Rosja przyjęła ustawę o karaniu za fake news i obrazę władz

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Coraz więcej państw na świecie decyduje się karać za szerzenie fałszywych szkodliwych informacji w sieci. Rosja nie zamierza pozostawać w tyle i przyjęła własną ustawę, która nie tylko wprowadza kary za tzw. fake news, ale też za obrazę urzędników państwowych.

 

13 marca, Rada Federacji, izba wyższa parlamentu Rosji, przyjęła wspomnianą wcześniej ustawę i zgodnie z przewidywaniami, została podpisana już w poniedziałek przez prezydenta Władimira Putina.

 

Przyjęta ustawa zakazuje świadomego rozpowszechniania fałszywych informacji, które mogą wyrządzić szkody dla zdrowia i życia Rosjan, szkodzić bezpieczeństwu i naruszać porządek społeczny. Za złamanie tego przepisu czeka kara w wysokości 1,5 miliona rubli (tj. ponad 87 tysięcy złotych).

Nowe prawo zakazuje również stosowania obraźliwego lub wulgarnego języka wobec władz oraz rażącego braku poszanowania dla symboli państwowych, konstytucji, instytucji rządowych i społeczeństwa pod groźbą kary w wysokości 300 tysięcy rubli (tj. ponad 17 tysięcy złotych) oraz 14 dni pozbawienia wolności. Ustawa nakazuje blokowanie stron i usuwanie publikacji, które będą naruszać powyższe przepisy.

 

Władze Rosji twierdzą, że nowe regulacje są potrzebne, a wiele państw przyjęło już podobne przepisy. Kwestia ta wywołała jednak sprzeciw ze strony Rady ds. Praw Człowieka ONZ i dziennikarzy. Krytycy twierdzą, że rząd będzie mógł ograniczać wolność słowa i cenzurować nieprzychylne wypowiedzi, co w połączeniu z planem odizolowania rosyjskiego internetu od globalnej sieci brzmi jeszcze bardziej niepokojąco.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika UPAdlina

Pozostają ci tylko fantazje

Pozostają ci tylko fantazje bander-trollino od tymy, hehehehe! Rzeczywistość nie wygląda tak, jak banderownia by chciała, więc trzeba ją sobie wymyślić, hehehehe! Żałosne. 
Głodują to uSSmany, gzie 40 mln obywateli pobiera talony na jedzenie. Zapomniałeś trollino? 
 A Putin was boli, hehehehe! Oj boli............ale ma boleć, hehehehe! 80% Rosjan popiera Putina, ktory skopał w Syrii uSSmańskie zady, hehehehehe!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Medium

Jest ustawa o fake news, była

Jest ustawa o fake news, była mowa o próbach izolacji rosyjskiego internetu, a wszystko to na intencję czasu, gdy może wystąpić wzmożony atak informacyjny na Rosję w związku z narodowymi działaniami odzyskania suwerenności.

Wszystko się trzyma kupy i jest zintegrowane. Nie ma co kwękać. Możemy tylko Rosji pozazdrościć.

Portret użytkownika euklides

Tak, to dlaczego twój

Tak, to dlaczego twój ulubiony KGBowiec nie wprowadzi kar za zdradę interesów narodowych, tylko wprowadza kary za krytykę siebie? Tego typu postępowanie - zakaz krytyki siebie, niezależnie od tego co robię - to domena tchórza i człowieka z niecnymi zamiarami. Niestety medium, kłamstwo nigdy nie trzyma się kupy, a owoce w postaci postępującego totalitaryzmu i zniewolenia może rodzić tylko bandyta i zbrodniarz.

Strony

Skomentuj