto obejrzeć - tylko 4 min (szczególnie od 2:25)
https://www.youtube.com/watch?v=VPO_GRhhyg4       

Portret użytkownika Hansi

Panie "Autorze Komentarza".

Panie "Autorze Komentarza".

Zamiast wycieczek osobistych i wytykania jakichś (ewidentnych..) braków  precepcyjnych, czy kombinatorycznych, zalecę jedynie zaprzestanie oglądania TVP i słuchania "Radia"... I poszukania źródeł PRAWDZIWYCH informacji gdzieś indziej może. Źródeł jest mało i coraz trudniej ej znaleźć - ze względu na rosnący TERROR reżymowy i nie malejącą szczujnię antyrosyjską, z jednoczesnym cmokaniem nad rosnącym zawłaszczaniem Polski przez USrael i coraz jawniejszą ZDRADĘ STANU naszej obecnej Władzuchny w Parszawie...

Shalom ! Smile

Portret użytkownika U_P_Adlina

minęły czasy, kiedy usa były

minęły czasy, kiedy usa były kojarzone z tym, co pozytywne. Od dekad głównie kojarzą się z bandytyzmem, wojnami, kolorowymi rewolucjami i ludzkimi tragediami. I ma to swoje podstawy. Pikniki z żołnierzami radzieckimi organizowano pewnie też w tamtych czasach i ludzie też chętnie przychodzili. Propaganda robiła swoje. Jak i dzisiaj. Jednak nie ulega dyskusji to, że Polacy się budzą. Wspieranie nazi-banderowskiej junty na upainie, która jest śmiertelnym zagrożeniem dla Polski zrobiło swoje. Fakty o tym, że uSSmania wspiera isis na Bliskim Wschodzie też mają swoją wagę. to wszystko powoduje, że z wolna stosunek Polaków do zaoceanicznego bandziora się zmienia. Czarowanie przez was rzeczywistości takimi tekstami jak ten tego nie zmieni. Klony? Klony to tworzy kilka trolli banderowskich z ZUwP, jak ty czy "cień" alias "ost. sprawied", a być może że cała ta trójca to jeden troll. O moją "bezrobotność" się nie martw. Mam pracę, o której mógłbyś tylko pomarzyć. Żyje mi się nieźle i dzięki temu mam czas na obalanie bzdetów trolli z ZUwP takich jak ty i twoje klony. Co do wycelowanych rakiet, to jak zwykle stosujesz talmudyczną "sprawiedliwość". A kto miał wycelowane w Polskę rakiety za czasów UW? Eskimosi? Chyba jednak bandyci uSSmańscy, co? A dziś, gdy na terytorium Polski stacjonują wojska zbrodniczych uSSmanów, którzy napadli już na dziesiątki państw, nie jest dziwne, że sąsiednie państwo (nie podbite przez zaoceanicznego bandziora) bierze go na cel. Jeżeli na swojej posesji pozwolisz na rozlokowanie się szajce bandziorów z karabinem maszynowym wymierzonym w dom sąsiada, to nie powinieneś byc zdziwiony, że sąsiad weźmie na muszkę twoją chałupę. Proste, czy za trudne?

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika drej3107

jaki ty jetes pusty i żałosny

jaki ty jetes pustak i żałosny,, to cieśz sie tym ze masz prace i wolnosc póki WIELKI BRAT CZUWA przestanie to bedziesz w gułagu,, pikniki z czeronymi to mieli tylko te z kc i ub mozliwe ze ty i reksio ,, piszesz zmyslne bzdury myslisz ze znajdzisz idiotów co wieza w to, starych wrobli na plewy nie nabiezesz,,chyba ze z bracimi z twojego upa bedziecie siekierką zdobywac wpływy dla zla ze wschodu ta junta działa przez takich jak ty na tej mordowni

Portret użytkownika sceptyyk

Andi, to jest takie

Andi, to jest takie piepszenie - kto był zdolny i pracowity za komuny, ten nie narzekał i żył, kto jest zdolny i pracowity obecnie, też żyje i  ma się  dobrze. Mi, było zajebiście za komuny i jest mi zajebiście teraz - nigdy nie byłem bezrobotnym, a raczej wiecznie miałem za@jeb od nadmiaru zajęć...

Portret użytkownika U_P_Adlina

Hehehehehe! Cóż za "piękna"

Hehehehehe! Cóż za "piękna" polszczyzna. Od razu widać, że pisze to ktoś, kto z Polską ma "wiele" wspólnego. Dziś pikiniki z bandytami uSSmańskimi mają tylko ci, których poziom intelektualny jest taki jak twój, albo ich degeneracja moralności osiagnęła poziom taki, jak uSSmańskich krowopasów. Reszty nie komentuję, bo nie chce mi się tego wklejać do translatora.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj