Rosja wstrzymała swój udział w traktacie nuklearnym INF. Rozpoczął się nowy wyścig zbrojeń w Europie

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Rosja poszła w ślady Stanów Zjednoczonych i zawiesiła swój udział w układzie INF. W środę, Władimir Putin podpisał ustawę, która natychmiast weszła w życie. Oznacza to, że Europa znów znalazła się na skraju wojny wynikającej z rywalizacji mocarstw.

 

Rosja, wstrzymując przestrzeganie układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu (INF), będzie mogła zerwać traktat za 6 miesięcy. Decyzja została podjęta w związku z zawieszeniem układu przez Stany Zjednoczone, co nastąpiło 2 lutego bieżącego roku. Amerykanie będą mogli odrzucić układ INF już 2 sierpnia.

 

Umowa zawarta w 1987 roku między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim wymaga, aby strony zapowiedziały jej odrzucenie z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem. Układ INF nakazuje całkowitą likwidację pocisków balistycznych i manewrujących średniego (500-1000 km) i pośredniego zasięgu (1000-5500 km) wraz z lądowymi wyrzutniami, a także zakazuje ich produkcji, składowania i używania w Europie. Umowa nie obejmuje jednak pocisków odpalanych z morza i powietrza.

Stany Zjednoczone już w październiku 2018 roku zapowiedziały wypowiedzenie traktatu nuklearnego INF. Donald Trump stwierdził, że Rosja dysponuje pociskami 9M729, które naruszają umowę, dlatego USA również nie mają zamiaru jej przestrzegać. Ponadto, Trump zwrócił uwagę, że układ INF nie obejmuje Chin, które są obecnie największym rywalem Stanów Zjednoczonych.

 

Decyzje światowych mocarstw stwarzają poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy. Odejście od umowy INF może zapoczątkować rezygnację z kolejnych kluczowych traktatów rozbrojeniowych. Wydarzenia, które obserwujemy, mają miejsce w czasie gdy Europa chce powołać własną europejską armię i przekształcić się w superpaństwo, aby uniezależnić się od mocarstw.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika Kangur.

Twój sarkazm jest tutaj nie

Twój sarkazm jest tutaj nie do odróżnienia ...

...dziwne,  ja jakoś go odróżniłem, czyżbym był wyjątkowy...?...a może ja tylko potrafię czytać między wierszami i wyciągać właściwe wnioski, sam już nie wiem Wink Groot podpowiedz, bo się pogubiłem w tych wierszach Biggrin

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Strony

Skomentuj