Rosja i Syria wspólnie zwalczają Państwo Islamskie - USA są w tarapatach

Kategorie: 

Alex Beltyukov/Russianplanes.net/CC
Dotychczas to Stany Zjednoczone wraz ze swoimi sojusznikami zwalczały islamistów z ISIL, lecz odbywa się to tylko i wyłącznie z powietrza a Zachód nie chce nawiązać współpracy z Assadem i jego armią. Wielu obserwatorów przyznaje, że przy takiej polityce USA nie pokonają terrorystów. Rosja, która postanowiła zwalczać zbrojną organizację ISIL razem z Assadem, może wykazać się większą skutecznością.

 

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Turcja, państwa arabskie a ostatnio również Francja i Australia atakują islamistów w Syrii ale robią to dość nieefektywnie, na co zwracał uwagę sam prezydent Baszar al-Assad. Jakby tego było mało, Amerykanie przeznaczyli miliony dolarów na szkolenia syryjskiej opozycji, lecz program okazał się totalną porażką. Choć trwa on już od kilku miesięcy, w Syrii działa obecnie tylko kilku bojowników - reszta została pokonana przez terrorystów. 

Rosja początkowo temu zaprzeczała lecz teraz wiemy, że kraj jednak postanowił zaangażować się w wojnę. Do Syrii wysłano żołnierzy, artylerię, czołgi, pojazdy opancerzone i myśliwce wraz z pomocą humanitarną dla tamtejszej ludności. W zachodniej części kraju powstał nawet pierwszy rosyjski obóz dla uchodźców. Można powiedzieć, że Rosja chce przejąć inicjatywę w tej wojnie - wskazują na to ciężkie bombardowania starożytnego miasta Palmyra, które jest obecnie kontrolowane przez bojowników ISIL.

Świątynia Baalszamina - terroryści wysadzili ją w powietrze w sierpniu 2015 roku. Foto: Bernard Gagnon/Wikimedia Commons

Wsparcie militarne Rosji zapewniło syryjskiej armii możliwość kontynuowania walki z terroryzmem. Władimir Putin pokazał w ten sposób że nie odda Syrii. Premier Izraela jest zaniepokojony tym faktem i już w poniedziałek chce udać się do Moskwy. Syria może szybko przekształcić się w wielką wojnę - tylko w tym jednym kraju znajdują się wojska aż kilkunastu państw z całego świata.

 

 

Źródło: http://www.zerohedge.com/news/2015-09-19/clock-ticks-us-syria-strategy-assad-pounds-isis-targets-russia-sends-fighter-jets

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Wlodi

Chca miec kacapy drugi

Chca miec kacapy drugi Afganistan to prosze bardzo, znowu z podwinietymi ogonami beda spie...ć
Putin niech najpierw nakarmi swoj narod a potem pcha go na wojne. Na Ukrainie udalo im sie zamacic w dwoch "wojewodztwach"... Smiech z ruskich i putina...

Portret użytkownika arturm01

Patrz na zachód smarkaczu a

Patrz na zachód smarkaczu a będziesz niewolnikiem   masonerii.
Mało  jeszcze wiesz i lepiej się nie  wypowiadaj  Jesteś za smarkaty by zrozumieć światową politykę. Matce za cycek jeszcze  nie  podziękowałeś a  politykujesz.  Dokończ nauczanie a może  kiedyś porozmawiamy.

Portret użytkownika 85r

Na razie rosja nic w syrii

Na razie rosja nic w syrii nie zbombardowała i puki tego nie zrobi niema z czego się cieszyć bo rosja już nie raz pokazała że jest tchórzliwa a rządzący nią to albo kukły nwo albo tchórze.
 
Tym czasem zachód bombarduje ile w lezie. A rosja mogła by to robić od zaraz przecież ma lotniskowiec.
Czy rosja znów gra na czas, jak na ukrainie, żeby zgineło jak najwięcej cywilów?

Portret użytkownika Hathor

Poza aspektem geopolitycznym,

Poza aspektem geopolitycznym, lotnictwo rosyjakie i obrona przeciwlotnicza może przetestować swoje systemy obrony radarowej na samolotach NATO i to amerykanom się nie podoba.  Dzięki temu mogą sprawnie skonfrontować swoje systemy walki elektronicznej z NATOwskimi - taka okazja szybko im się nie przydarzy.
Nie powiedziałbym, ze Rosjanie nic nie zrobili - tego właściwie ani ty ani ja nie możemy wiedzieć - jakieś przecieki nic więcej. Na pierwszym miejscu jest logistyka i rozpoznanie - za mało czasu upłynęło, żeby wyciągać wnioski.
Właściwe rozpoznanie jest kluczowe na każym froncie działań militarnych, dzięki temu siły syryjskie mają z głowy jeden element mniej, który mocno szwankował. Chodzi tu głównie o lotnictwo, drony, radary i rozpoznie SAT.
Obecność wojsk rosyjskich ukróci wypady lotnictwa armii izraelskiej, które skutecznie bombardowały pozycje syryjskił sił rządowych. Piloci izraelskich myśliwców dobrze wiedzą, że nie mają szans z systemami Pancyr-S1.
 

Portret użytkownika Hathor

Z tego samego źródła : " A

Z tego samego źródła :
" A local media collective called the strikes a “massacre” and said 15 people were killed and more than 120 wounded. It said Palmyra’s only hospital was suffering severe shortages in staff and equipment, and some of the wounded had to be taken to Raqqa, more than 200 kilometers (125 miles) away. "
Cytat przytoczony jest z :
http://english.alarabiya.net/en/2015/09/18/Activists-Syrian-warplanes-attack-IS-held-Palmyra.html
Skromnie narazie, ale napisałem tobie, że najpierw logistyka ( w tym szkolenia personelu syryjskiego w obsłudze systemów radarowych, strategii połączonych sztabów itd. ) i rozpoznanie to jest podstawa działań frontowych, na ślepo nikt nie będzie ryzykował, tzw. Koalicja zbombardowała wiele osiedli w Aleppo - i nie tylko - i wygonili przez to tysiące Syryjskich rodzin - tu możemy im teraz podziękować za rzesze uchodźców w UE.
 

Strony

Skomentuj