Rosja rozpoczęła przygotowania do największych manewrów wojskowych od upadku ZSRR - Wostok-2018

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W Rosji trwają właśnie przygotowania do wielkich manewrów pod kryptonimem Wostok-2018. 20 sierpnia rozpoczęły się niezapowiadane testy gotowości sił zbrojnych. Już we wrześniu odbędą się największe od dekad rosyjskie ćwiczenia wojskowe, które będą odpowiedzią na manewry organizowane przez Zachód.

 

W tym roku, Rosja organizuje jeszcze większy pokaz siły, w którym wezmą udział Chiny i Mongolia. Manewry Wostok-2018 odbędą się w Centralnym i Wschodnim okręgu wojskowym. Rosja zaangażuje w nie tamtejsze zgrupowania, a także siły powietrznodesantowe, lotnictwo wojskowe i transportowe oraz Flotę Północną.

 

Minister Obrony Siergiej Szojgu ogłosił, że manewry Wostok-2018 odbędą się na bezprecedensową skalę pod względem geograficznym oraz liczebności żołnierzy i sprzętu. Nadchodzące ćwiczenia, które rozpoczną się już 11 września i potrwają pięć dni, będą jeszcze większe od legendarnych manewrów Zapad-81, które zorganizowano jeszcze za czasów Związku Radzieckiego.

Tymczasem organizacja NATO rozpoczęła wczoraj na Litwie własne manewry Namejs-2018, które zakończą się 2 września. Zaangażowano w nie ponad 10 tysięcy ludzi, między innymi żołnierzy, rezerwistów, członków gwardii narodowej oraz ochotników. Z kolei w listopadzie odbędą się kolejne ćwiczenia Anakonda-2018 z udziałem wielu państw zachodnich, w tym Polski.

W tej sytuacji naturalnie należy spodziewać się wojny propagandowej. Tradycyjnie Zachód będzie oskarżał Rosję o przygotowania do inwazji i przekonywał, że manewry NATO w Europie Wschodniej mają charakter pokojowy. Na tej samej zasadzie, władze Rosji będą twierdzić, że manewry Wostok-2018 są lustrzanym odbiciem agresywnych zachowań, jakie prezentuje Zachód.

Zbliża się więc kolejny okres silnych napięć w Europie Wschodniej. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć, że w ostatnim czasie sojusz NATO uległ pewnemu osłabieniu. Wystarczy wspomnieć o konflikcie między Stanami Zjednoczonymi a Turcją – najsilniejszymi członkami NATO. Trudno jednak powiedzieć, czy kryzys w relacjach w ogóle będzie miał jakiś wpływ na zbliżające się manewry, ale Rosja z pewnością na tym skorzysta.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika charis

Ci, którzy widzieli wojnę

Ci, którzy widzieli wojnę mówią : nigdy więcej wojny " - wojna to nie film z Hollywood który ludzie oglądają w ciepłym foteliku, to nie gra komputerowa - ale masakra dzieci, ich rodziców i dziadków. To zniszczenie miast, zakładów pracy. To  częsty niedobór wody, jedzenia i innych produktów pierwszej potrzeby...Jeden rodzi się np w Warszawie a drugi w Kijowie - i dlatego, mają się nienawidzić wzajemnie, mordować ?? , Jeden rodzi się w Szczecinie a drugi w Berlinie - mają dlatego wzajemnie się nienawidzić, mordować ?? , Inny rodzi się w Gdańsku a drugi w Moskwie - miejsce urodzenia, mieszkania ma dyktować im aby się wzajemnie nienawidzi, mordowali ?? Nikt nie wybierał sobie gdzie się urodzi, czy urodzi się kobietą czy mężczyzną i w którym roku się urodzi. Systemy uczą ludzi wzajemnej nienawiści aby gdy przyjdzie hasło wzajemnie się mordowali - dziel i rządź. System wzajemnego wyniszczania. Gdybym dostał kartę mobilizacyjną to odmówiłbym pójścia na wojnę, nawet gdyby była za to kara śmierci .... gdyby ludzie odmawiali to nie byłoby komu walczyć, niszczyć - nie byłoby wojen. Gdyby ludzie przestrzegali dwóch przykazań miłości nie krzywdziliby innych. Ewangelia Mateusza 7:21-23 - nie każdy kto mówi "PANIE JEZU" jest chrześcijaninem, bo wielu na ustach miało i ma JEZUS ale czynili i czynią zło. Zobaczcie kim był np William Tyndale i za co został zamordowany przez

Portret użytkownika tubylec

Zorganizowaliby sobie te

Zorganizowaliby sobie te manewry na wyspach Diomede, tam mają do siebie najbliżej jedni i drudzy, dokładnie pośrodku a i Chiny mają blisko .. uważam że to idealne miejsce na spotkanie się i porównanie swoich penisów, z dala od reszty świata, nikt nie będzie przeszkadzał ani podglądał.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

A tymczasem ...

A tymczasem ... polskie władze podpisały umowę z Izraelem na produkcję systemów rakietowych Homar. Niestety polskie władze na przykładzie Gruzji niczego się nie nauczyły. Otóż w 2008 roku izraelskie służby przekazały Rosji kody do izraelskich samolotów bezzałogowych zakupionych przez Gruzje. Dzięki temu w sierpniu 2008 Rosjanie bez problemu poradzili sobie z samolotami bezzałogowymi używanymi przez Gruzję. Nie jest żadną tajemnicą, że Izrael współpracuje z Rosją, to, że Netanjahu kilka razy w roku spotyka się z Putinem. Ta zażyłość Netanjahu i Putina doprowadziła do tego, że Netanjahu jest nazywany największym przyjacielem Putina. Z drugiej strony polskie władze sa skłócone z Rosją, a jednocześnie współpracują z przyjacielem Putina. Jakie mamy gwarancje, że Izrael nie udostępnił lub nie udostępni Rosjanom info dot. projektu Homar? Smile
PS
Na tym przykładnie widać jak plemię biznesowe dwukrotnie sprzedaje tego samego kota w worku.

,,Najpierw cię ignorują. Po­tem śmieją się z ciebie. Później z tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." (Mahatma Gandhi)

,,Si vis pacem, para bellum." („Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny.”)

Strony

Skomentuj