Rosja testuje bezzałogowe śmigłowce, które pozwolą na szybki transport uzbrojenia

Kategorie: 

Zdjęcie poglądowe - źródło: U.S. Air Force

W nadchodzących latach, bezzałogowe maszyny będą odgrywać coraz większą rolę w logistyce i transporcie. Światowe mocarstwa od dawna używają uzbrojonych dronów i bezzałogowych pojazdów lądowych do prowadzenia walk, ale istnieją również plany, aby odpowiednio przystosowane maszyny mogły również dostarczać duże ilości sprzętu wojskowego.

 

Russian Helicopters, spółka należąca do korporacji Rostec zamierza przeprowadzić testy bezzałogowego śmigłowca, który będzie posiadał znacznie lepsze parametry od dzisiejszych helikopterów. Rostec zbudował już dwa prototypy maszyn, które potrafią udźwignąć maksymalnie 150 kg uzbrojenia i rozwijać prędkość do 150 km/h. Śmigłowce przygotowywane są do pierwszych testów w powietrzu.

 

Bezzałogowe maszyny latające, jak wskazuje Anatolij Sierdiukow, dyrektor przemysłowy korporacji, mogą nie tylko transportować uzbrojenie, ale także przenosić ciężką broń i systemy obserwacyjne. Śmigłowce tego typu mogą posiadać zastosowania militarne oraz cywilne.

W tym temacie należy wspomnieć o manewrach wojskowych, które odbyły się jakiś czas temu w Chinach. Siły zbrojne powiadomiły, że w ćwiczeniach po raz pierwszy wzięły udział drony dostawcze firmy SF Express, które zapewniały wsparcie logistyczne dla armii. Bezzałogowe maszyny przeprowadzały zrzuty sprzętu medycznego oraz części zamiennych dla radaru. W ten sposób udało się znacznie skrócić czas dostawy w porównaniu do tradycyjnego transportu lądowego. Jak widać maszyny bezzałogowe posiadają wiele zastosowań i dlatego technologia jest tak aktywnie rozwijana na całym świecie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Skomentuj