Rosja i Stany Zjednoczone uzgodniły zawieszenie broni w Syrii

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Samuele Ghilardi/CC BY-NC-ND 2.0

Przygotowania do wielkiej wojny o Syrię najwyraźniej zostały wstrzymane. Wszystkie strony konfliktu, między innymi władze Syrii, Rosja, USA, Arabia Saudyjska, Turcja, Izrael i Iran, porozumiały się w sprawie zawieszenia broni. Nie ma oczywiście żadnej gwarancji, że wszyscy będą przestrzegać warunków porozumienia, więc pozostały jedynie nic nie znaczące gwarancje ustne.

 

Wstrzymanie wszelkich działań zbrojnych ma nastąpić dokładnie 27 lutego. Ugrupowania uznawane za opozycyjne, które są wspierane między innymi przez Turcję, mają jeszcze potwierdzić swój udział w porozumieniu. Od soboty Rosja, USA i Syria będą zwalczać tylko organizacje uznawane za terrorystyczne. Tu pojawia się pewien problem, ponieważ tzw. Państwo Islamskie blisko współpracuje z Turcją, dlatego Erdoğan podczas pokoju będzie mógł kontynuować agresję przeciwko Syrii.

 

Obecnie Rosja zaczyna ograniczać bombardowania w Syrii, lecz tureckie wojska nadal ostrzeliwują Kurdów. Prezydent Syrii stwierdził, że będzie przestrzegał zawieszenia broni jeśli wstrzymane zostaną dostawy broni do wszystkich organizacji zbrojnych na terenie kraju a czas pokoju nie zostanie wykorzystany do podbudowania ich pozycji, co niestety jest prawdopodobne.

 

Największym problemem dla Zachodu jest właśnie Baszar al-Assad. Wznowione negocjacje mają przecież ostatecznie doprowadzić do jego ustąpienia z funkcji prezydenta. W przeciwnym wypadku Arabia Saudyjska i Turcja, tak jak zapowiadały, mogą wysłać swoje wojska i pozbyć się problemu. Jednak Sekretarz Stanu USA John Kerry przyznał, że jeśli strony nie będą przestrzegać porozumienia i nie powstanie nowy tymczasowy rząd to przyjdzie czas na "plan B", czyli podział Syrii na kilka stref. Co ciekawe, o tym samym mówił niedawno Minister Obrony Izraela, Moshe Yaalon. Wygląda więc na to, że nadchodzące tygodnie mogą ujawnić przyszłość Syrii oraz całego Bliskiego Wschodu.

 

 

Źródła:

https://www.rt.com/news/333481-putin-assad-syria-ceasefire/

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/izrael-proponuje-plan-b-podzial-syrii

http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-government-idUSKCN0VW0UA

http://www.theguardian.com/world/2016/feb/23/john-kerry-partition-syria-peace-talks

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/12168912/Syria-war-US-and-Russia-agree-new-truce-to-start-at-weekend.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika S.N.69

Wszystkim którzy jak zawsze

Wszystkim którzy jak zawsze przy okazji takich artykułów krytykują informacje o prawdopodobnym chociażby zawieszeniu broni i wykorzystują swój intelekt tylko po to żeby przekonać i nnych o tym że pokoju nie będzie, bo żydzi..., bo amerykanie...,itd.,proponuje wykupić bilet powrotny na którymś z pontonów i na miejscu w Syrii głosić swoje poglądy. Biorąc pod uwagę stopień nienawiści jaki prezentowany był przy okazji wielu ostatnich artykułów, aż dziwne jest że w polsce cieszymy się jeszcze pokojem, chyba że potraktujemy te wszystkie wypowiedzi jako margines społeczny.

Portret użytkownika Szary

To jest jedna wielka sciema z

To jest jedna wielka sciema z tym porozumieniem. Za dużo zamieszania sie zrobiło i chcą tylko uśpić nasza czujność. Jak im sie to uda- wtedy dojdzie do największej eskalacji konfliktu i będziemy świadkami upadku Syrii a co za tym idzie początku III wojny światowej.

Portret użytkownika X

no to już dochodzimy do

no to już dochodzimy do klasycznej kulminacji i za chwilę będzie z gorki.
Stawiam, że pokój zerwie ...Izrael (nie mam nic do nich, ale sądzę że dadzą sie wmontować).
Równocześnie zacznie się dym w Grecji, by odciagnąć uwagę UE od Syrii.

Portret użytkownika John Moll

Bucefal napisał:Putin

Bucefal wrote:
Putin poprosil Obame o spotkanie i prosze... Wiadome bylo ze czerwonym rury zmiekna

Nie wprowadzaj ludzi w błąd. USA nalegały na zawieszenie broni i negocjacje gdy syryjskie wojska odbijały Aleppo. Po co Rosja i Syria miałyby prosić o pokój, skoro bez większego problemu odbijały miasto za miastem?

Portret użytkownika wyzdro

Podzielić Syrję to satany by

Podzielić Syrję to satany by bardzo chciały ,akurat obszar zajmowany przez IS to są wszystkie złoża roponośne Syrji więc zapomnijcie że Asad lub Ruskie im go oddadzą.Rząd tymczasowy taaa jasne .Dziesiątki tysięcy czołgów i setki tysięcy żołnierzy suną na granicę Syrii "ćwiczenia" a od strony morza płyną statki z rzołnierzami i sprzętem z Wielkie Brytanji ina "ćwiczenia" , Największa w historji dostawa amunicji i sprzęty wojskowego właśnie wpłyneła do portu w Niemczech na "ćwiczenia" w tym samym czasie Rosja robi największe jak do tej pory "cwiczenia" przy granicy Ukraińskiej. A jak ktoś myśli że wycofano za sklepów wszystkie batoniki wysokoproteinowe (idealne zaopatrznie na dłuższą wojnę)  bo w jednym był kawałek plastiku  to jest po prostu naiwny.

Strony

Skomentuj