Rosja tworzy front przeciwko dolarowi jako walucie rezerwowej

Kategorie: 

http://pl.123rf.com/photo_4441576_free-of-charge-anti-dollar-sign.html

USA będąc emitentem waluty rezerwowej przez lata mogła bez większych problemów finansować nadmierne wydatki drukiem waluty. Ostatecznie zawsze znajdowali się nabywcy na UST zwłaszcza, że dolary były niezbędne przy zakupie surowców energetycznych. W ostatnim jednak czasie, zwłaszcza po zaostrzeniu kryzysu na Ukrainie oraz zachodnim sankcjom Rosja otwarcie rzuciła wyzwanie dolarowi.

 

Nie chodzi wyłącznie o umowę dostaw gazu, o której głośno dyskutuje się w mediach lecz o wiele czynników zmierzających do podkopania wiary w dolara.


1. Wyprzedaż obligacji amerykańskich.

W obawie przed zablokowaniem obligacji USA posiadanych przez Rosję, a trzymanych na rachunku w FED obligacje te zostały w pierwszej kolejności przeniesione poza zasięg Wuja Sama. Już sam transfer bardzo zaniepokoił rynki finansowe. W marcu Rosja zdecydowała się sprzedać obligacje USA warte ponad 26 mld USD. W ciągu zaledwie jednego miesiąca Kreml wyzbył się 20% wszystkich obligacji USA dając rynkom wyraźny sygnał, żarty się kończą. 

Obligacje USA trzymane przez Rosję

2. Sondowanie odbiorców ropy i gazu.

Kilka dni temu Aleksander Dyukov prezes Gazprom Neft, spółki luźno powiązanej z Gazpromem zapewnił, iż jest po konsultacjach z odbiorcami ropy z Azji w sprawie przejścia z rozliczeń dolarowych na Euro. Wg podanych informacji ponad 90% klientów nie widzi większych problemów poza tym kto poniesie koszty ewentualnych przewalutowań.

 

Skala umów nie jest porażająca bo dotyczy raptem 30 tys. baryłek dziennie lecz w całej sprawie chodzi nie tyle o ilość lecz o ustanowienie precedensu i wykorzystanie go po kilku miesiącach w rozmowach z odbiorcami ze strefy Euro.


3. Barter Rosja - Iran

Przed dwoma miesiącami Rosja podpisała z Iranem umowę inicjując barterową wymianę szacowaną na 20 mld USD. Iran częściowo ograniczony sankcjami USA zdecydował się przekazywać Rosji do 500.000 baryłek ropy dziennie. Jest to poważna ilość. Rosja mimo, że jest największym producentem ropy będzie odbierać ropę od Iranu w zamian przekazując żywność, towary przemysłowe oraz broń (czego obie strony się wypierają). 

W całej sprawie kolejnymi sankcjami odgraża się Jacob Lew - Sekretarz Skarbu USA lecz nie chodzi absolutnie o broń lecz o rozliczenie barterem zamiast transakcji dolarowych.
 

4. Umowa VTB – Bank Chin

Podczas pierwszego dnia wizyty Putina w Pekinie podpisano kolejną umowę pomiędzy drugim największym rosyjskim bankiem VTB a Bankiem Chin odnośnie pośrednictwa w rozliczeniach handlowych między krajami. Umowa zdecydowanie ułatwi realizowanie należności handlowych z wykorzystaniem rubla i juana w miejsce dolara. Dla przypomnienia roczna wartość wymiany handlowej między Rosją i Chinami to 100 mld USD. Rozmawiamy tu zatem o poważnym zmniejszeniu zapotrzebowania na dolary.
 

5. Rosyjski gaz dla Chin

Gazprom straszony alternatywą dla Europy w postaci gazu łupkowego z USA, co jest moim zdaniem kiepskim żartem, ostatecznie podpisał umowę z Chinami negocjowaną od blisko 10 lat. Począwszy od roku 2018 rosyjski gaz popłynie nowym gazociągiem w ilości ok 38 mld m2. Wbrew szumowi w mediach, nie jest to spektakularna ilość, zwłaszcza że roczne zapotrzebowanie na gaz w Chinach wyniesie w 2018 roku około 400 mld m2 czyli ponad 10 razy tyle.

Sama wartość gazu czyli około 20 mld rocznie także nie jest powalająca. Mimo iż w umowie nie ma jasnych zapisów stwierdzających, że gaz będzie rozliczany w rublach i juanach, moim zdaniem jest to pewne, zwłaszcza że nim popłynie pierwszy transport gazu minie jeszcze ponad 3,5 roku.


6. Double Eagle Project

Na początku kwietnia Prezydent Putin nakazał natychmiastowe wdrożenie projektu Double Eagle. Docelowo ma on doprowadzić do sprzedaży surowców energetycznych za złoto. Oficjalnym celem jest zapewnienie alternatywy dla rozliczeń w papierowych walutach nie tylko dla Rosji lecz dla całej grupy BRICS.

W pierwszej fazie Bank Rosji ma wyemitować 5 monet o różnej zawartości złota i wprowadzić je do obiegu. Co ważniejsze, projekt zakłada stworzenie całkowicie nowego sytemu płatności pozwalającego uniezależnić się od systemu SWIFT. Jest to zdecydowana odpowiedź na niedawne zablokowanie przelewów Ambasady Rosyjskiej w Kazachstanie przez operatorów JPM.

Po raz kolejny zachód swoimi działaniami strzelił sobie w kolano. Trzy lata temu odcięto Iran od systemu SWIFT co zaowocowało przejściem na rozliczenia w złocie z Turcją w roli pośrednika. Obecnie, odpowiedź na działania kartelu może być dużo bardziej dotkliwa dla USA.

Nowy system transakcyjny ma być oparty całkowicie na złocie, którego Rosja jest drugim największym producentem. Poza oficjalnymi rezerwami złota projekt Double Eagle ma być wsparty produkcją z nowo uruchamianego projektu Natalka zarządzanego przez Polyus Gold. Natalka jest jednym z większych depozytów złota na świecie szanowanych na 31 mln oz (proven, probable) oraz 59 mln oz (measured, indicated, inferred).


7. Koniec kredytów w walutach obcych

Kilka tygodni temu prezydent Putin nakazał władzom Sberbanku, największego banku w Europie Środkowo – Wschodniej wstrzymanie się z pożyczkami denominowanymi w walutach obcych co ma doprowadzić do zwiększenia popularności rubla i uczynić gospodarkę rosyjską mniej wrażliwą na ataki finansowe. Wyeliminowanie kredytów dolarowych w sytuacji zerowych stóp procentowych dla USD przełoży się zapewne na zmniejszenie zapotrzebowania na dolary w rosyjskim systemie bankowym.
 

8. Oś Chiny – Rosja – Niemcy

W sytuacji, w której USA coraz bardziej naciska na Europę aby ta prowadziła agresywną politykę w stosunku do Rosji efekt staje się odwrotny od założonego. Francja nie ma zamiaru rezygnować z kontraktów militarnych gdyż poza utraconymi korzyściami musiałaby się liczyć z ogromnymi odszkodowaniami. Niemcy będąc ogromnym partnerem handlowym Rosji także nie zamierzają stawiać celów politycznych USA ponad biznesem.

Swoją polityką USA faktycznie zbliża gospodarczo i politycznie Chiny, Rosję oraz Niemcy. Zwróćmy uwagę, że Chiny są największym globalnym eksporterem oraz drugą gospodarką świata (nr 1 jeżeli ująć szarą strefę). Niemcy zdominowały politykę europejską oraz stanowią czwartą potęgę gospodarczą. Rosja natomiast mimo, że gospodarczo jest dużo słabsza od pozostałych dwóch partnerów to jest największych globalnym eksporterem surowców energetycznych jak i mineralnych.

Moim zdaniem w ciągu maksymalnie 2 lat usłyszymy o uformowaniu bloku handlowego pomiędzy trzema krajami czego efektem będzie całkowita marginalizacja USD. Jeżeli część krajów azjatyckich, jak zapowiadał prezes Gazprom Neft’u, zgodzi się na płatności za gaz w Euro to kolejnym celem będą Niemcy. Z punktu widzenia Niemiec płatności w Euro to niższe koszty transakcyjne. Poza tym Rosja najprawdopodobniej zaproponuje pewien dodatkowy rabat za zmianę formy rozliczeń.
 

Podsumowanie

Ostatnie wydarzenia wyraźnie pokazują, że Rosja zdecydowanie przoduje w pozbawieniu dolara funkcji transakcyjno – rezerwowej. Jako największy na świecie eksporter surowców niewątpliwie ma wiele asów w rękawie.

Pytanie, ile jeszcze wytrzyma dolar? Po zakupach obligacji amerykańskich przez Belgię za pożyczone środki z FED widać, że elita finansowa bardzo obawia się o kondycję dolara. Co więcej, nie tylko Rosja wyzbywa się obligacji USA lecz jest to ogólnoświatowy trend i co najdziwniejsze obecny także w Europie ale o tym w kolejnym artykule.

 

 

Trader21

 

źródło: Independent Trader.pl - Niezależny Portal Finansowy

http://independenttrader.pl/229,rosyjski_front_antydolarowy.html

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: Independent Trader
Portret użytkownika Independent Trader

Komentarze

Portret użytkownika Nostra Damus

Wracając do kontraktów

Wracając do kontraktów Rosyjsko-Chińskich. Obok omawianych już i znanych faktów lub półfaktów na temat dostaw gazu przez Gazprom, dodać trzeba umowę jaką zawarł ROSNEFT na dostawę 700 000 000 ton ropy naftowej  - wartość umów Rosneftu ma leżeć w granicach 270 000 000 000 (miliardów) szmat dolarowych.
Pekin zainteresowany jest natomiast budową wielkiego portu kontenerowego na Krymie, z możliwością produkcji gazu płynnego i jego transportowaniem, budową portu-spichlerza, oraz inwestowaniem w przemysł rolniczy w Rosji. Wzmożono także prace nad wspólną walutą i zredukowaniem do minimum rozliczania się w dolarach.
Postanowiono równierz wzmocnić współpracę wojskową i wspólne manewry wojskowe. Chiny zamawiają Rosyjskie myśliwce SU-35, okręty podwodne, oraz rakiety S-400… Co do ilości – nic nie wiadomo – przynajmniej ja się nie doszukałem.
Tylko prawdziwy Pokój przynosi zadowolenie i spokój społeczny – a wszędzie gdzie Antychryst Obama i jego poprzednicy postawili nogę – panuje chaos, mord, nienawiść, chciwość i mordercza żądza pieniądza.
Miejmy nadzieję że normalni Ludzie na całym świecie potrafią zobaczyć tę różnicę.
 
Oczywiście - kiedyś było dobrze i ludzie są dlatego przyzwyczejani nic nie robić bo kapitalizm jest dobry.
MAMY ALE DWA WYJSCIA 
- nic nie robić i czekać aż nasze dzieci i wnuki będą musieli naprawić nasze błędy i wygodnictwo
- samemu podjąć inicjatywę i zmienić obecny bieg rzeczy który prowadzi nas nieuchronnie w przepaść
JA osobiście nie zamierzam pozostawić dzieciom i wnukom tego zboczonego i wypaczonego świata. Nie będę czekał aż nasze dzieci będą musiały podjąć walkę i powiedzą mi że wszystko olewałem a wiedziałem do czego ten świat zmierza.
Kto teraz nie działa - ten albo nie potrafi przejrzeć na oczy, albo jest za tchórzliwy i leniwy. Tak mi wygodnie, a po mnie niech przyjdzie potop, mnie to nie obchodzi.
Kto nie widzi braku sprawiedliwości w dzisiejszym świecie i braku jakiejkolwiek przyszłości dla naszych potomnych, kto nie widzi że ten świat się wali na niekorzyść normalnych ludzi, kto nie widzi że pracujemy za niewolnicze pieniądze a miliarderzy dalej zbierają miliardy - temu już nie można pomóc.
Kto nie widzi że rządzą nami złoczyńcy i mordercy, że nie mamy już nic do powiedzenia, że politycy robią co chcą nie pytając wyborców, że szpiegują nas na każdym kroku, że chcą wychodować posłusznego człowieka który nie potrafi myśleć, że chcą wychodować człowieka który nie powinien myśleć  i nie powinien mieć swojego zdania, że chcą mieć ludzi tylko zdalnie sterowanych przez systemowe komputery - ten niech nadal spokojnie leży na kanapie, on już jest niewolnikiem systemu...
Brak jest nam facetów z jajami. Prawdziwych odważnych męskich szczerych odważnych facetów z jajami.
Chyba dlatego chcą wszystkich spedalić, bo potrzebne są tylko mięczaki.
 
Amen i dobranoc, śpijcie spokojnie, nasze dzieci będą walczyć za naszą głupotę. Więc się nic nie martwcie. One uratują nasz honor Człowieka.

Unia Europejska problemów nie rozwiązuje. Unia Europejska jest problemem, którego nikt nie potrafi rozwiązać. Nostra Damus.

Portret użytkownika sop3l

Fajnie się kozakuje pisząc

Fajnie się kozakuje pisząc komentarze w necie i napinając się, ja walkę przeniosłem na ulicę i wylądowałem na dołkach, o mało nie tracąc pracy i środków do życia. Powiedz to też chłopakom, którzy dostali po 350 tys zł grzywny i odsiadkę za podpalenie wozów TVNu. Powiedz to chłopakom, którzy dostali 30 dni aresztu za krzyczenie prawdy przeciwko Baumanowi we Wrocławiu. Oni robotę stracą, nowej szybko nie dostaną, o zmarnowaniu miesiąca życia nie mówiąc nawet. Namawiać do walki łatwo, trudniej jest ponosić jej konsekwencje.

Portret użytkownika Nostra Damus

Może akcja była źle

Może akcja była źle przygotowana i za słaba - nie wiem, nie byłem tam.
Z drugiej strony ludzie poświęcają życie dla wyższej sprawy - jak teraz n.p. na wschodniej Ukrainie.
I kiedyś także ginęli stoczniowcy, górnicy - tego nie da się niestety w rewolucji uniknąć.
A jeżeli jest tak jak piszesz, że skeślili wam przyszłość, to znaczy że trzeba coś zmienić. 
Twój przypadek jest dowodem na to, że mam rację, niestety - żyjemy w dyktaturze.
W Niemczech też walą protestujących ile się da - krążą drony nad protestem, fotografują ich, a nawet jak było w Stuttgarcie - ciężko ranią kogo się da. Facetowi wybili nawet oczy. 
To są jednak drgania konającego. Agonia systemu.
Najciemniej jest krótko przed świtem - potem nagle wstaje Słońce.
Przykro mi jeżeli tak ucierpiałeś. Powinniście może sprawę nagłośnić.
 

Unia Europejska problemów nie rozwiązuje. Unia Europejska jest problemem, którego nikt nie potrafi rozwiązać. Nostra Damus.

Portret użytkownika MASAKRA

Czy wy tutaj naprawde tacy

Czy wy tutaj naprawde tacy ograniczeni jestescie ???
Wierzycie naprawde ze zachod sie temu bedzie przyglac ???
Naprawde myslicie ze Rosja z Chinami zaszachuje caly swiat ???
A gdyby nawet.... wyjdzie to Polsce na dobre ???
Jestescie jak male dzieci i zycia nie znacie, a polityki juz WOGOLE !
W CHWILI obecnej swiat stoi na krawedzi III Wojny swiatowej a jest tylko jedna nacja na tym swiecie, ktora sie z tego cieszy !
To jest Polska wlasnie !
Macie dzieci ? Rodziny ???
A moze myslicie ze bedziecie sobie wojenke na waszych kompach ogladac ?
Jestescie tutaj taaak porabani ze juz nie wiadomo czy sie smiac, czy nad wami uzalac.
Dzieci w przedszkolu sa madrzejsze niz wy tutaj wszyscy razem wzieci !
Ktos mi kiedys powiedzial : Polacy juz Polske opuscili bo to dziki kraj. Zostali tylko GLUPKI. Wyglada na to , ze ten ktos mial racje !

Portret użytkownika Nabuchodonozor

USA tylko czeka na takie

USA tylko czeka na takie posuniecie. Oni od wielu lat starają się sztucznie zmiejszyć wartość swojej waluty, a kto najwięcej może stracić właśnie chinczycy. To ich waluta jest warta tyle co nic. 
Nie wspomnę o długu, gdzieś widziałem symulację co by się stało gdyby dolar stracił na wartości 50%, wtedy dopiero ameryka zaczeła by przeżywać drugą młodość, ich eksport mógłby wzrosnąć nawet o 60-70%.
Nie zdajecie sobie co piszecie, nie macie pojęcia co komentujecie, puste bezmyślne słowa na temat bardzo dobrze napisanego artykułu.

Portret użytkownika olo manolo

Niemozliwe. Potencjal

Niemozliwe.

Potencjal wydobywczy, przemyslowy - znacznie przez ostatnie lata rzadow socjalistow zmniejszony, ale dosyc latwy do odbudowania - infrastruktura, kadry, wreszcie technologia = ten kraj dobrze rzadzony w ciagu kilku lat wraca do gry.

Zalamanie dolara bedzie oznaczac zalamanie potegi finansjery, dopiero wtedy kraj moze odetchnie, a moze narzuca mu jakies nowe okowy. Na pewno maja na te okazje jakis plan, albo dwa.

W kazdym razie POTENCJAL jaki ten kraj ma, a zbudowany przez lata kapitalizmu, nie zostal jeszcze przez socjalistow pokroju Obamy czy Clintonow i tej bandy syjonistow za nimi stojacej (socjalisci z wyrachowania nie przekonania) zniszczony. zostal ledwo nadwyrezony i przestal byc wykorzystywany.

Wystarczy zaczac ten potencjal wykorzystywac,

On tam jest, podczas gdy Rosja, Chiny, Indie czy Brazylia wciaz musza go budowac. USA musza go tylko ponownie uruchomic w 100%.

Portret użytkownika Nabuchodonozor

hehe tomi wytłumaczę ci tak

hehe tomi wytłumaczę ci tak byś zrozumiał :d ok.
Amerykanie sprzedają do Polski powiedzmy auto za 20 tyś dolarów w Polsce musimy kupić dolara po 3,5 co daje nam wartość mniej więcej 70 tys złotyc, to taki wariant na dziś.
A co się dzieje gdy wartość dolara wyniesie nie te 3,5 złotego tylko powiedzmy 1,5złotego? Otóż amerykanie dalej sprzedają auto po 20 tyś dolarów ale my kupujemy je już za 30 tys. 
Rozumiesz że amerykanin dalej tyle samo zarabia na tym aucie a my zamiast 1 możemy kupić dwa, a mając do wyboru auto amerykańskie wypasione za 30 tyś (co do ceł itp to inny temat który już niedługo bardzo zmieni relacje unia-usa) wielkie ciekawe naprzeciw nissana micry co byś wybrał?
USA szykuje się na podbój Europy (różnego rodzaju umowy) jak i Azji, stąd może te kroki by dollara maxymalnie jak się da osłabić.

Strony

Skomentuj