Rosja wycofuje wojska z Syrii, islamiści przygotowują się do wielkiej ofensywy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nie da się w sposób jednoznaczy powiedzieć dlaczego Rosja postanowiła nagle wycofać większość swoich wojsk z Syrii. Państwa zachodnie nie ukrywają, że decyzja jest zaskakująca ale oczywiście została przyjęta pozytywnie. Uważa się, że teraz będzie można skupić się jedynie na negocjacjach a Baszar al-Assad odejdzie dobrowolnie, co mimo wszystko jest mało prawdopodobne.

 

Rosja uznaje swoją interwencję zbrojną w Syrii za wielki sukces. Wcześniej wojska Assada powoli przegrywały tę wojnę. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła - armia rządowa znów kontroluje znaczną część Syrii, została odpowiednio wzmocniona i jest w stanie prowadzić kolejne ataki. Media opisują ciężkie walki, jakie toczą się w Palmyrze przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Rosja uznaje że Syria jest teraz wystarczająco silna aby samodzielnie zniszczyć swoich wrogów.

Źródło: syria.liveuamap.com

W związku z wczorajszą decyzją, pierwsze rosyjskie myśliwce opuściły już kraj. Zaznaczono jednak, że Rosja wciąż będzie prowadzić naloty w Syrii a jej żołnierze zajmą się jedynie szkoleniem syryjskiej armii. Niewykluczone że jeśli Assad znów zacznie przegrywać to Rosja ponownie zaangażuje się w wojnę, wysyłając tam swoje siły lądowe. Radykalny Front al-Nusra z zadowoleniem przyjął decyzję Putina i zaplanował wielką inwazję na wojska rządowe, która rozpocznie się w najbliższych dniach. Islamiści uznali że Rosja odniosła porażkę.

 

Nikt tak naprawdę nie wie dlaczego Władimir Putin nagle chce wycofać większość swoich wojsk. Zdania w tej kwestii są mocno podzielone. Rosja mogła to zrobić w obawie przed wybuchem wojny na Półwyspie Koreańskim, gdzie USA i Korea Południowa prowadzą wielkie manewry wojskowe a reżim Kim Dzong Una stale grozi atakiem jądrowym. Ewentualnie może to być efekt porozumienia z Zachodem, który obiecał oddać Ukrainę w zamian za Syrię.

 

Wszystko teraz zależy od tego jak potoczą się rozmowy między rządem a tzw. opozycją. Wiemy przecież że Assad nie odda tak po prostu władzy a wtedy Arabia Saudyjska i Turcja zechce wkroczyć do Damaszku aby zaprowadzić tam własny porządek. Najwyraźniej Rosja ma pewien plan, gdyż jak dobrze wiemy, oddanie Syrii w ręce państw zachodnich zdecydowanie nie jest jej na rękę.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika alternatywny

Dziwię się zdziwionym

Dziwię się zdziwionym ludziom. Czy Rosja, czy USA, to jeden i ten sam cel - NIE doprowadzić do pokoju. Na pokoju nikt się nie wzbogaci tak szybko i łatwo jak na wojnie oddalonej od swojego domu. Piewcy głupoty, użyjcie w końcu mózgów. Rosja nie jest tym za co ją uważacie, to nie zbawienie, to tylko oficjalnie kontrsiła dla USA, tak naprawdę nigdy nie dojdzie do wojny między Rosją a USA czy tam Rosją a NATO, bo nikt na tym nie zyska, to za duża skala. Za to nigdy też nie będzie pokoju w krajach trzeciego świata - bo ich jakość najmniej szkoda - sory taka prawda, gdy my tu w Europie hasztagujemy jakieś kretynizmy, "wspierające" idiotyczne ideologie i poglądy, tam gdzieś w Azji czy Afryce pięknę i dostatnie kraje europejskie i USArael testują sobie rozmaite zabawki do zabijania.

Portret użytkownika Afterwiner7

Warto obejrzeć ten wywiad,

Warto obejrzeć ten wywiad, zwłaszcza od 24 minuty. Pan Kowalski dobrze mówi odnośnie "kodziarzy"
Niech tylko sorosy, czy inne dziady spróbują w Polsce majdanu...
PS Polecam dla tych, którzy chcą być na bieżąco (Syria, Ukraina i nie tylko): Adnovum
Czołem Wielkiej Polsce!
 
 


Niech żyje Wolna Polska! Chwała Bohaterom!
''Siła i honor!''

Portret użytkownika excar

Rosyjskie samoloty migrują

Rosyjskie samoloty migrują zgodnie z naturalnymi cyklami przyrody :)  Ilustracja poniżej. Rosjanie jak zwykle czymś zaskakują analityków zachodnich.  Podczas gdy oni spekulowali na jakim etapie jest projekt czołgu Armata ,Rosjanie uruchomili bez rozgłosu produkcję seryjną.http://3mv.ru/47110-nachalo-proizvodstva-armaty-stalo-syurprizom-dlya-nato.html Ciekawym jest co się dzieje w tych dwóch wielkich fabrykach  co już rok temu były gotowe do produkcji systemów S-500 ?   . Jak wiadomo Rosjanie ogłosili wygaszanie produkcji S-300
Podejrzewam że pierwsze egzemplarze już ochraniają Moskwę ,Murmańsk i okręgi przemysłowe tudzież miejsca stacjonowania pocisków balistycznych. Pewnie zatem niedługo pójdzie komunikat a testach prototypów....:)

Portret użytkownika Antyenwuowiec

@ Akamai "Co to za życie,

@ Akamai
"Co to za życie, kiedy człowiek zamiast się cieszyć urokami wschodzącego słońca, musi się martwić, czy następnego dnia nie spadną na jego dom bomby."
"o wiele trudniej „normalnie” funkcjonować w tej zakłamanej rzeczywistości, którą nam tworzą inni ludzie na potrzeby realizacji swoich „chorych” planów."
 
I widzisz Akamai, w tym tkwi cały sens. Ty akurat wiesz, że cała rzeczywistość tocząca się wokół nas, nie wynika w zupełności sama z siebie, tylko wpływ na nią mają jednostki, realizujące poprzez pewne działania swoje własne chore plany. Natomiast, myślę że się nie pomylę zbytnio jeżeli stwierdzę, iż 90% populacji jest tak zapatrzona w ekran TV i "głoszących prawdę" dziennikarzy (nie biorę tu pod uwagę członków, nazwijamy to trochę nieładne, zacofanych społeczności, którzy żyją swoim własnym czasem, obok czasu mijającego wokół nas) i "musi się martwić, czy następnego dnia nie spadną na (ich) dom bomby" po to, żeby bez żadnego sprzeciwu pozwalała zaciskać sobie coraz bardziej duszącą pętlę na szyję, aby któregoś dnia obudzić się w nowym świecie, gdzie ludzie będą typowymi niewolnikami na usługach wąskiej grupki najbogatszych i najbardziej powalonych ludzi świata, w świecie na który, powiedzmy to wprost
SAMI
SIĘ
GODZĄ
!!!

"Jedną formą dyktatury jest bycie w celi więziennej
kiedy możesz zobaczyć kraty i je dotknąć.
Drugim rodzajem jest siedzenie w celi więziennej
kiedy nie potrafisz zobaczyć krat, bo myślisz, że jesteś wolny..."

Portret użytkownika polka76

Syria  to szachy Putni  i

Syria  to szachy Putni  i twardo głowi robią to po mistrzowsku  wiec:

1. Jest zawieszenie  Rosja się niby  wycofuje  umiarkowani maja  wyjście albo iść droga pokojowa albo atak  bo niby Rosja się wycofuje Asad   będzie slaby i w tedy  wyjdzie szydło z  worka  kto jest kim i już zachód nie będzie  mógł powiedzieć ze  to Rosja złamała rozejm.

2. Idze  teraz pora  burz piaskowych wiec  samoloty FR  na  najbliższe 40 dni będę stały bezczynie na lotniskach  wiec nie lepiej wysłać je na przegląda  do Matki  Rosji przecież mogą wrócić  w  4h.

wiec  znów   1:0  dla  FR

Portret użytkownika bloody beast

Rosja nie musi tam być,

Rosja nie musi tam być, wystarczy żeby dozbroiła armię syryjską w wyrzutnie przeciwpancerne, przeciwlotnicze i nikt tam nie wejdzie... Przecież największa demokracja świata atakuje zawsze tylko kraje III świata które mają przestarzałe uzbrojenie. Tak jak Irak, Libia, Somalia, Afganistan...Syria też miała przestarzałe uzbrojenie - czołgi T55 i T72, samoloty MiG21 i kilka MiG 29. Gdyby Rosja dozbroiła Syrię tak jak USA zbroją reżimy Arabii Saudyjskiej, Izraela czy Bahrajnu to sytuacja byłaby inna. Ale Rosja nigdy tego nie robiła. Nawet z przekazaniem Iranowi zestawów S-300 (leciwych już) zwleka i ciągle przesuwa termin. Amerykanie stoją za reżimami-wasalami murem. Ich propaganda broni te reżimy. Ich politycy nie powiedzą złego słowa i do upadłego bronią wykorzystując wszystkie wpływy. Dozbrajają. Rosja postępuje inaczej i dlatego kiedyś BESTIA przyjdzie też po Rosję, może nie wprost bo bestia jest tchórzliwa i ostrożna, ale może zaatakować podstępnie... Putin chyba nie do końca rozumie z kim ma do czynienia.

Strony

Skomentuj