Rosja rozważa "odłączenie się" od Internetu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Rosja poważnie zastanawia się nad krótkotrwałym odłączeniem się od globalnego Internetu, co pozwoliłoby przetestować cybernetyczne możliwości kraju. Test w praktyce oznaczałby, że dane przekazywane przez wszystkich rosyjskich obywateli pozostałby tylko wewnątrz narodu i nie byłyby dostępne w skali światowej.

W ubiegłym roku do rosyjskiego parlamentu wprowadzono projekt ustawy, nakazującej dokonanie zmian technicznych, niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania kraju w Internecie. Test rosyjskich możliwości ma się odbyć przed 1 kwietnia, ale dokładana data nie została ustalona.

Projekt ustawy, znany szerzej jako Krajowy Program Gospodarki Cyfrowej, zobowiązuje rosyjskich dostawców Internetu do umożliwienia odizolowania kraju od reszty świata, gdyby zaszła taka potrzeba. Środki opisane w ustawie obejmują zbudowanie przez Rosję własnej wersji systemu adresowania sieci, znanego jako DNS, dzięki czemu państwo miałoby dostęp do Internetu, nawet w przypadku braku połączenia z międzynarodowymi serwerami.

Oczekuje się, że testy będą również sprawdzianem dla dostawców usług internetowych, którzy będą musieli wykazać, że mogą przekierowywać dane do kontrolowanych przez państwo punktów. Filtrowanie ruchu sieciowego wyglądałoby w ten sposób, że dane przesyłane tylko między rosyjskimi komputerami docierałyby do adresata, ale wszelkie dane przeznaczone dla zagranicznych urządzeń byłby automatycznie odrzucane.

 

W dalszej perspektywie rosyjski rząd chciałby, aby cały krajowy ruch w sieci przechodził przez wybrane punkty zbiorcze, co mogłoby doprowadzić do stworzenia systemu odgórnej masowej cenzury, podobnego do tego, który obowiązuje w Chinach. Rosyjskie agencje prasowe poinformowały, że miejscowi dostawcy usług popierają cele projektu ustawy, lecz nie są przekonani, jak zrealizować te założenia w praktyce i ostrzegają, że zmiany mogą spowodować poważne zakłócenia rosyjskiego ruchu internetowego.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.Komentarze

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika U_P_Adlina

On nazywał tak takich

On nazywał tak takich samozwańczych "polaków", jak ty, co Polaków udają i służą interesom wrogów Polski. Poniała babina z mopem? 
Co do znikania, to szybciej od kogokolwiek zniknie z polskiej przestrzeni wasza nazi-banderownia, bo uSSman słabnie, a jego słabość to koniec waszego banderowskiego szamba.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Красная Шапочка

Straty liczone w takich

Straty liczone w takich kwotach że powiem od razu, nie odłączy sie :----)
Test jezeli zostanie przeprowadzony nie zaklóci niczego :----)

Te informacje to zwykly pozytywny pijar. Majacy pokazac Rosje jako niezalezna alternatywe. To niestety fikcja.
Nie jest to Europa, nie ma tu smiesznych przepisow wymagajacych pokazywanie komunikatow o ciasteczkach... jednak brak przepisow regulujacych pewne sfery sprawia ze cenzura stoi na jeszcze wyzszym poziomie niz w Europie... Smile

Jezeli masz duzo pieniedzy i wiesz komu je wreczyc, Rosja bedzie dla Ciebie rajem, a prawa przestaja istnieć. (oczywiscie jak potrafisz dbać o pewna doze dyskrecji)

Portret użytkownika Medium

Z Rosji podobnie jak i z

Z Rosji podobnie jak i z Polski wyemigrowało wiele osób. Osoby przebywające na emigracji właśnie przez internet mają kontakt z krajem rodzinnym. Korzystają z rosyjskich witryn społecznościowych. Nie wiem, czy takie osoby nie byłyby pokrzywdzone?

Ja sama chętnie korzystam z ruskojęzycznego internetu...

Strony

Skomentuj