Rosja stworzy system obrony Ziemi przed asteroidami

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Rosja zapowiada budowę systemu, który będzie chronił Ziemię przed zagrażającymi ludzkości asteroidami i kometami. Powstanie nowego centrum monitorującego ciała niebieskie, które potencjalnie mogłyby uderzyć w naszą planetę, zapowiedział TsNIIMash – główny instytut badawczy rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

 

Tzw. Rosyjskie Centrum Małych Ciał Niebieskich będzie zajmowało się głównie wykrywaniem i śledzeniem obiektów kosmicznych, które mogą zbliżyć się do Ziemi na niebezpieczną odległość. Centrum stanie się częścią systemu monitorowania dla bezpieczeństwa działań w przestrzeni kosmicznej oraz reagowania na zagrożenia. Instytut TsNIIMash zapowiedział, że jego oficjalne uruchomienie nastąpi do 2030 roku.

 

Rosyjski system obrony Ziemi przed zagrażającymi asteroidami i kometami z czasem wypracuje różne techniki zwalczania wszelkich zagrożeń z kosmosu. Zaliczyć do nich można np. uderzenie kinetyczne z orbity, holowanie grawitacyjne, zastosowanie żagli słonecznych lub skoncentrowanej energii słonecznej.

W Rosji od wielu lat mówiło się o zbudowaniu takiego centrum. Borys Szustow, kierownik naukowy Instytutu Astronomii Rosyjskiej Akademii Nauk stwierdził, że Stany Zjednoczone przyczyniły się do odkrycia 99% wszystkich znanych nam niebezpiecznych ciał niebieskich, podczas gdy Rosja praktycznie w żaden sposób nie przyczyniła się do bezpieczeństwa Ziemi w zakresie ochrony przed obiektami kosmicznymi.

 

Warto zwrócić uwagę, że na świecie panuje coraz większe zainteresowanie obroną planetarną. Agencje kosmiczne NASA i ESA chcą stworzyć systemy, które pozwolą identyfikować i eliminować zagrożenia pochodzące z kosmosu. Wkrótce może się okazać, że Ziemia będzie posiadała wiele takich systemów obronnych, gdyż można je wykorzystać także jako ochrony przed wrogimi atakami z poziomu orbity.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Nie lubię Izraelitów

Naucz się wpierw pisać

Naucz się wpierw pisać poprawnie w języku polskim, a potem dawaj rady nam, Polakom. Czechy, Austria, Polska - to takie trudne? Czech, Austriak, Polak, trudno zapamiętać czy szkoda ci sekundy na poprawny zapis zgodny z regułami języka polskiego? Nie wiem, co takiego Rosjanie mają ukrytego i też nie jestem fanem wylewania krwi w zastępstwie zachodu, ale śmieszne jest przekonanie, że mamy wpływ na to, co Rosjanie postanowią uczynić z naszym krajem. 

Skomentuj