Rosja szybko dogania USA odzyskując status pełnoprawnego mocarstwa

Kategorie: 

Plac Czerwony, Moskwa - Źródło: 123rf.com

Upadek Związku Radzieckiego spowodował, że dla Rosji rozpoczęła się nowa era wielkiej smuty. Tak jak pierwsza spowodowała koniec polskiego panowania w Moskwie i początek dynastii Romanowów tak obecna wielka smuta skończyła się dzięki nastaniu nowego cara, Władimira Putina. Rosja w dobrym stylu wraca do gry i wkrótce USA będzie zmuszone do redefiniowania swojej polityki wobec największego kraju świata.

 

W Stanach Zjednoczonych nadal funkcjonuje przeświadczenie, że Rosja to byłe mocarstwo a obecny świat jest jednobiegunowy z ich przewaga militarną. Tymczasem Rosja finansuje w swoją armię duże pieniądze, które uzyskuje ze sprzedaży węglowodorów. Stosując konsekwentnie swoją politykę Moskwa zdołała narzucić ceny surowców słabszym krajom, które teraz będą finansować ich zbrojenia kupując gaz dużo drożej niż dałoby się go pozyskiwać ze złóż w łupkach.

 

Po upadku ZSRR Rosja pogrążyła się w wielkim kryzysie finansowym. Rubel mocno się zdewaluował, co było konieczne do oczyszczenia sytuacji. Od tego czasu dzięki mądrym decyzjom, w tym i podatkowym, udało się odbudować pozycję Rosji. PKB rośnie, zadłużenie kraju jest stosunkowo niewielkie. Przemysł powoli odbudowuje się i nikt nie prowadzi tam gorączkowej prywatyzacji za bezcen. Co było do ukradzenia i "sprywatyzowania" zrobiono we wspomnianym okresie przejściowym w latach dziewięćdziesiątych.

 

Pozycja Rosji poprawia się dzięki posiadanym złożom naturalnym. Obecnie to Rosja jest największym na świecie producentem ropy naftowej. Poza tym produkuje najwięcej gazu ziemnego, na drugim miejscu, dzięki łupkowej rewolucji znalazły się Stany Zjednoczone. W tej chwili według oficjalnych danych Rosja zaspokaja 34 procent europejskiego zapotrzebowania na gaz ziemny.

 

Armia rosyjska jest wciąż drugą pod względem siły uderzeniowej armią świata. Przestarzały sprzęt jest powoli zastępowany produktami nowej generacji. Technika rakietowa rozwijała się nawet w czasach kryzysowych i dlatego obecnie rosyjskie rakiety należą do najlepszych na świecie. Ostatnio informowano też o nowej supercichej atomowej łodzi podwodnej oraz myśliwcu piątek generacji.

 

Sytuacja geopolityczna na świecie powoduje, że sytuacja coraz częściej przypomina tą z czasów "zimnej wojny". Rosja zdaje sobie sprawę z rosnącego znaczenia Chin i tego, że silne państwo środka to kłopoty również dla nich, ale obecnie widać symptomy wyraźnego zacieśnienia relacji międzynarodowych obu potęg. Dopóki istnieje silny wspólny wróg, współpraca będzie kontynuowana, ale z czasem Chiny z pewnością staną się problemem Rosji.

 

Rosja może tez być potencjalnym zagrożeniem dla Polski. Na wypadek konfliktu z NATO, nasza ojczyzna znowu stanie się krajem frontowym. Ostatnie manifestacje siły zaplanowane przy granicy polsko-białoruskiej, gdzie 13 tysięcy żołnierzy będzie ćwiczyło między innymi uderzenie na Warszawę, mogą niepokoić. Istnieje aż nadto uśpionych obecnie powodów do tego, aby pojawiły się preteksty do takich rajdów. Miejmy nadzieje, że siła oddziaływania agentury moskiewskiej, bardzo dobrze funkcjonujacej w naszym kraju, będzie też dla nas gwarantem, że zostaniemy na jakiś czas zostawieni w spokoju. Silna Rosja i Niemcy to jednak prawie zawsze zapowiedź kłopotów dla Polski.

 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika anykwariator

Rosja, ktora opiera

Rosja, ktora opiera gospodarke na sprzedazy surowcow (a nie ich kumulacji jak USA) nie jest i w najblizszym czasie nie bedzie supermocarstwem.
Jak gospodarka Chin przystopuje z powodu braku surowcow to sie na dobre wezma za Syberie, na razie kolonizuja ja ekonomicznie. Wojny raczej nie bedzie bo arsenal rakietowy Rosji jest zbyt odstraszajacy, ale kolonizacja jest jak najbardziej mozliwa.

Kolejny artykul przedstawiajacy Rosje w "odpowiednim" swietle. A moje krytyczne komentarze nie sa puszczane. Moze robcie to z wieksza finezja?

Portret użytkownika gość

Polska dawno miała rozwijać

Polska dawno miała rozwijać obronność na wzór Izraela! dlaczego nie mamy ze sto rakiet atomowych? dlaczego jedni mogą a inni już nie? dlaczego inni decydują co nam wolno a co nie? dlatego jesteśmy słabi i skazani na wymarcie.

Portret użytkownika Bartek_94

Moskwa zdołała narzucić ceny

Moskwa zdołała narzucić ceny surowców słabszym krajom, które teraz będą finansować ich zbrojenia kupując gaz dużo drożej niż dałoby się go pozyskiwać ze złóż w łupkach.
Niestety, ale dokładnie tak to wygląda. Rurociąg północny uniemożliwił rozbudowę gazoportu. Wojna w Gruzji przekreśliła nadzieję na gaz z Morza Kaspijskiego. Jedynym wyjściem było by zastąpinie czymś błękitnego paliwa, zanim Putin zdąży zmodernizować armię. 

Portret użytkownika RobCoInd55

To jest oczywiste że

To jest oczywiste że największe supermocarstwa wykorzystują słabsze kraje tak bardzo jak to jest możliwe pod pozorem sojuszy i współpracy. Rząd powinien zrozumieć że Polska i Polacy mogą liczyć tylko na siebie.

Działajmy razem, bez konfliktów, dla lepszej przyszłości. 
Make love not war.
Po co nam pieniądze? Przecież zasobów wystarczy dla wszystkich.

Portret użytkownika Coloman

Strefy wpływów już od dawna

Strefy wpływów już od dawna są podzielone, Polska razem z całą Europą środkowo-wschodnią została sprzedana ruskim. Jeśli nic się nie zmieni i Polska nadal będzie tak słaba i osamotniona na arenie międzynarodowej (a wątpię, żeby się zmieniło, bo Polacy są straszliwie głupi, czego dowodem jest głosowanie na rządzącą bandę) to szwaby wezmą sobie zachód Polski (plan zastrzyków finansowych, które mają zrównać poziom tych terenów do poziomu RFN jest znany od jakichś 3 lat) a wschód ruscy. Białoruś już jest zajęta, Ukraina ma taką samą pętlę na szyi jak my, a na dodatek agentura usiłuje skłócić oba kraje, podjudzając nienawiść między nami wojną pomnikową i robiąc różne numery jak ten z jajkiem na bronkomie.

Portret użytkownika OLI

To jest prawda co napisales.

To jest prawda co napisales. Polacy  po wejsciu do UE zostali poddani praniem mozgu przez wladze i media. Cieszymy sie jak mele dzieci z dostania ochlapow  w zamian za oslabianie gospodarki, armii ,sluzby zdrowia . Wszystko maleje /place, emerytury. renty/ -jedynie co rosnie to ceny i  dlug publiczny, ktory wnet przekroczy wartosc  majatku narodowego. Jaki z tego moral wynika ; POLACY WOLA GRABARZA  A NIE LEKARZA////

Strony

Skomentuj