Rosja przeprowadziła test krajowego internetu RuNet

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W Rosji przeprowadzony został test ogólnokrajowego internetu o nazwie RuNet. Jest to alternatywa dla globalnego internetu, która pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo państwa, ale też stanie się narzędziem dla cenzury. Rosja chce wprowadzić RuNet już w 2021 roku.

 

Test wewnętrznego internetu rozpoczął się 23 grudnia i trwał przez jeden dzień. Z podawanych przez rosyjski rząd informacji wiemy tylko tyle, że test zakończył się pełnym sukcesem, a zwykli użytkownicy nie mieli żadnych trudności z dostępem do internetu.

 

Eksperci wskazują, że jesteśmy obecnie świadkami defragmentacji globalnej sieci. Nie tylko Rosja, ale też Chiny i Iran tworzą swój własny, wewnętrzny i niezależny internet, który pozwoli zwiększyć kontrolę nad dostępem do informacji.

Takie rozwiązanie daje przede wszystkim większe bezpieczeństwo, zapewnia lepszą ochronę przed cyberatakami i niezależność, lecz z drugiej strony, władze będą mogły z jeszcze większą łatwością zaprowadzić cenzurę. RuNet pozwoli przede wszystkim kontrolować zawartość sieci oraz ograniczyć napływ informacji z zewnątrz.

 

Jednak RuNet to nie wszystko. Rosja chce utworzyć swoją własną Wikipedię, a od lipca 2020 roku, sprzedaż smartfonów i innych urządzeń bez zainstalowanego rosyjskiego oprogramowania będzie zakazana. Widać ewidentnie, że Rosja chce jak najszybciej dogonić Chiny pod względem kontroli obywateli.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika znawca

Ciekawe, czy to całościowo

Ciekawe, czy to całościowo zadziała jako coś w rodzaju "narodowego ethernet-u" - "państwowego 'kabla'/światłowodu" ? Cała sieć byłaby odcięta od reszty światowych sieci/'kabla' - częściowo również i od serwerów zagranicznych. To zapewne plus dla polityki bezpieczeństwa w sieci ale i diabelska pokusa co do tego, by ją szczelniej kontrolować przez państwowe organy władzy.

Internet nie służy do inwigilacji, a jeśli to prawda, że nie da się tego osiągnąć, to wolę by był on dostępny tylko z urzędu, w środowisku pracy oraz w biznesie.

Portret użytkownika Odważniak

<p>A ja mam wrażenie,&nbsp;

<p>A ja mam wrażenie,&nbsp; że zasięg zmalał o 2/3 conajmniej. Z pół roku temu mój orange miał wszystkie kreski g4, a teraz ledwie tę najmniejszą, a czasem to i wskakuje na hcoś, nie pamiętam teraz nazwy... W centrum Krakowa było ful i nie ma, na kuźwa balkonie muszę gadać, bo na poddaszu nie da rady. A było tak pięknie. Czyżby pozakręcali nadajniki, żebyśmy błagali o 5g?!!</p>

<p>Z internetu coraz gorzej korzystać, google należy olać, choć żal, że tak spierniczyli coś fajnego, ciężko cokolwiek znaleźć na szybko, komercha przejęła internet. Yt też chce mi na siłę wciskać propagandę, dlatego mam palec na pauzie i jak tylko mi wrzuca coś, czego z zasady nie oglądam, to szybciutko wyskakuję. No coś jest w tych telewizjach typu cnn i Lsd takiego irytującego w dźwięku, że nie jestem w stanie przyswoić jakiejkolwiek treści. Jakiś brak szacunku, czy zła energia, nie wiem, ale wiem od razu, mimo, że nie patrzę, kiedy mi autograją ten syf. Od razu poziom irytacji mi wzrasta po pierwszych słowach. Jakieś takie to nerwowe nadają, nie wiem, ta muzyka jakby miała skruszyć mój spokój,&nbsp;te głosy rozdartych bab? Czy wyłamane mam programy manipulujące? No nie mogę, bo czuję niemal fizyczny ból, nawet jak przejdę koło włączonego telewizora czy radia - najpierw łapię zawieszkę, a potem eksponencjalny w.k.urw i muszę opuścić pomieszczenie, założyć słuchawki czy choćby napchać papieru toaletowego w uszy - na wodzie dobrze wygłusza.. Nawet jak gadają o gotowaniu, bo polityki nie ruszam w tv, czyli niby relaks, a mnie krew zalewa nie wiadomo czemu. Coś jest z dźwiękiem? Te nowe piosenki mnie również spinają wewnętrzne&nbsp; i irytują, mimo, że kocham muzykę i mam ciekawość, to nie daję rady tych wibracji. Jakby mi rozmiękczało neurony.</p>

<p>Nie mam telewizora&nbsp;od 25 lat...</p>

<p>&nbsp;</p>

Portret użytkownika Kwazar

Biorąc pod uwagę wolność i

Biorąc pod uwagę wolność i niezależność tego ...n...a...sz...e...g..o  internetu To jak się przyłaczyć do tego sterowanego? Wie ktoś może ? Nie żeby były już dzisiaj jakieś wyczwalne różnice (dla kartofli NIGDY.One już są niestety) To jest temat całkiem na osobną debatę uważnych obserwatorów.O ile jeszcze mogę dzisiaj o to zapytać ? Jak będzie jutro w tym wolnym i demokratycznym necie tego nie wiem.

Portret użytkownika Uther Lightbringer

PiS raczej nie planuje

PiS raczej nie planuje odłączać się od globalnej sieci, bo w milczeniu zgadza się na to, by strony zagraniczne takie jak YouTube stosowały wobec osób inaczej myślących cenzurę prewencyjną i blokowały twórców, których myślenie określane jest jako "niepoprawne politycznie".

Portret użytkownika asa

A ja myślę ,że Rosji nie

A ja myślę ,że Rosji nie chodzi o kontrolę obywateli ale o ochronę własnej gospodarki, by jakiś tam jankes  nie zaśmiecał i nie mógł ingerować w oprogramowania. No bo już nie będzie to Windows. Właśnie w taki sposób wysadzono w powietrze Fukuszimę wgrywając w oprogramowanie wirusa.

Strony

Skomentuj