Rosja wyśle do Syrii 150 tysięcy żołnierzy. Trwają przygotowania do inwazji na stolicę ISIL

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Trzeba przyznać, że Rosja i wojska syryjskie robią znacznie więcej niż Zachód aby pokonać samozwańcze Państwo Islamskie. Po ostatnich zamachach w Paryżu pojawiły się informacje, że Władimir Putin ma zamiar wysłać do Syrii armię 150 tysięcy żołnierzy.

 

Gdy tylko Rosja zaangażowała się w wojnę, władze Syrii zaczęły odzyskiwać terytoria przejęte wcześniej przez terrorystów. W ostatnim czasie udało się odbić bazę lotniczą w pobliżu miasta Aleppo. W sieci pojawiły się doniesienia, że bojownicy ISIS w akcie desperacji przebierają się za kobiety, często nawet malują się, aby uniknąć schwytania przez wojsko.

Źródło: Twitter

Jeszcze kilka miesięcy temu prezydent Baszar al-Assad twierdził, że jego armia staje się coraz mniejsza i będzie musiała porzucić niektóre terytoria aby wzmocnić te o większym znaczeniu. Obecnie w jej skład, według szacunków, wchodzi około 130 tysięcy żołnierzy. Gdyby Rosja nie rozpoczęła interwencji zbrojnej w tym kraju, islamiści mogliby rozpocząć szturm na Damaszek.

 

Teraz sytuacja obróciła się dosłownie o 180 stopni. Syria dzięki odpowiedniemu wsparciu stała się znacznie potężniejsza i znów osiąga same sukcesy w walce z Państwem Islamskim. Co więcej, z powodu ostatnich zamachów w Paryżu, Władimir Putin ma zamiar wysłać ogromną ilość żołnierzy. Spekuluje się, że w najbiższej przyszłości może dojść do ataku na Rakkę, stolicę ISIS. Można wręcz stwierdzić, że obecnie trwa wyścig między Rosją a Zachodem o to, kto jako pierwszy zdobędzie to miasto i wypędzi islamistów z kraju.

 

 

Źródło: http://www.express.co.uk/news/world/609757/Putin-ISIS-Islamic-State-Syria-Raqqa-troops-soldiers-air-strike-jets-military

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Zenek ;)

Tak a propo, PORÓWNALIŚCIE

Tak a propo, PORÓWNALIŚCIE LICZEBNOŚĆ ROSYJSKIEJ ARMII z wielkościami w tym newsie? Że wyśle aż 150 tysięcy wojaków? I to "przeciwko 20-30 tysiącom" demokratycznych, żydowskich terrorystów"...... Coś PROPORCJE SĄ NIE TAKIE..... żeby to była armia TYLKO NA ISIS...... Biggrin

Portret użytkownika Mojeimię44

III tajemica fatimska i

III tajemica fatimska i Polska
 
 
Dane o Polsce po wybuchu trzeciej wojny światowej

 
„W Polsce częściowemu zniszczeniu ulegną miasta przy­brzeżne, ale żadne polskie miasto nie zostanie zniszczone przez broń jądrową. Będą natomiast zagrożone bombardowaniem, podobnie jak całe niemal Zagłębie. Ludność stamtąd będzie ewakuowana. Nie powinna wracać aż po kataklizmie.
 
Poznań nie będzie zniszczony. W czasie wojny bomby i pociski za­grożą Szczecinowi, portom i Śląskowi. Miast na Ziemiach Zachodnich Niemcy nie będą niszczyć, licząc na ich zagarnię­cie. Atakowane będą tylko porty, obiekty strategiczne i prze­mysłowe. Dużych zniszczeń nie będzie, bo polska obrona do tego nie dopuści.
 
Po kilku dniach walk działania wojenne przeniosą się w głąb Niemiec, daleko od granic Polski. Niemcy będą niszczyć się wzajemnie z niesamowitą pasją i wściekłością, bo prawo nie­nawiści zawsze powraca ku temu, kto je stosował. Nadchodzące wypadki zmienią oblicze ziemi, a wszystkie narody świata zmuszą do działania. Jedne pod presją wojny, inne na skutek klęsk żywiołowych lub zniszczenia i rozpadu, które niesie broń jądrowa.
 
Polska tym razem zostanie oszczędzona i będzie jedynym państwem, które ze światowego kataklizmu wyjdzie jako państwo potężniejsze, silniejsze i wspanialsze. Od niej zależeć będzie przyszłość Europy. W niej rozpocznie się odrodzenie świata przez ustrój, który stworzy, przez nowe prawa, zgodne z prawem Bożym. Polska w swoich granicach będzie realizo­wać prawo Boże, gdyż dość zaznała krzywd, niesprawiedli­wości, zbrodni i bezprawia. Zbuduje nowy dom braterstwa wszystkich narodów świata, a dla swoich dzieci będzie matką. Nikogo nie odrzuci, nie potępi, lecz przygarnie. Będzie jed­ną Ojczyzną dla wszystkich tych, którzy ją kochają, znają jej tradycję, historię i kulturę. Jako prawdziwa matka zwracam się do wszystkich Polaków, aby ich ostrzec i przygotować na nadchodzące wypadki.
 
Polacy, jeżeli możecie, wracajcie do ojczyzny. Uchroni was opieka Matki Boskiej, Królowej Polski. Ale tam, gdzie za­mieszkujecie, też nie załamujcie się. Nieście pomoc, nadzieję, otuchę i ratunek. Bądźcie braćmi tych wszystkich, wśród których przebywacie. Mówcie o niezmierzonym Miłosierdziu Bożym, które jeszcze raz ocali Ziemię, a ocalałej da błogosła­wieństwo i pomoc. Wskaże drogę odrodzenia, którą pójdzie naród polski.
 
On po raz pierwszy odczyta i zrealizuje praw­dziwe cele ludzkości. Jeżeli chcecie pomóc, wracajcie. Czeka na was praca radosna, twórcza i szczęśliwa. Ale kto liczy na karierę i na wzbogacenie się na innych, niech nie wraca. Kraj Królowej Polski ma być czysty. Polska nie będzie krajem słabym, bezsilnym i biednym, ale w pierwszych dniach jej odrodzenia potrzebna będzie ludno­ści pomoc. Pomoc powinna być szybka i ofiarna. Później już nie będzie potrzebna. Kto wróci natychmiast, kiedy bramy Polski otwo­rzą się, uzyska pełne prawa i weźmie udział w budowaniu najpiękniejszego ustroju ludzkiego pod berłem Bożym".
 
Najpiękniejszy ustrój ludzki pod berłem Bożym- czyżby to była technokracja z prezydentem na czele oraz 12 osobową radą starców i Anastasis o którym tu już tyle razy pisałem? Tak kochani. To jest ten ustrój. A co znaczy berło Boże? Jest to Jezus Chrystus jako nasz patron narodowy. Kiedy to będzie? Za 27 lat czyli po III wojnie światowej. 
Dlaczego nie jest to o czasach zmiany ustrojów za czasów Wałęsy? Bo za czasów Wałęsy nie było III wojny światowej. Za naszych czasów już trwa. Pomóżcie mi i sobie. Patrzcie post poniżej! Zróbmy to co nam przepowiedziało wielu i co ja wam przepowiadam. 

Portret użytkownika Rezun

Oj, żydłacka propaganda. O

Oj, żydłacka propaganda. O jakiej to boskiej obronie mówisz? Żaden bóg nie istnieje, a w żydowskiego bożka Jahwe tylko oczadziałe umysły wierzą. My Słowianie mamy swoich bogów i własną kulturę i tradycje, które od ponad tysiąca lat słudzy zdechłego żyda usiłują zniszczyć.

Portret użytkownika Zenek :)

"Polska tym razem zostanie

"Polska tym razem zostanie oszczędzona i będzie jedynym państwem, które ze światowego kataklizmu wyjdzie jako państwo potężniejsze, silniejsze i wspanialsze."

- "zostanie oszczędzona" bo jest INNA WERSJA PRZEPOWIEDNI.... taka jaka mówi co zostanie z planety jak się ponownie wetknie koszerne nochale w sacrum.....

Bądź inaczej, maryjny demon jaki dyktował te słowa zdechł w tym roku od blasku ...... i już nie dyktuje "przyszłości" planety.....

Portret użytkownika drako_tr

Nie przejmuj się tymi co

Nie przejmuj się tymi co Ciebie krytykują, obrażają, czy też wyśmiewają... oznaczato, że są słabi i się boją, a skoro się boją wiedzą, że są winni i niebawem przyjdzie im odpowiedzieć za swoje czyny…
 
„Najpierw Cię ignorują.
Potem śmieją się z Ciebie.
Później z Tobą walczą.
Później wygrywasz” Gandhi Mahatma
 
Mojeimię44 i Achiles - czyńcie Panowie to co czynicie, dzięki Wam wielu ludziom klapki z oczu spadną…
Powodzenia i pozdrawiam.
 

Portret użytkownika achiles

ZOBACZCIE, JAK NIBY NASZE

ZOBACZCIE, JAK NIBY NASZE ŚRODKI MASOWEGO OGŁUPIANIA POLAKÓW OKŁAMUJĄ NA MASOWĄ SKALĘ:

Ukraina: zaostrzenie w Donbasie, separatyści użyli gradów

Prorosyjscy bojownicy na wschodzie Ukrainy coraz intensywniej atakują siły rządowe, używając m.in. systemów rakietowych Grad, których zgodnie z porozumieniami pokojowymi od dawna nie powinno być na linii rozgraniczenia - poinformowało ukraińskie wojsko.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-zaostrzenie-w-donbasie-separatysci-uzyli-gradow/9qpnsf
 

Na wielu, niezależnych od meistrimu stronach w necie, od ponad tygodnia jest pokazywane, jak to banderowcy systematycznie ostrzeliwują donbas, ze wszystkiego, co tylko banderowcy posiadają, w  swoim ŚMIERCIONOŚNYM ARSENALE. Banderowskie UPADLIŃSKIE władze wiedzą doskonale, że są już przegrane w oczach SPOŁECZEŃSTWA PRAWDZIWEGO UKRAIŃSKIEGO, więc znowu prą do wojny i tym razem, już, nie tylko, na DONBASIE, ale swoje wojska pod KRYM TEŻ PODCIĄGAJĄ w znaczącej sile. 
A PONIŻEJ PODAJĘ PRAWDZIWY PRZEKAZ Z TEGO, CO SIĘ TAM OBECNIE DZIEJE WRAZ Z FILMAMI I ZDJĘCIAMI, KTÓRE, NIE KŁAMIĄ, jak te nasze mendia szmatławe:
 Ukraińskie wojsko skoncentrowało w pobliżu linii frontu już 322 sztuki ciężkiego sprzętu wojskowego.
 
Z tej liczby 173 sztuki sprzętu obejmuje umowa o wycofaniu broni ciężkiej o kalibrze poniżej 100 mm.
I tak w okolicy Gorłówki w pobliżu miejscowości Czasow Jar skoncentrowano 13 sztuk broni ciężkie, w tym czołgów i opancerzonych wozów bojowych i transporterów piechoty. W rejonie Zajcewo-Artiemowsk skierowano łącznie 50 sztuk broni ciężkiej, w tym czołgi, opancerzone wozy bojowe i transportery piechoty. Do Konstantinówki skierowano 12 śmigłowców bojowych Mi-8, w Ługano rozmieszczono 4 sztuki haubic D-30, w Dzierżyńsku 5 czołgów, dwa zestawy wyrzutni rakietowych BM-21″Grad” i  2 działa samobieżne „Akacja”, w Majorsku dwa czołgi i sześć opancerzonych wozów bojowych, w Nowogrodskoje trzy działa samobieżne, 15 szt opancerzonych transporterów i 13 szt opancerzonych wozów bojowych.
Ponadto w rejonie na zachód i północ od Doniecka zgromadzono 37 opancerzonych wozów bojowych i 34 różnych jednostek artyleryjskich.
Natomiast na odcinku frontu południowego rejonie Mariupola, rozmieszczono w pobliżu miejscowości Olginka 15 czołgów, w okolicy Starognatowki 10 czołgów i 10 opancerzonych wozów bojowych, w pobliżu miejscowości Granitnoje dwa działa samobieżne 2S9 „Nona” oraz dwa „Rapier” i  4 opancerzone wozy bojowe. W Nowosielowce cztery działa samobieżne i w okolicy Mariupola trzy działa samobieżne 2S3 „Akacja” oraz 15 opancerzonych wozów bojowych. Natomiast na południe od Pierwomajska trzy haubice D-30, trzy czołgi i sześć opancerzonych wozów bojowych. W Mikołajewce pięć zestawów wyrzutni rakiet BM-21 „Grad”.
Ponadto zarejestrowano ruch kolumny składającej się z 11 sztuk zestawów wyrzutni rakiet BM-21 „Grad” w okolicy Artiemowska, która kierowała się w stronę linii frontu.
Taką informację przekazał w dniu wczorajszym przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych DRL Edward Basurin.
Poniżej mapa przedstawiająca aktualne rozmieszczenie ciężkiego sprzętu ukraińskich sił zbrojnych w rejonie strefy buforowej i linii rozgraniczenia:

Jak z powyższego widać, ukraińskie siły zbrojne wykorzystując czas rozejmu przegrupowują swoje oddziały jednocześnie kierując nowe posiłki w postaci ciężkiego sprzętu, amunicji, zaopatrzenia i ludzi w stronę frontu.
Jaki cel mają takie działania?
Czyżby już niedługo miała nastąpić kolejna faza tzw. operacji antyterrorystycznej?
Jak można sądzić, w obliczu kończącego się obecnie okresu w jakim obowiązują nałożone na Rosję sankcje gospodarcze, ukraińskie władze będą usiłowały zakłócić proces pokojowy, oskarżając przy tym o to powstańców, aby w ten sposób dać pretekst przywódcom zachodnim do przedłużenia obowiązujących sankcji.
Tylko czy tym razem powstańcy zachowają umiar, czy też nauczeni doświadczeniem, że z ukraińskimi władzami nie ma sensu pertraktować, nie postanowią uregulować swojej sytuacji z pozycji siły?
Wszystkie dotychczasowe działania Kijowa mogą potwierdzać taki właśnie rozwój sytuacji, tylko że tym razem rzeczywiście może być bardzo gorąco, bo wszystko zależy od skali planowanych działań.
Jeśli więc Kijów dostał polecenie wzniecenia grubszej awantury, to zapewne bez żadnej refleksji zrobi to.
 
***
Na tym kończąc wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.
Pomimo obowiązującego bezwarunkowego zawieszenia broni, nadal ukraińskie wojsko narusza jego postanowienia prowadząc ostrzał w kierunku linii obronnych sił powstańczych.
W dniu wczorajszym pierwsze naruszenie zawieszenia broni miało już miejsce około godziny 14:00 gdy przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, moździerzy kaliber 82 mm, automatycznych granatników i ręcznej broni maszynowej ukraińscy żołnierze ostrzeliwali przez ponad godzinę z kierunku Piasków, teren donieckiego lotniska i jego południowe okolice, w tym rejon otaczający serwis „Volvo-Centrum”.
W nocy, od godziny 20:20 ukraińskie wojsko ponowiło ostrzał tego samego rejonu rozszerzając jego zasięg na wieś Żabiczewo i północne obrzeża dzielnicy Kujbyszewskiej.
W rejonie Gorłówki ukraińskie wojsko po raz drugi w ciągu ostatnich dni ostrzelało teren otaczający szkołę nr. 15 w miejscowości Zaicewo znajdującej się na północ od Gorłówki. Ostrzał terenu należącego do szkoły przeprowadzono przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm z czego sześć pocisków spadło w okolicach budynku szkolnego. Nie odnotowano ofiar wśród ludności cywilnej, ani poważniejszych strat materialnych.
Łącznie ukraińskie wojsko w ciągu ostatniej doby naruszyło sześć razy warunki zawieszenia broni.
O incydencie władze DRL poinformowały oficjalnie misję OBWE w Doniecku.
Ze swej strony ukraińskie dowództwo wojskowe poinformowało o incydentach jakich mieli się dopuścić „separatyści” w rejonie donieckiego lotniska, gdzie ataków dokonuje batalion „Somalia” pod dowództwem „gangstera” Giwiego oraz w rejonie miejscowości Nowotoszkiwki i Nowogorodska oraz Szirokije , gdzie przy użyciu broni maszynowej prowadzono ostrzał ukraińskich pozycji obronnych. Ostrzał też prowadzony miał być w rejonie Butowki, Marinki i Staromichajłowki, gdzie użyto nawet czołgów.
W  kierunku Donbasu ukraińskie dowództwo wojskowe kieruje w ciągu ostatnich dni transporty ciężkiego sprzętu.
Wczoraj w Chersoniu jeden z takich transportów kolejowych z ciężkimi działami samobieżnymi zauważył Aleksander Żurawko, który umieścił o tym relację na swojej stronie na Facebooku:
„Pisałem już wcześniej o przejeździe transportu z czołgami w kierunku Donbasu. Wczoraj zaś pomiędzy godzinami 15 a 15:30 na stacji kolejowej w Chersoniu znajdowała się nowa partia sprzętu wojskowego dla Donbasu. Tym razem były to ciężkie działa samobieżne. Jest to bardzo przygnębiające i niepokojące, gdy widzi się kraj pogrążony w nędzy, który zamiast znaleźć kompromis, aby wydostać się z otchłani z uporem maniaka rwie się do wojny z własnym narodem, aby w efekcie kolejny raz przegrać.  Wszyscy generałowie są tacy sami!”
https://web.facebook.com/avzhuravko
A to przedwczorajszy wpis na Facebooku tej samej osoby, gdzie poinformowano o transporcie czołgów T-80:
„Wczorajsze zdjęcia stacji kolejowej w Chersoniu. Transport kierowany jest w stronę Donbasu. Część zaś trafi do Czongar…”
https://web.facebook.com/avzhuravko
Jednocześnie w dniu wczorajszym służba prasowa ukraińskiej Straży Granicznej poinformowała, że w dniach od 17 do 19 listopada przejście graniczne na Krym w miejscowości Czongar zostanie zamknięte:
„Straż Graniczna apeluje do obywateli, którzy przekraczają granicę administracyjną między obwodem chersońskim a czasowo okupowanym terytorium Krymu, aby wziąć pod uwagę przy planowaniu podróży w dniach 17-19 listopada, że punkt kontrolny Czongar będzie czasowo nieczynny”
Prawdopodobną przyczyną zamknięcia tego przejścia granicznego w dniach 17-19 listopada, będzie w właśnie w tych dniach rozmieszczanie tam przez ukraińskie wojsko broni ciężkiej.
Dodam, że obecnie w pobliżu granicy z Krymem ukraiński sztab generalny zarządził przeprowadzenie ćwiczeń przez jednostki wojsk desantu morskiego i powietrznego:

Chersoń- transporty kolejowe z bronią ciężką kierowane do Donbasu i ku granicy z Krymem.
https://web.facebook.com/GeneralStaff.ua/
Na zakończenie tego wątku uzupełnię, że obserwatorzy misji OBWE również potwierdzili ruch sprzętu ciężkiego po stronie ukraińskiej frontu.
 
***
Wczoraj Rosja przedstawiła Ukrainie i Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW) propozycję dotyczącą spłaty ukraińskiego długu wobec Rosji.
Propozycja ta ma polegać na tym, że spłatę długu w wysokości 3 mld dolarów, którego zapadalność ma nastąpić do końca tego roku, rozłożono by w czasie dzieląc kwotę należności na trzy równe części. I tak pierwsza spłata należności w kwocie 1 mld dolarów miałaby nastąpić do końca następnego roku, zaś kolejne w ciągu dwóch następnych lat. Tym sposobem cała wierzytelność zostałaby spłacona przez Ukrainę do końca 2018 roku:
„Złożyliśmy nieoczekiwaną propozycję naszym partnerom. Nie tylko zgodziliśmy się zrestrukturyzować ukraiński dług, lecz nawet zaproponowaliśmy lepsze warunki niż te, o które prosił nas Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Proszono nas o przeniesienie płatności w kwocie 3 mld USD na przyszły rok. Odpowiedziałem, że jesteśmy gotowi na głębszą restrukturyzację; że jesteśmy gotowi na to, by w 2015 roku nie otrzymać żadnychpieniędzy, zaś w przyszłym roku dostać miliard, w 2017 roku – kolejny miliard, a w 2018 roku – jeszcze jeden miliard” – takie oświadczenie złożył dziennikarzom po zakończeniu szczytu G20 w Antalyi w Turcji rosyjski prezydent Władymir Putin.
Jeśli więc władze Stanów Zjednoczonych zgodzą się na propozycję rosyjskiego prezydenta, to oznaczać to będzie, że na podobnych prawach zechcą zrestrukturyzować swój dług inii wierzyciele, ale chyba tego finanse ukraińskie już by nie wytrzymały?
Tak więc prawdopodobnie propozycja Władymira Putina zostanie odrzucona.
Wczoraj przedstawiciel misji OBWE na Ukrainie ds. kontaktów gospodarczych domaga się od Kijowa jak najszybszego przywrócenia obrotu bezgotówkowego pomiędzy Ukrainą a częścią Donbasu znajdującego się pod kontrolą władz powstańczych.
 
Na koniec kilka zdjęć:

Chersoń wczoraj- transport ciężkiego sprzętu do Donbasu.


Stacja kolejowa w Chersoniu przedwczoraj- transport czołgów T-80 w kierunku Donbasu i ku granicy z Krymem.
 
Banderowcy nie są już na pierwszych stronach gazet zatem najpewniej zrobią wszystko lub przynajmniej bardzo dużo żeby na nie wrócić.
TO SĄ TACY SAMI DZIKUSI, JAK CI, CO SZALEJĄ W SYRII I IRAKU, DLA NICH LUDZKIE ŻYCIE, NIE MA CENY, JEST TYLKO ICH CHORYM CELEM, BY UTRZYMAĆ SIĘ U WŁADZY W KRAJU, W KTÓRYM DOKONALI ZAMACHU STANU I SYSTEMATYCZNIE OKRADAJĄ JEGO OBYWATELI, A NIEPOKORNYCH MORDUJĄ I NALEŻY O TYM PAMIETAĆ ZWŁASZCZA TERAZ, KIEDY niby nasza nowa władza, CHCE IM NIEŚĆ SZCZEGÓLNA POMOC. CO ZOSTAŁO JUŻ UZNANE, JAKO PRIORYTET. 
Czytaj więcej :
https://adnovumteam.wordpress.com/2015/11/17/wojna-domowa-na-ukrainie-17-11-2015r-271-dzien-od-nowego-rozejmu-1/      I WIĘCEJ:
http://zygumntbialas.neon24.pl/post/127390,co-sie-dzieje-na-ukrainie-16-11-2015

 

Portret użytkownika achiles

HEJ 44, DZIĘKUJĘ, ZA UZNANIE.

HEJ 44, DZIĘKUJĘ, ZA UZNANIE. CO DO O MNIE SZCZEGÓŁÓW PERSONALNYCH, TO Z OCZYWISTYCH WZGLĘDÓW, NIE UDZIELĘ, ALE CO DO PRAWDZIWOŚCI MOICH PRZEKAZÓW, TO GWARANTUJĘ, GDYŻ STARAM SIĘ JE ZAWSZE WERYFIKOWAĆ, CO TEŻ OCZYWIŚCIE, NA 100%, nie jest całkowicie możliwe. Ministrem bym nie został nigdy w tych okolicznościach, jakie obecnie MAMY W NASZYM KRAJU, JUŻ OD LAT TYLU. Czyli, że nie odzyskaliśmy nigdy prawdziwej niepodległości, odkąd żyję. Lecz za młodu poznałem poprzedniego systemu smaki i od 89 ROKU, mam możność, już jako ktoś ŚWIADOMY OBSERWOWAĆ, CO SIĘ DZIEJE i muszę wyznać, że w takim SYFIE, JAK OBECNIE, TO SIĘ ZA MOJEGO ŻYCIA NIGDY, NIE ZNAJDOWALIŚMY, JAKO KRAJ I NARÓD, pod szatańską pieczą.  Pozdrawiam i ty również DALEJ RÓB TU SWOJĄ DOBRĄ POSŁUGĘ . 

Strony

Skomentuj